Mesterséges intelligencia (MI), szuperintelligencia, szingleton... Kifejezések, amelyek többek között az evolúciót kutató tudósok fantáziáját mozgatják. Olyannyira, hogy a neves magyarországi tudós, Csányi Vilmos legújabb regényét ebben a témában írta.
Rengeteg film jelent meg, ami ugyancsak ezt a témát dolgozza fel, gondoljunk csak a Terminátorra, a Transzcendens vagy az Ex machina című filmre, hogy csak néhány példát említsek. Ezekben a MI-k öntudatra ébrednek, és el akarják pusztítani az emberiséget, mert fenyegetve érzik magukat általuk, így ezek az alkotások propagandaszerűen elültetik a félelem magvait az emberekben, miszerint egy szuperintelligencia igenis képes átvenni az uralmat világunk fölött, és minden valószínűség szerint ellenséges lesz. Ezt az elméletet próbálja cáfolni Csányi Vilmos ebben a művében.
A történet cselekménye nem túl bonyolult, a sava-borsát az elméleti fejtegetések adják, hogy mi mindenre lenne képes, és mit is akarhat egy szuperintelligencia az emberiséggel. Egy vagy több ilyen szingleton mindenképp létre fog jönni, ki fogják fejleszteni a tudósok, és a hatalmon lévő Ötök felismerik, hogy ennek az intelligenciának szükségszerűen barátságosnak kell lennie. Olyan személyt választanak az emulálás alanyául, aki gondoskodó típus, és kifejezetten intelligens. Kozalik Bálint Krisztián antropológus személyében meg is találják a megfelelő alanyt, és lemásolják az idegrendszerét egy számítógépre. És Christian öntudatra ébred…
Nem kifejezetten női téma, tudom, és nem is kiemelkedő a stílusa, de mindenkinek ajánlom, akit kicsit is érdekel, hogy merre tart a világunk, mit hoz a jövő, mert a küszöbön áll az evolúció egy újabb ugrása, ami elhozhatja a megváltást vagy a pusztulást az emberiség számára.
+ Egy kis érdekesség olvasható a www.konyves.blog.hu-n: Csányi Vilmos: Naiv dolog, hogy emberszerűnek képzeljük a szuperintelligenciát