Sokszor jó lenne tanácsot kérni valakitől, aki kérdésünkre tudja a választ. Sokszor jól esne a bátorítás, egy hozzáértő vélemény, hogy jó úton járunk-e, merre tovább. Rovatunkkal segítséget szeretnénk nyújtani azoknak, akik táplálkozással, lelki problémákkal kapcsolatban szeretnének útmutatást, vagy jogi ügyekben szakember véleményét kérnék.
Tisztelt Szerkesztőség!
Pánikrohamokkal küzdök egy ideje, tanácsot szeretnék kérni: kihez forduljak, mi a teendő? (egy olvasó)
Tófalvi Beáta pszichológus válaszol:
Kedves Olvasó!
Pszichoterapeuta felkeresését javasolom, aki az Ön rohamról való részletes beszámolója alapján azonosítja a pánik típusát. Ez a hatékony kezelés szempontjából fontos lépés.
Ne küzdjünk a pánik ellen! – javasolja Tófalvi Beáta pszichológus
Amit a pánik típusától függetlenül mindenképp megtehet otthon is (tudom, hogy nem könnyű): ne küzdjön a pánik ellen! Ez csak súlyosbítja a helyzetet. Próbáljon higgadt maradni, ugyanis a roham akkor fog kibontakozni, ha megrémül, és előrevetít negatív eseményeket. Ha kibontakozott már a roham, hatékonyabb, ha szembenéz a tünetekkel, elfogadja, amit a teste tesz: heves szívdobogás, légszomj, szédülés, zsibbadás, ájulás érzése stb., és hagyja, hogy elmúljon! Eközben gondoljon arra, hogy nincs semmiféle veszélyben!
A legtöbben attól félnek, hogy el fognak ájulni, de mivel ájulás leeső vérnyomás esetén következik be, és pánikroham alatt nő a vérnyomás, gyorsul a szívverés, így ez teljesen kizárt.
Továbbá egyetlen pánikroham sem végződött soha szívinfarktussal, fulladással és megőrüléssel sem. Az ezektől való félelem irreális, ami csak a rohamot erősíti fel. Ha viszont sikerül megérteni és elhinni, hogy semmi katasztrofális nem fog bekövetkezni, az hozzásegíti a higgadtsághoz, ami a roham intenzitásának csökkenéséhez vezet.
Kérdéseiket a level@noileg.ro e-mail címünkre várjuk.
A közölt információ tájékoztató jellegű, nem minősül tanácsadásnak.
Kiemelt kép: Shutterstock