Gondoskodás testnek, léleknek: krémlevesek

Talán nem is gondolnánk, hogy egy tányér vagy egy bögre forró leves mi mindenre képes. Pedig influenza szezonban legtöbben megtapasztaltuk már nagymamánk vagy édesanyánk forró húslevesének áldásos, gyógyító hatását. A széleskörű tapasztalatot a tudomány is megerősíti: a leves nemcsak összetevői által javít a közérzetünkön, hanem azáltal is, hogy miközben elfogyasztjuk, azt éljük meg, hogy gondoskodnak rólunk. Még akkor is, ha felnőttként már mi gondoskodunk önmagunkról.

Fotó: Dimén-Varga Tünde, tetovainyenc.ro

Ezt az élményt gyermekkorunkból hozzuk magunkkal, a világon szinte mindenütt érkezik egy aggódó, figyelmes felnőtt egy tál levessel, ha beteg van a háznál. Egy kutatás során azt vizsgálták, hogy lehet-e hatása a levesfogyasztásnak a szavak tanulására. A kutatók arra jutottak, hogy egy bögre forró csirkeleves elfogyasztása után a kísérleti alanyok könnyebben felidéztek olyan szavakat, amelyek az emberi viszonyokhoz kapcsolódtak. Úgy tűnik, a levesfogyasztás összekapcsolódik bennünk a pozitív emberi kapcsolatokkal. Még azok is, akik nem fogyasztanak rendszeresen levest, betegség vagy rossz hangulat esetén szívesen kanalazzák a forró nedűt.

A leves ugyanis nemcsak a testünket melengeti, a lelkünk is jobb hangulatba kerül tőle.

A fizikailag átélt melegség-érzet ugyanis az agyunkban képes összekapcsolódni a szociális komfortérzettel. Van olyan kutatás, amely arra a következtetésre jutott, hogy egy forró leves elfogyasztása után elfogadóbbak vagyunk a kulturális különbségekkel szemben. A forró leves tehát sokkal több, mint egy tápláló étel, képes akár az attitűdünket is megváltoztatni!

A krémlevesek előnye, hogy viszonylag kevés összetevőből, rövid idő alatt elkészíthetők, könnyűek és táplálóak. Hátrányuk, hogy kissé unalmasak, főleg, ha mindig ugyanúgy készítjük és tálaljuk. Pedig ugyanaz a krémleves egészen más lesz egy új hozzávalótól, elkészítési-vagy tálalási módtól.

Gondolnánk, hogy egy egyszerű krumplikrémleves akár az ünnepi asztalon is megállná a helyét? Tegyük pikánssá egy kevés tormával, tálaljuk füstölt lazaccal, és játsszunk bátran a színekkel, formákkal. Tálalásnál tekintsük festővászonnak az alapkrémlevest, de figyeljünk a színek és ízek harmóniájára.

Nem mindegy, hogy mivel tálaljuk a krémleveseket.

A pirított kenyér vagy kruton gyorsan kész van, de mennyivel izgalmasabb és ínycsiklandóbb, ha levesbetétként gondolunk a különféle sült zöldségekre. A sült kelbimbó például kiváló kiegészítője a füstölt pisztráng krémlevesnek, és látványnak sem utolsó.

A sült zöldségekre különben is érdemes aduászként tekinteni, teljesen más dimenziót képviselnek a főtt változatokhoz képest. Győződjünk meg erről például úgy, hogy elkészítjük a karfiolkrémleves főtt és sült változatát egyaránt. Mindkettő jó, és mindkettő más. S miközben izgalmas krémlevesekkel kísérletezünk, bízom benne, hogy sokan átéljük: a főzés nem csak nyűg, hanem kreatív önkifejezés, feltöltő, flow-jellegű tevékenység is lehet.

Tormás krumplikrémleves füstölt lazaccal

Hozzávalók: 1 hagyma, olaj, 4 krumpli, só, 4 evőkanál ecetes torma, 1,5 dl tejszín

A tálaláshoz: 10 dkg füstölt lazac, fermentált zöldségek, hurut, retek

Fotó: Dimén-Varga Tünde, tetovainyenc.ro

Elkészítése: A hagymát és a krumplit megpucoljuk. Előbbit apróbb, utóbbit nagyobb kockákra vágjuk. A hagymát az olajon üvegesre dinszteljük. Hozzáadjuk a krumplit, a sót, felöntjük vízzel és puhára főzzük. Beletesszük az ecetes tormát, a tejszínt, és krémesre turmixoljuk. Füstölt lazaccal, reszelt huruttal, fermentált, lila karfiollal és vékonyra szeletelt retekkel tálaljuk.

Füstölt pisztrángkrémleves sült kelbimbóval

Hozzávalók: 25 dkg füstölt pisztrángfilé, olaj, 1 kis póréhagyma (fehér része), só, bors, 2 dl tejszín, 2 evőkanál étkezési keményítő, 1/2 citrom leve

A tálaláshoz: 20 dkg kelbimbó, 3 dkg vaj, csombor/kakukkfű, tökmagolaj

Fotó: Dimén-Varga Tünde, tetovainyenc.ro

Elkészítése: A póréhagyma fehér részét apróra vágjuk, az olajon üvegesre pároljuk. Beletördeljük a füstölt halat, felöntjük vízzel, sózzuk, borsozzuk, beletesszük a csombort, megfőzzük. A tűzről levéve, belekavarjuk a tejszínnel elkavart keményítőt. Újraforraljuk, citromlével ízesítjük. Közben a kelbimbót megpucoljuk, a nagyobbakat félbe vágjuk. Sózzuk, borsozzuk, forró vajon megpirítjuk. A füstölt pisztrángkrémlevest a sült kelbimbóval, tökmagolajjal meglocsolva, csomborral díszítve tálaljuk.

Sültkarfiol-krémleves

Hozzávalók: 1 fej karfiol, olívaolaj, só, bors, 1,5 dl tejszín, 1 evőkanál étkezési keményítő, késhegynyi kurkuma, ½ citrom leve, petrezselyemzöld, 5 dkg törökmogyoró

Fotó: Dimén-Varga Tünde, tetovainyenc.ro

Elkészítése: A karfiolt kisebb rózsákra bontjuk. Sózzuk, borsozzuk, meglocsoljuk olívaolajjal. Egy sütőtepsin szétterítjük, és 180 fokos sütőben megsütjük. A törökmogyorót egy kisebb edényben szintén a megpirítjuk a sütőben. A sült karfiol kb. 20 százalékát félretesszük. A többit elkavarjuk a tejszínnel, és pürésítjük. Kurkumát szórunk bele, felöntjük vízzel, és felforraljuk. A keményítőt elkavarjuk kevés forró levessel, és újraforraljuk. Petrezselyemzölddel, citromlével ízesítjük. Durvára tört mogyoróval megszórva, a maradék sült karfiollal tálaljuk.

korábban írtuk

Pakot Mónika: Házi gyógymódok légúti betegségek ellen
Pakot Mónika: Házi gyógymódok légúti betegségek ellen

A náthát, torokfájást, megfázást egyaránt okozhatja baktérium és vírus is. A tünetek mindkét esetben nagyon hasonlóak, de más kezeléseket igényelnek. Az alábbi házi gyógymódok által könnyebben átvészeljük az ilyen típusú megbetegedést.