Tündérszó meseíró pályázat
Tizenegyedik alkalommal hirdeti meg meseíró pályázatát a székesfehérvári Gárdonyi Géza Művelődési Ház és Könyvtár Egyesület. Egy-egy magyar nyelven írott mesével a világ bármely országában élő 8–15 éves gyerekek jelentkezhetnek. Témával kapcsolatos megkötés nincs, a pályamű terjedelme 6000 leütés (szóköz nélkül). A nyerteseket egyedi művészeti alkotással jutalmazzák június elején, Székesfehérváron.
A mesét küldhetik e-mailben vagy postai úton 2020. március 13-áig, a pályázó neve mellé csatolva születési idejét, postacímét, szülei egyikének e-mail-címét vagy telefonszámát.
Honfoglaló diákok a Csíki Székely Múzeumban
Helyi kézművesek közreműködésével, játékosan ismerkedhetnek a honfoglaló magyarság életmódjával az iskolások a csíkszeredai múzeumban. A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Karoson feltárt, rendkívül gazdag leletről a régészek azt feltételezik, hogy a korabeli magyar fejedelmi kíséret tagjaié lehetett: aranyozott ezüstveretes övek és női hajkorongok, szablyák, tarsolylemezek, számos pénzérme – a honfoglaláskor legszebb tárgyi emlékei.
A miskolci Herman Ottó Múzeum Elit alakulat 2.0 című régészeti tárlatához kapcsolódó foglalkozásokra április 3-ig, korcsoportonként várják a diákokat. Az 1–4. osztályosok A csodaszarvas mondát adják elő maguk készítette bábokkal, vagy A csodaszarvas, A vérszerződés és a Fehérlófia egy-egy részletét játsszák el jelmezbe bújva. Az 5–8.-osok egy óriási térkép segítségével a honfoglalók útvonalán jutnak el a Kárpát-medencébe, mely kalandozásról animáció is készül. Az Életút és hitvilág az ősök hitvilágába enged betekintést kézműves foglalkozások által, míg a Régészeti labort választók régészek bőrébe bújva ismerkednek a tárlat anyagával. A középiskolások két honfoglalás kori mesterséget a gyakorlatban is kipróbálhatnak, valamint számukra is nyitott a Régészeti labor.