Fekete István: Beszélgessünk gyermekeinkkel az influenszerekről is Digitális család

Az influenszerek világa és a mindennapjaink már elválaszthatatlanok, különösen a fiatal generáció életében. Mi is érezzük, használjuk, de talán az a baj, hogy nem igazán tudjuk szülőként uralni: ez a közösségi média. Mivel nem élünk benne olyan szinten, mint a gyerekeink, csak értetlenül állunk az olyan hírek előtt, hogy TikTokkal választást lehet nyerni. A közösségi média hatása ilyen jellegű eseményekre már évekkel ezelőtt téma volt, az Ipsos 16 országban végzett felmérése szerint a megkérdezettek 56 százaléka elsődlegesen a közösségi médiából tájékozódik.

Fotó: Illusztráció: Pixabay

Instagram, TikTok, YouTube, Snapchat – ezek a legnépszerűbb felületek, ahol gyermekeink egyre több időt töltenek online tartalmak fogyasztásával. Az itt publikált anyagok jelentős részét influenszerek által létrehozott videók, bejegyzések és egyéb tartalmak teszik ki.

Miért vonzóak az influenszerek?

Az influenszerek olyan tartalomszolgáltatók, akik a közösségi média platformjain keresztül nagy követőtáborra tettek szert, és véleményükkel, ajánlásaikkal képesek befolyásolni követőik gondolkodását, ízlését és vásárlási szokásait. Sikerük nem véletlen, mivel tartalmaik könnyen fogyaszthatók, szórakoztatóak, és gyakran a fiatalok mindennapi problémáival vagy érdeklődési körével foglalkoznak.

Tulajdonképpen ők a modern kor véleményvezérei, akikre sokan példaképként tekintenek, és akiknek szavára adnak a rajongóik.

Mindez különösen igaz a gyermekekre és a fiatalokra, akik még kevésbé tudnak különbséget tenni a valóság és a közösségi médiában látott, gyakran megszépített vagy akár hamis információk között. Az influenszerek személyisége, életstílusa és az általuk közvetített értékek nagy hatással lehetnek a fejlődésben lévő kiskorúak önképére, világnézetére és viselkedésére.

Mi a különbség a hagyományos- és a digitális marketing között?

Egy nemrég megjelent tanulmánykötetben a szerzők arról értekeznek, hogy a WHO az egészségtelen ételek marketingjének korlátozását követeli, mivel annak gyerekekre gyakorolt hatását számtalan tanulmány igazolja.

A hagyományos hirdetésekben (például TV-reklámokban) a márkák egyirányúan kommunikálnak egy tágan meghatározott célközönséggel (például gyermek TV-nézőkkel), olyan marketing tartalmak révén, amelyek egyértelműen elkülönülnek a műsortól. Az online tartalmakba ágyazott márkaüzenetek azonban gyakran játékok, videók és egyéb szórakoztató tartalmak álcájában, vagy közösségi médiás bejegyzésekként jelennek meg, társaktól és hírességektől, így nehezebben felismerhetők, mint a hagyományos reklámok. Az influenszerek világában való eligazodás komoly kihívást jelenthet mind a gyermekek, mind a szülők számára. Jogosan merül fel a kérdés, hogy mit tehetünk?

Ismerjük meg az influenszereket

Érdemes nekünk is megismernünk azokat az influenszereket, akiket gyermekeink követnek. Ha az időnk engedi – és mi lehet fontosabb, mint a gyermekünkkel töltött idő, a megfelelő irányba kalauzolás? – keressünk együtt olyan csatornákat, alkotókat, akik saját szakterületükön belül osztanak meg hiteles információkat, például természettudományos kísérleteket, nyelvtanulási tippeket vagy művészeti útmutatókat.

Kritikus gondolkodás fejlesztése

A kritikus gondolkodás fejlesztése talán a legfontosabb eszköz, amit gyermekeinknek adhatunk. Kezdjük el közösen elemezni a látott tartalmakat! Tanítsuk meg gyermekeinknek, hogy tegyenek fel kérdéseket: Miért készült ez a videó? Ki finanszírozza?

Milyen termékeket vagy szolgáltatásokat reklámoznak benne? Valós vagy manipulált a tartalom?

Hasznos lehet olyan beszélgetéseket kezdeményezni, amelyek során közösen elemezzük az influenszerek által közvetített üzeneteket. Például amikor egy influenszer terméket ajánl, beszélgessünk arról, hogy ez egy fizetett hirdetés-e, és mit jelent ez valójában. Tanítsuk meg gyermekeinknek, hogy különbséget tegyenek a valódi vélemény és a szponzorált tartalom között.

Egészséges egyensúly megteremtése

Az egészséges egyensúly kialakítása nem csak az online és offline tevékenységek között fontos, hanem a különböző típusú online tartalmak között is. Állítsunk fel a gyermekekkel együtt olyan napi vagy heti időkeretet, ami megszabja, mennyi időt tölthetnek a digitális térben. Ez lehet rugalmas, de fontos, hogy következetes legyen.

Az unatkozás elkerülése végett mi magunk is gyakran nyúlunk az okostelefonunk után, de mi már tudjuk, hogyan kell információkeresésre használni az internetet. Ösztönözzük csemetéinket arra, hogy az online térben töltött idő egy részét használják hasznos készségek elsajátítására.

Ha például egy alkotó/influenszer kreatív tevékenységet mutat be, próbálják ki ők is az alkotást. Ha valaki tudományos kísérleteket mutat be, beszélgessünk a látottakról, és esetleg végezzük el együtt a biztonságos kísérleteket.

Különösen fontos az alternatív szabadidős tevékenység kínálata. Ez bizonyos időszakokban – például a téli vakációban – valódi kihívást jelent a hullámzó kedélyű kamaszokkal élő szülők számára, de egy baráti társaság például jó opciót kínálhat a szórakozásra. És természetesen új információk elsajátítására is.

Az egyensúly megteremtésének része az is, hogy megtanítsuk gyermekeinknek: az influenszerek által mutatott életstílus gyakran nem a valóságot tükrözi. Segítsünk nekik megérteni, hogy ami a képernyőn tökéletesnek tűnik, az a való életben általában sok munka, kudarc és újrapróbálkozás eredménye.

korábban írtuk

A vendégnek tudnia kell, hol a határ – Protokoll-kisokos az ünnepekre
A vendégnek tudnia kell, hol a határ – Protokoll-kisokos az ünnepekre

A téli ünnepek gyakori velejárója a vendéglátás és vendégfogadás. A kellemes együtt töltött idő azonban alkalmanként kínossá is válhat, ha a kedves vendég hazamenni már nem akar…