A biztonságos online környezet megteremtése folyamatos párbeszéd és odafigyelés eredménye Digitális család

Bár a nemzetközi felmérések számszerűsített eredményei között eltérés látható, egy dolog biztos: gyerekeink rengeteg időt töltenek a digitális térben. A Common Sense Media szerint a 8-18 év közötti gyerekek átlagosan napi 5 óra 33 percet töltenek csak a szórakoztató médiatartalmak fogyasztásával – és ebben még nincs benne az iskolai vagy házi feladatokra fordított online idő.

Fotó: Pixabay

Az itthoni helyzet még érdekesebb képet mutat. A Mentsétek meg a Gyermekeket szervezet 2023-as tanulmánya szerint gyermekeink már 8,2 évesen kezdenek internetezni. Az igazság az, hogy sokszor még ennél is korábban találkoznak az online világgal – valljuk be, néha mi, szülők is hálásak vagyunk azért a negyedórás nyugalomért, amit egy mesenézés biztosít. A statisztikák szerint a fiúk átlagosan 7,8 évesen, a lányok 8,5 évesen lépnek először az online térbe.

A városi gyerekek még korábban, már 7,7 évesen kezdik az internetezést, míg vidéken ez 8,9 év.

A 2023-as romániai felmérések aggodalomra adnak okot: a szülők 75 százaléka fél attól, hogy gyermeke nem megfelelő tartalmakkal találkozhat az interneten. Még nyugtalanítóbb, hogy 59 százalékuk tart az internetes bűncselekményektől. És ez nem alaptalan: gyermekeink jelentős része napi hat óránál is többet tölt az online térben egy iskolai vagy szabadnapon!

Mit lehet tenni, hogy elkerüljük a túlzott internethasználatot?

Több lehetőségünk van: elvehetjük és elrejthetjük a digitális eszközöket, és arra kényszerítjük a pulyát, hogy találja fel magát az offline térben. Ennek a nyugtató eladásokban mérhető eredménye lehetne, ha lenne ilyen statisztika, de nincs, ezért csak annyit mondhatok, hogy az agyunkra fognak menni. Ám ha kitartóak vagyunk – ajánlott technikák: mély levegő, elszámolsz százig mielőtt megszólalnál, elmondasz 10 Miatyánkot stb. – akkor eredményes lehet.

A másik lehetőség, hogy bevetünk különböző alkalmazásokat, amelyekkel korlátozhatjuk a képernyő előtt töltött idejét, ugyanakkor tájékozódunk arról is, hogy mit csinál a palántánk a digitális világban.

Korábbi cikkeimben említettem már a Google Family Linket és az Apple termékeken futó Képernyőidő funkciót. Írtam arról is, hogy ezek ingyenes applikációk/funkciók, adott korlátokkal. Most egy fizetős szolgáltatást ajánlok, amit kipróbáltunk a családban, és idegesítően működött. Azért idegesítően, mert a telepítést követően a gyerekeim folyamatosan jöttek, hogy ezt vagy azt az oldalt nem engedte megnyitni, valamint én folyamatosan kaptam az értesítéseket, hogy milyen figyelmeztetéseket küldött a Kaspersky a gyerekeim készülékére.

A Kaspersky Safe Kids átfogó szülői felügyeleti eszközt kínál, amely számos funkcióval segít a gyerekek digitális biztonságának és jólétének megőrzésében.
A főbb funkciók:

Webes tartalomszűrés: Lehetővé teszi a nem megfelelő weboldalak blokkolását, biztosítva, hogy gyermek csak biztonságos és életkorának megfelelő tartalmakhoz férjen hozzá. Itt elég részletesen kidolgozott kategóriákat találunk, mint például felnőtt tartalom, álláskeresés, névtelenítők, stb. Három lehetőséget kínál a szoftver: tiltás, engedélyezés és figyelmeztetés. Ez utóbbi engedélyezi az oldalt, de azelőtt figyelmezteti a kiskorút és a szülőt, hogy nem feltétlenül biztonságos az oldal, amit megnyitott.
Képernyőidő-kezelés: Segítségével beállíthatja, mennyi időt tölthet gyermeke az eszközök használatával, elősegítve az egészséges digitális szokások kialakítását.
Alkalmazáshasználat ellenőrzése: Nyomon követheti és korlátozhatja, mely alkalmazásokat használhatja gyermeke, így elkerülve a nem kívánt vagy káros programok használatát.
GPS helymeghatározás: Valós idejű helymeghatározást biztosít, így mindig tudhatja, hol tartózkodik gyermeke, és értesítéseket kaphat, ha elhagyja az előre meghatározott „biztonságos zónákat”.
YouTube keresés ellenőrzése: Lehetővé teszi a YouTube-on végzett keresések figyelését és szűrését, megakadályozva a nem megfelelő videók megtekintését.
Valós idejű értesítések: Azonnali figyelmeztetéseket kap, ha gyermeke megpróbál hozzáférni tiltott tartalmakhoz vagy alkalmazásokhoz, így gyorsan reagálhat a potenciális veszélyekre.

Ezek a funkciók együttműködve segítenek abban, hogy biztonságos és kontrollált digitális környezetet biztosítsunk gyermekeink számára.

Előnye, hogy minden operációs rendszerre van Kaspersky Safe Kids szoftver, tehát ha egy családban van Windows, Android, macOS és iOS készülék, akkor mindenik eszközt egy központi felületről tudjuk kezelni. Ez azt jelenti, hogy mindössze egy alkalmazást kell nekünk, szülőknek kezelni, és nem kell külön a Google Family Linket, valamint az iOS Képernyőidőt futtatni.

Mennyibe kerül a Kaspersky Safe Kids?

Persze, ez azt is jelenti, hogy időt kell szánni az alkalmazások telepítésére. Amikor eldöntöd, hogy Kaspersky-s leszel, akkor kifizeted a 98,99 lej éves előfizetést, – most éppen csak 93 lej – és belépsz a My Kaspersky fiókodba. Onnan indul a „buli”, mert kezdődik a telepítési akció. Először a saját gépedre telepíted az alkalmazást, majd egyenként hozzáadod a gyerekek eszközeit, és összekapcsolod a fiókoddal. Érdemes végigböngészni a felkínált felügyeleti lehetőségeket, de azt ajánlom, hogy

a gyerekkel együtt csináljátok végig, mert sokkal jobb, ha ő is megérti az alkalmazás bevetésének fontosságát.

A biztonságos online környezet megteremtése nem egyszeri feladat, hanem folyamatos párbeszéd és odafigyelés eredménye. A technológia ebben lehet segítségünkre, de a legfontosabb a szülői jelenlét és támogatás.

korábban írtuk

A kutya nem játékszer – ezt nekünk kell megtanítani a gyereknek
A kutya nem játékszer – ezt nekünk kell megtanítani a gyereknek

Ha kutyatartásra adja a fejét a család, fontos tudnunk: a nevelés a szülő dolga lesz. Helyesen viselkedni ugyanis nem csak az állatot, de a csemeténket is meg kell tanítanunk.