A munkás hétköznapok manapság nem nagyon teszik lehetővé, hogy együtt reggelizzen a család, örülhetünk, ha a közös ebéd vagy vacsora összejön. Ezért van ilyen szempontból is kiemelt jelentőségük az ünnepeknek, a hétvégéknek, hiszen
De mi kell ahhoz, hogy mindez tényleg megvalósuljon? Elsősorban őszinte szembenézés önmagunkkal, a múltunkkal. Érdemes végiggondolni, hogy milyen emlékképek élnek bennünk az aktuális ünneppel kapcsolatban. Ha „terülj-terülj asztalkámmal” kényeztetett az élet (ó, dehogy, leginkább édesanyánk volt az), felnőttként automatikusan elvárjuk-e ugyanezt magunktól? Megvalósítható-e ez két kisgyerek, beteg családtag mellett, vagy akkor, ha a hétköznapok terhét is alig bírjuk cipelni?
Vagy épp ellenkezőleg, ha gyermekkorunkban csak sóvárogva néztük más családok roskadozó asztalait, lehet, hogy most úgy érezzük, megadhatjuk magunknak, családunknak azt, amit egykor oly fájón hiányoltunk. Érdemes mérlegelni, mire van idő, mit bírunk meg, mire vágyik a család, van-e segítség, kiveszi-e a részét más is a konyhai teendőkből? A kevesebb több lesz, a hagyományoktól el lehet térni, sőt, új hagyományokat lehet teremteni.
Még ekkor is szükségünk lesz némi tervezésre, valamint rugalmasságra, ha el kell térnünk a forgatókönyvtől. Nem a bonyolult receptektől vagy a rengeteg ételtől lesz igazán ünnep az ünnep. Hanem – túl a vallásos vonatkozáson – attól, hogy megtapasztaljuk az együttlét örömét, jelentőségét.
Ehhez hoztam most könnyebb recepteket. A babkát előző nap is megsüthetjük. Ne lepődjünk meg, ha a gyerekek csak azt kérik majd reggelire, inkább adjunk mellé egy bögre tejet. A kucsmagomba-krém is előző nap elkészíthető, vegán finomság. Friss péksütemény vagy pirítós illik hozzá. A salátát pedig kedvünkre alakíthatjuk, egyáltalán nincs kőbe vésve a receptje.
Örömteli húsvétot, könnyed tavaszt kívánok mindenkinek!
Hozzávalók: 30 dkg kucsmagomba, 1 hagyma, 2 cikk fokhagyma/pár levél medvehagyma, 3 dkg vaj, petrezselyemzöld, 2 evőkanál tökmagliszt, petrezselyemzöld, tökmag