Dimén-Varga Tünde: Nem a bonyolult receptektől lesz igazán ünnep az ünnep

Szeretjük a ráérős reggeleket, amikor nem sietünk sehová, a reggelizés alatt észrevétlenül késő délelőttbe fordul az idő. Ilyenkor lassan eszünk, kóstolgatunk, csipegetünk, időt adunk magunknak az élet kulináris élvezeteihez. Töltünk még egy adag teát vagy tejeskávét (korszerű nevén lattét), beszélgetünk, emlékeket idézünk és teremtünk. Kapcsolódunk egymáshoz és önmagunkhoz. Élünk, a szó legnemesebb értelmében.

Fotó: Dimén-Varga Tünde, tetovainyenc.ro

A munkás hétköznapok manapság nem nagyon teszik lehetővé, hogy együtt reggelizzen a család, örülhetünk, ha a közös ebéd vagy vacsora összejön. Ezért van ilyen szempontból is kiemelt jelentőségük az ünnepeknek, a hétvégéknek, hiszen

megadatik a lehetőség, hogy emberi lépték, ritmus szerint éljünk.

De mi kell ahhoz, hogy mindez tényleg megvalósuljon? Elsősorban őszinte szembenézés önmagunkkal, a múltunkkal. Érdemes végiggondolni, hogy milyen emlékképek élnek bennünk az aktuális ünneppel kapcsolatban. Ha „terülj-terülj asztalkámmal” kényeztetett az élet (ó, dehogy, leginkább édesanyánk volt az), felnőttként automatikusan elvárjuk-e ugyanezt magunktól? Megvalósítható-e ez két kisgyerek, beteg családtag mellett, vagy akkor, ha a hétköznapok terhét is alig bírjuk cipelni?

Vagy épp ellenkezőleg, ha gyermekkorunkban csak sóvárogva néztük más családok roskadozó asztalait, lehet, hogy most úgy érezzük, megadhatjuk magunknak, családunknak azt, amit egykor oly fájón hiányoltunk. Érdemes mérlegelni, mire van idő, mit bírunk meg, mire vágyik a család, van-e segítség, kiveszi-e a részét más is a konyhai teendőkből? A kevesebb több lesz, a hagyományoktól el lehet térni, sőt, új hagyományokat lehet teremteni.

Amit hitelesen, önazonosan, derűvel tudunk megvalósítani, az lesz igazán a miénk, azt fogják örömmel továbbvinni a gyermekeink.

Még ekkor is szükségünk lesz némi tervezésre, valamint rugalmasságra, ha el kell térnünk a forgatókönyvtől. Nem a bonyolult receptektől vagy a rengeteg ételtől lesz igazán ünnep az ünnep. Hanem – túl a vallásos vonatkozáson – attól, hogy megtapasztaljuk az együttlét örömét, jelentőségét.

Ehhez hoztam most könnyebb recepteket. A babkát előző nap is megsüthetjük. Ne lepődjünk meg, ha a gyerekek csak azt kérik majd reggelire, inkább adjunk mellé egy bögre tejet. A kucsmagomba-krém is előző nap elkészíthető, vegán finomság. Friss péksütemény vagy pirítós illik hozzá. A salátát pedig kedvünkre alakíthatjuk, egyáltalán nincs kőbe vésve a receptje.

Örömteli húsvétot, könnyed tavaszt kívánok mindenkinek!

Kucsmagomba-krém tökmagliszttel

Hozzávalók: 30 dkg kucsmagomba, 1 hagyma, 2 cikk fokhagyma/pár levél medvehagyma, 3 dkg vaj, petrezselyemzöld, 2 evőkanál tökmagliszt, petrezselyemzöld, tökmag

Fotó: Dimén-Varga Tünde, tetovainyenc.ro


Elkészítése: A hagymát és a fokhagymát megpucoljuk. A hagymát a vajon megdinszteljük. Hozzáadjuk a kucsmagombát, sózzuk, borsozzuk. Addig pároljuk, amíg a leve elfő. Petrezselyemzöldet és tökmaglisztet adunk hozzá. Ha kihűlt, késes aprítóban krémesre kavarjuk. Tökmaggal megszórva tálaljuk.

Saláta avokádóval, fürjtojással, áfonyával

Hozzávalók: 4 marék vegyes saláta, 1 avokádó, 1 lime, 12 db fürjtojás, 15 dkg mozarella, 1 kötés retek, 10 dkg áfonya, 4 evőkanál fenyőmag, 4 evőkanál avokádóolaj, só

Fotó: Dimén-Varga Tünde, tetovainyenc.ro

Elkészítése: A fürjtojást megfőzzük, majd meghámozzuk. A fenyőmagot száraz serpenyőben megpirítjuk. Az avokádót vékonyra szeleteljük, meglocsoljuk a lime levével. A fürjtojásokat félbe, a sajtot kockára vágjuk. A retket vékonyra szeleteljük. A saláta hozzávalóit összevegyítjük, kissé megsózzuk. Meglocsoljuk avokádóolajjal, megszórjuk fenyőmaggal.

Meggyes-mákos babka

Hozzávalók: 60 dkg liszt, 7 g szárított élesztő, csipetnyi só, 10 dkg cukor, 7 dkg olvasztott vaj, 2 tojás, 1 tojássárgája, 1 dl tej, 0,5 dl víz

A töltelékhez: 40 dkg darált mák, 1,5-2 dl forró tej, 10 dkg vaníliás porcukor, 1 citrom héja, 40 dkg meggydzsem

A sziruphoz: 1 dl víz, 10 dkg cukor

Fotó: Dimén-Varga Tünde, tetovainyenc.ro

Elkészítése: A vizet meglangyosítom. Beleszórok egy kiskanál cukrot, és belekavarom az élesztőt. Meleg helyen hagyom felfutni. Egy nagyobb tálba beleszitálom a lisztet. Beleöntöm a felfutott élesztőt, majd a többi hozzávalóval ruganyos tésztát dagasztok. Az olvasztott vajat a legvégén adom a tésztához. Meleg helyen, kb. egy óra alatt hagyom duplájára kelni. Közben elkészítem a tölteléket: a mákot elkavarom a vaníliás cukorral. Belereszelem a citrom héját, ráöntöm a forró tejet. Miután jól elkavarodott, belevegyítem a meggydzsemet. A megkelt tésztát két részre osztom. Mindkét tésztát téglalappá nyújtom. Rákenem – egyenlően elosztva – a meggyes-mákos tölteléket, és hosszában feltekerem. A töltött tészta rudat hosszában kettévágom, és úgy, hogy a töltelék kifelé forduljon, a két részt összefonom. Sütőpapírral bélelt tepsibe rakom, és kb. 15-20 percig hagyom újra kelni. 180 fokos sütőben megsütöm. Közben a cukorból és a vízből szirupot főzök. A kész babkát a sziruppal meglocsolom. Ha a babka a szirupot magába szívta, és legalább langyosra hűlt, szeletelhető.

korábban írtuk

Szűcs Ervin: Csodálom a nők képességét a dolgok megszervezéséhez
Szűcs Ervin: Csodálom a nők képességét a dolgok megszervezéséhez

Bár azt mondja, sosem akart Rómeót játszani, és inkább mély szerepekre vágyik, mint erős hősök megtestesítésére, Szűcs Ervin bármelyik lovagregényben eljátszhatná a hősszerelmest: magas, jó kiállású, bársonyosan mély hangját egész nap hallgatná az ember.