KonyhAnya-tündér márpedig létezik

... mi sem bizonyítja ezt jobban annál, hogy ha összedugják a fejüket az anyák, csupa finom falat sül ki belőle. Finom, de gyors is. Ez a két legfontosabb szempont kisgyerekes anyák számára – vallják azok, akik nyakig benne vannak a gyermekrendezésben. Öt pelenkacsere, gyors földtörlés, többszöri visszaaltatás meg nonstop etetés mellett vagy közben zajlik az ételkészítés.

... mi sem bizonyítja ezt jobban annál, hogy ha összedugják a fejüket az anyák, csupa finom falat sül ki belőle. Finom, de gyors is. Ez a két legfontosabb szempont kisgyerekes anyák számára – vallják azok, akik nyakig benne vannak a gyermekrendezésben. Öt pelenkacsere, gyors földtörlés, többszöri visszaaltatás meg nonstop etetés mellett vagy közben zajlik az ételkészítés.

S ilyenkor jól jön egy kis támpont, ötlet, biztatás a sorstársaktól. Ezt felismerve indult másfél éve az Anya főz zárt csoport a Facebook közösségi oldalon. Megálmodója és létrehozója, a jelenleg gyermeknevelési szabadságát töltő Ugron-Salat Imola ezzel a virtuális közösséggel azt az ötletelő-segítő hangulatot akarta felidézni, amely még a munkatársaival is működött. Ki mit főz ma/a héten/x ünnepen? Ez a leggyakoribb kérdés, amely felmerül az Anya főz-ben is.

Imola, az ötlet megálmodója (jobbról)

A csoport életében jól nyomon követhető a fejlődés, a pozitív építkezés, a sztereotípiákat meghazudtoló békés hangulat, az összetartás, és a humorról se feledkezzünk meg. Az első hónapokban többnyire a legegyszerűbb, úgymond hétköznapi receptekkel teltek meg az albumok. A nagyanyáinktól tanult fogások megosztása, házi praktikák, adagok, a ki hogyan csinálja típusú beszélgetések pörögtek majdnem minden recept alatt. Közben a bátrabbak, vagy akiknek még hosszú órákat alvó gyerekük és birkatürelmük volt, előrukkoltak merészebb falatokkal, ínyencségekkel. Sokan ilyenkor döbbentek rá, hogy mégsem az ördögtől való ez a sütés-főzés, és egymást ösztönözték ezzel az anyák: „ha Marinak sikerült megsütni a most divatos sütit, biza én is kipróbálom”. A csoport életében megjelentek időnként más gasztroblogok irományai vagy főzőcskevideók, amelyek néha tanulságosak voltak, az emberközelibb recepteket mégis a virtuális felületen megismert anyatársak szolgáltatták. Abban jobban megbíztak a tagok, mert az életszagú volt.

Egyrészt ez vezetett oda, hogy szükség volt egy kézzelfogható, jól átlátható gyűjteményre, amely a gyorsan és finoman főzni készülő anyák segítségére lehet. Épp a csoporttagok fogalmazták meg ezt az igényt. Kisgyereke délutáni alvása alatt több száz hozzászólást vonzott Balázs Panna bejegyzése, amely az Anya főz recepteskönyv kiadását valószínűsítette. Anyák és leendő kismamák is csatlakoztak e projekthez.

Anyukák, akik nemcsak főztek, írtak is

Ekkor pezsdült fel igazán az élet a Facebook-csoportban: tavaly ősszel rövid idő alatt összeállt a könyv szerkesztői csapata, újrafogalmazták a recepteket, humoros megjegyzésekkel tűzdelték tele a fejezeteket, miközben sokan önként vállalták azoknak a fogásoknak az újrakészítését, amelyekről nem volt megfelelő minőségű a fénykép. A könyvírás, -szerkesztés több szempontból volt hasznos e közösség számára. Egyrészt mert kizökkentette a mindennapos rutinból a kisgyerekes anyákat, másrészt részesei lehettek mindannyian egy maradandó alkotásnak úgy, hogy közben a könyvre összegyűlt pénz egy részét két beteg gyermek kezelésére adományozták.

Az adományozás egyébként több alkalommal is tettre bírta az anyák virtuális közösségét. Ilyenkor többnyire egymás süteményeire, tortáira, házi készítésű termékeikre, tárgyaikra szerveztek árverést. Legutóbb egy, a férjét fiatalon elveszítő rezidens orvos anyának szánták a begyűlt pénzösszeget.

Így vállalták a jó tündér szerepét is ezek az anyukák.

A nagy érdeklődésre való tekintettel a közösségi oldalon szerveződött anyacsoport tervezi a 2016 decemberében megjelent könyvecske újrakiadását, illetve egy második rész szerkesztését fontolgatják. 

Zöldségleves sajtgombóccal

Tördai Eszter konyhájából 

Hozzávalók:

A leveshez: 3-4 sárgarépa, 1-2 petrezselyem, 1 zellergumó, 1 hagyma, 2-3 cikk fokhagyma, levesalap vagy leveskocka 

A gombóchoz: 1 tojás, 100 g kemény sajt,  2 ek. búzaliszt 

Leírás: a felvágott zöldségeket kis olajon megpirítom, majd felöntöm levesalappal. Fűszerezem ízlés szerint, és addig főzöm, amíg megpuhulnak a zöldségek. Amíg fő a leves, lereszelem a sajtot, összegyúrom a tojással, liszttel. Kis gombócokat gyúrok ebből a masszából, majd a lobogó levesbe teszem ezeket. A gombócokkal együtt még pár percet forralom. A gombócok újramelegítés esetén is egészben maradnak, nem olvadnak bele a levesbe. Sajt helyett juhtúróval is elkészíthető.

 

Egyszerű sajttorta

I. E. konyhájából

 Hozzávalók (egy 20 centiméter átmérőjű tortaformához): 200 g őrölt keksz, 150 g olvasztott vaj, 4 db tömlős natúr krémsajt (helyettesíthető 250 g mascarponéval), 250 g mascarpone, 3 db tojás, 1 vaníliarúd kikapart belseje, 3 ek. tejföl, 150 g cukor, 2 ek. liszt 

Leírása: a darált kekszet az olvasztott vajjal jól összekavarom, és a tortaforma aljába nyomkodom. 180 °C-on 15–20 percig sütjük. Addig egy tálban a krém hozzávalóit jól összekavarom, és a kekszalapra öntöm, majd visszateszem a sütőbe, 35–45 perc alatt sül készre. Akkor jó, ha barna a teteje.

Az egyszerű sajttortát sok mindennel fel lehet dobni, lehet például olvasztott fekete csokit tenni a krém egy részébe, vagy gyümölcsökkel dúsítani. A tetejére is lehet olvasztott csokit tenni, akár gyümölcszselét is. 

Fusilli kapros, lazacos szósszal

Varga-Ilyés Ágota konyhájából

 Hozzávalók: 1 csomag füstölt lazacfilé (100 g), 1 ek. vaj, 1 doboz tejszín, 2 ek. krémsajt vagy mascarpone, 50 g kékpenészes sajt (pl. gorgonzola), só, bors, friss kapor, 200 g fusilli tészta

 

Leírás: megfőzöm a tésztát. Amikor majdnem kész, vajat olvasztok, hozzáadom a darabokra vágott lazacot, keveset pirítom, majd felöntöm tejszínnel. Hozzáadok két evőkanál krémsajtot és a kicsi darabokra tört kékpenészes sajtot. Egy-két percet főzöm, amíg a sajt elolvad, majd hozzákeverem a leszűrt fussilit. Nem sózom, mert a sajt miatt elég sós, csak borsozom, és megszórom apróra vágott kaporral. 

Zöldséges palacsintarolád

Varga-Ilyés Ágota konyhájából 

Hozzávalók: ½ kg főtt leveszöldség, 1 lilahagyma, 1 zöldpaprika, 100 g sajt, vaj, liszt, tej a besamelmártáshoz, liszt, tojás, tej, olaj a palacsintához, liszt, tojás, prézli a panírhoz

 Leírás: ez a recept kiváló a húslevesben főtt zöldségek és hús újrahasznosítására. Készítek egy adag besamelmártást (forró vajon kicsit pirítom a lisztet, majd apránként felöntöm tejjel). Belekeverem az apróra vágott hagymát, paprikát, levesben főtt zöldséget és húst. Sózom, borsozom. Teszek hozzá egy kevés reszelt sajtot. Sütök egy pár palacsintát (sósra, cukor nélkül), és a zöldséges mártással töltve felgöngyölöm. Bepanírozom a feltekert palacsintákat, és forró olajban megsütöm. Nyáron bazsalikomos paradicsomsalátával, télen savanyú uborkával tálalom.

 Fotó: Boda L. Gergely 

A cikk nyomtatott változata a Nőileg magazin 2017. márciusi lapszámában jelent meg. 

Előfizetésért látogasson el webáruházunkba >>>