A Meta (a Facebook, Instagram, WhatsApp és Threads digitális birodalma) 2024. júniusától kezdve minden 18 év feletti felhasználó digitális lábnyomát „bezsákolja és elviszi”: minden mosolyodat, amit valaha megosztottál, minden születésnapi fotódat, minden büszke pillanatot a gyermekeddel, minden nyaralási képet – a teljes online életedet.
De mit is jelentenek pontosan a „nyilvános adatok”? Ezek közé tartozik minden, amit „Nyilvános” adatvédelmi beállítással osztottál meg valaha, valamint az alapvető profil adatok, amelyek mindig nyilvánosak: neved, profilképed, borítóképed, nemek, felhasználói azonosítód, életkori tartományod, nyelved, országod, követőid száma. Még fontosabb: ha nyilvános bejegyzésekhez vagy csoportokban fűztél kommentet, ezek mind nyilvános adatnak számítanak. Ha valaki más oszt meg rólad valamit nyilvánosan – például egy közös fotót –, az is nyilvános információnak minősül, amelyet a Meta felhasználhat.
Gondolj bele: a fiókodat létrehozó pillanattól kezdve, 2007-től, 2010-től vagy bármikortól, évtizedes digitális életrajzod minden eleme felhasználható arra, hogy egy algoritmus megtanuljon „emberként” viselkedni – a te személyiséged, preferenciáid és emlékeid árán.
És itt jön a még aggasztóbb rész: ha nem te, hanem a nagynénid vagy egy régi iskolatársad töltött fel egy csoportképet rólad 2012-ben, az is bekerülhet az adatbázisba. A te arcod, a te személyazonosságod – de neked még csak lehetőséged sincs tiltakozni ellene, hacsak az ismerősöd maga nem teszi meg. Ez már nem egyszerűen adatvédelmi kérdés, hanem a digitális személyiségünk tömeges kisajátítása.
„A gyerekek adatait természetesen nem használjuk” – nyugtat meg bennünket a Meta hivatalos levele, miszerint a 18 év alatti felhasználók tartalmait nem használják fel a MI-modellek tanítására. Ez papíron valóban megnyugtató lenne, ha nem lenne egy hatalmas kiskapu a rendszerben.
Képzeld el a következő forgatókönyvet: a 14 éves lányod osztálykiránduláson van, és az osztályfőnök feltölt egy csoportképet. A képen 28 gyerek és 3 tanár szerepel. A tanárnő megjelöli a gyerekeket, vagy megemlíti őket a leírásban.
Tehát, ha egy fotót feltöltesz, és megjelölsz rajta három embert, de a megosztási beállításnál az ismerősökre korlátozod a láthatóságát, akkor az NEM nyilvános fotó, és a Meta állítása szerint nem használja fel az MI-tanításhoz. Fontos azonban megjegyezni, hogy ha a megjelölt személyek saját adatvédelmi beállításai engedélyezik, hogy az őket megjelölő tartalmak nyilvánosak legyenek, akkor az adott személyhez kapcsolódóan a fotó láthatóvá válhat szélesebb körben is. Ez egy fontos árnyalat, amit érdemes figyelembe venni.
És ez csak a kezdet. Gondolj bele: a szülői Facebook csoportokban, az iskolai rendezvények albumaiban, a rokonok megosztott tartalmaiban szereplő gyermekek adatai mind-mind potenciális tanítóanyaggá válnak. A gyermekünk digitális lábnyoma így épül fel észrevétlenül, az engedélyünk nélkül, mi pedig csak évekkel később szembesülünk a következményekkel.
Európai felhasználóként szerencsések vagyunk, mert az EU szigorú adatvédelmi törvényeinek köszönhetően van lehetőségünk tiltakozni az adataink ilyen jellegű felhasználása ellen. Ha te is kaptál értesítést a Metától az adataid felhasználásáról, vagy egyszerűen szeretnéd megelőzni, hogy digitális emlékeid az MI-fejlesztések alapanyagaivá váljanak, itt van a részletes útmutató a tiltakozáshoz:
Facebook:
1. Jelentkezz be a fiókodba.
2. Kattints a profilképedre a jobb felső sarokban.
3. Válaszd a Beállítások és adatvédelem, majd az Adatvédelmi központ (Privacy Center) lehetőséget.
4. A bal oldali menüben görgess le, és keresd meg a „Hogyan használja a Meta az információkat a generatív MI-modellekhez és funkciókhoz” pontot.
5. Kattints rá, majd görgess le (egész le, mert jól el van rejtve), és kattints a tiltakozáshoz való jog linkre.
6. Töltsd ki az űrlapot az e-mail címeddel, és röviden indokold a tiltakozásod (elég annyit írni, hogy gyakorolni szeretnéd az adatvédelmi törvények szerinti tiltakozáshoz való jogodat).
7. Küldd el a kérelmet.
Tapasztalatom szerint a kérelem nagyon gyorsan átfut a rendszeren, nekem például még aznap e-mailben is megerősítette a Meta a tiltakozási kérelem elfogadását, és biztosított arról, hogy nem fogja felhasználni a nyilvános adataimat.
Néhány gyakorlati lépés, amit megtehetsz a gyermekeid digitális adatainak védelmében:
1. Szigorú adatvédelmi beállítások aktiválása: Állítsd be az összes családi fiókot a lehető legmagasabb adatvédelmi szintre. Minden fotó, amelyen a gyermekeid szerepelnek, legyen csak a közeli ismerősök számára látható, ne „Nyilvános” vagy „Ismerősök és ismerőseik” beállítású.
2. Saját tiltakozásod benyújtása: Ha te magad tiltakozol az adataid MI-tanításhoz való felhasználása ellen, akkor az általad megosztott családi fotók, amelyeken a gyermekeid is szerepelnek, szintén kikerülnek az MI-tanító adatbázisból. Ez már önmagában jelentős védelem.
3. Beszélgetés a családi körben: beszélj a nagyszülőkkel, nagynénikkel, nagybácsikkal és más családtagokkal a helyzetről. Kérd meg őket, hogy ne osszanak meg nyilvánosan képeket a gyermekeidről, vagy ha már megtették, állítsák át a megosztási beállításokat privátra, és esetleg ők is tiltakozzanak a Meta MI-tanítási gyakorlata ellen. Vagy talán jobb, ha kézbe veszed te a dolgot. Te döntesz.
4. Digitális lábnyom tudatos építése: Gondolkozz el azon, milyen digitális örökséget hagysz a gyermekeidnek. Minden megosztott kép, történet vagy információ hozzájárul a digitális identitásukhoz – olyan identitáshoz, amit elsősorban mi, szülők alakítunk, mielőtt ők maguk tehetnék ezt.
A mesterséges intelligencia rohamos fejlődésével a tech-óriások versenyt futnak az idővel, hogy minél több adatot gyűjtsenek modelljeik tanításához. A saját bejegyzéseid, képeid és interakcióid aranyat érnek számukra – és nem csak most, hanem a jövőben is.
Nem kell azonban tehetetlennek érezned magad. Az, hogy tájékozódsz és élsz a jogaiddal, már fontos lépés a te és gyermekeid digitális lábnyomainak védelme érdekében.
Talán ideje újra végiggondolni a digitális jelenlétünket, és megfontolni: valóban mindent meg akarunk-e osztani a világgal – és a világ mesterséges intelligenciáival. Szóval: tiltakoztál már a Meta MI-tanítási gyakorlata ellen?
korábban írtuk

Szabályok béklyójában – Véded vagy korlátozod a gyermeked?
A kütyükorlátozás maradt, de a gyerek változott, és vele együtt a kommunikációs szokásai és igénye is. Na, meg a helyzetek is. És eljött az a nap is, amikor a fagyi visszanyalt.