ARCHÍV Reggelizzünk finomat!

Az elmúlt két évtizedben annyi irányzat terjedt el a reggelikkel kapcsolatban, hogy ember legyen a talpán, aki kiigazodik ezek között. Vannak, akik úgy vélik, reggelire csak gyümölcsöt együnk, így jutunk a legtöbb energiához. Mások a bőséges reggelik mellett szólnak, szerintük így lehet átvészelni az időt ebédig. Abban talán mindenki egyetért, hogy reggelizni valamit mindenképpen kellene, és ezalatt nem a bögre teát vagy kávét értik. Persze aztán jönnek a sietős hétköznapok, amikor reggel semmire nincs idő, így marad az egycsupornyi valami és a rohanás. (Cikkünk a Nőileg magazin 2018. áprilisi számában jelent meg.)

Az, hogy kinek mennyire fontos a reggeli, persze egyénfüggő. Az viszont biztos, hogy az ember is változik az évek során. Elképzelhető, hogy bár évtizedekig nem kívánta reggel az ételt, egyszer csak azt fogja érezni, hogy muszáj valamit falnia. A legbiztosabb módja, ha figyelünk magunkra, a belső érzéseinkre. Alább két olyan reggeli ötletet mutatunk be, amely előző este is elő- vagy elkészíthető, és a végtelenségig variálható annak függvényében, hogy minek van szezonja, illetve mit találunk a kamrapolcon. Most, áprilisban különösen fontos, hogy

minél több színes, ízes ételt együnk, hiszen a télnek már vége, a szervezetünk vágyik a friss, új ízek után.

Az igazi zöldségekre, gyümölcsökre azonban még várni kell. Most a sok zöldnek van itt az ideje. Természetesen most is ehetünk paradicsomot, paprikát, ám ezeket többnyire nem természetes körülmények között termesztették. Ha csak tehetjük, válasszuk inkább a most termő, friss zöldségeket, sokkal több energia rejtőzik bennük!

Éltető kásák

Rengeteg fajtája létezik a kásának, körülbelül annyi, amennyi gabonát találunk a környezetünkben. Ezek közül mindenki kiválaszthatja a számára leginkább szerethetőt. Zabból, árpából, rizsből, kölesből, hajdinából mind-mind finom kását főzhetünk, és most csak az olcsóbb, könnyen beszerezhető alapanyagokat említettem. Ha pehelyből készítjük, főzni sem kell, elég, ha előző este beáztatjuk, másnap ízesítjük, és már ehetjük is. A forralt vagy főtt kásák előnye, hogy jó esetben melegen esszük, a hűvös tavaszi reggeleken nagyon jól tud esni.

Ha este összekészítettük, elkészítése nem tart tovább egy kávé megfőzésénél.

A kását áztathatjuk, főzhetjük tejben, gabonatejben, gyümölcs- vagy kompótlében, vízben. Bármivel ízesíthetjük: nyers, fagyasztott, párolt, sült gyümölccsel, olajos magvakkal, aszalványokkal, lekvárral, kókuszreszelékkel, matchateával, pici kakaóval, csokoládéval. Tehetünk hozzá fahéjat, kardamomot, szegfűszeget, friss vagy szárított gyömbért, pici szerecsendiót.

Zabkása

Hozzávalók:
5 ek. zabpehely, 2,5–3 dl víz, 1-2 ek. mazsola/datolya krém*, csipetnyi só, csipetnyi fűszer, 1 mk. frissen reszelt gyömbér, 2-3 ek. cukormentes befőtt, méz ízlés szerint, 1 ek. pirított napraforgómag.

Kásák: egyszerű, ízletes, tápláló Fotó: Leopold Erika

Elkészítése:

Egy lábosba öntjük a pelyhet, rá a vizet, bele mazsolakrémet, sót, fűszereket, gyümölcsöt, és pár perc alatt összefőzzük. Megszórjuk napraforgómaggal, ha szükséges, mézzel édesítjük, és otthon vagy a munkahelyünkön elkanalazgatjuk.

*A mazsola- vagy datolyakrémhez vízbe áztatjuk a datolyát, mazsolát egy éjszakára. Másnap krémesre turmixoljuk. Körülbelül egyhétnyi adagot érdemes elkészíteni, hűtőben eláll.

Aki nem szereti az édes reggelit, az készítsen frittatát vagy olasz rántottát.

Szintén elkészíthető akár előző este is, de ha mindent összekészítünk, míg a reggel elkészülünk, megsül a frittatánk is. A frittatát is ízesíthetjük, dúsíthatjuk bármivel. Hússal, zöldséggel, gombával, fűszerekkel, sajttal. Kenyérrel vagy anélkül, salátával vagy magában is finom, laktató étel lesz a végeredmény. Süthetjük egyben serpenyőben, vagy készíthetünk több kis adagot például muffinformában.

Frittata

Hozzávalók:

8–10 dkg spenót, turbolya, medvehagyma, saláta, csalán, 4 tojás, kevés sajt, 3 szál zöldhagyma, zöldfűszer, só, csipetnyi szerecsendió, vaj a forma kikenéséhez.

Frittata: különleges, egészséges Fotó: Leopold Erika

Elkészítése:

Kiolajozunk hat muffinformát, és kibéleljük sütőpapírral. A zöldségeket apróra vágjuk, a sajtot lereszeljük. A tojásokat felverjük, belekeverjük a zöldségeket, sajtot, szerecsendiót. Sózzuk. A masszát elosztjuk a muffinformában, és 160 fokra előmelegített sütőben körülbelül 20 perc alatt megsütjük. Melegen vagy hidegen tálaljuk.

korábban írtuk

Pakot Mónika: Immunrendszerünk „zöldítése” tavasszal
Pakot Mónika: Immunrendszerünk „zöldítése” tavasszal

Áprilisban rend szerint felbolydul a természet: viharok söpörnek végig a tájon, magukkal ragadva a tél maradványait. A természetnek ez a tavaszi bolydultsága egy nagyon fontos erőforrást tudatosíthat bennünk, mégpedig a megújulás képességét.