Egy évtizede még gyerekcipőben járt térségünkben a korai nevelés és fejlesztés, de az elmúlt évek során hozzánk is eljutottak a nyugati országokban már alkalmazott módszerek. Egyre több gyerekközpontú szervezet ismerte fel ennek a hasznát, és csoportos mozgásfejlesztést, kisbabáknak szóló foglalkozást indított el. Az úttörő szerepet felvállaló marosvásárhelyi Alpha Transilvana Alapítvány, valamint a Gyulafehérvári Caritas Szervezet Maros és Hargita megyére kiterjedő gyerektevékenységét tekintettük át.
Bár a rendszerváltás utáni második évtől létezik, az Alpha Transilvana Alapítvány programjai tíz esztendővel később indultak. A Kitartás Nappali Központban 2002-ben indítottak korai fejlesztési programot. Ennek létrehozását az igény szülte. Vargancsik Iringó programigazgató szerint nagy előny, hogy egy helyen vannak a különböző fejlesztési területek szakemberei (gyógytornász, gyógypedagógus, pszichológus, logopédus, szociális munkás), és csapatban tudnak dolgozni: felmérnek, megbeszélnek,közös fejlesztési tervet dolgoznak ki minden esetre.
Az anyára is odafigyelnek
A gyógytornáé a főszerep az első időszakban
Ha nem pszichomotoros a lemaradás, akkor nagyon fontos a gyógypedagógiai fejlesztés is, de kezdetben a gyógytornásznak jut az oroszlánrész. A gyerek fejlődésétől függően vannak, akik az első 3 év után kikerülnek a programból (mert behozzák azokat a lemaradásokat, amelyeket például koraszülöttség miatt mutattak az első életévben). Akiknél viszont maradandó sérülés történt, vagy valamilyen szindrómával születtek, azoknál tovább folytatják a fejlesztést.
Fotó: Boda L. gergely
Megelőzni a rendellenesség kialakulását
A Caritas marosvásárhelyi Korai Nevelő és Fejlesztő Központjának megálmodója, Mezei Borbála gyógypedagógus elmondta, tíz évvel ezelőtt úgy indították a programot, hogy sérültekkel is dolgozzanak, de elsősorban egészségesekkel