Szilveszter Andrea: Lehet enni, csak olyant, ami nem hízlal Idegentest

Esténként erős szúrást érzek a mellkasomban. Szúr a szívem, így mondom. Fogalmam sincs, hogy mitől van. Rettegek attól, hogy nem folytathatom a kézilabdát. Jelenleg ez ad a legtöbb örömet. Nagy terveink vannak csapat-szinten. Van már országos bronz- és ezüstérmünk is, idén az arany a cél.

Fotó: Illusztráció: Pixabay

2007

A családorvos gyerekorvoshoz küld kivizsgálásra. Anyunak tesz fel kérdéseket, mintha én ott sem lennék. Nem nagyon figyelek, az ablaküvegek közé szorult vergődő legyet nézem. Erős késztetést érzek, hogy kiengedjem a kora tavaszi napsütés melegétől feléledő kis állatot. Lisztérzékenység – üti meg a fülem. Aztán megint elkalandozom.

– Hány kilós vagy? Hahó! – kérdezi az asszisztensnő. Úgy tűnik, nem először.

– Nem tudom – válaszolom.

Otthon nem volt mérlegünk. Utoljára még negyedikben méretkeztem. Hála Istennek, ötödiktől már nem mérnek súlyt az iskolai általános vizsgálaton.

Azelőtt, negyedikig minden évben az osztállyal mentünk az orvosi rendelőbe, a szem- és torokvizsgálat után méretkezni is kellett. A sor végére álltam, és a végsőkig húztam az időt, de aztán az osztályból az utolsóként, még a tanító néni előtt, nem volt többé egérút, rá kellett állnom a mérlegre. A doktornő hangosan diktálta be az értéket az asszisztensnőnek. Csupán néhány kilóval voltam kevesebb, mint a tanító néni. Ha egy pillanatig is, de hallottam a kuncogást. A tanító néni szúrós tekintettel véget vetett a viháncolásnak.

– Mindenki egyenlő! Megértettétek?

Azóta már, a tanító néni árnyékából kilépve, mindennapossá váltak a súlyom miatti bántások.

– Akkor állj a mérlegre – mondja. – 72 kg, te jó ég! Ennyit azért nem mondtam volna.

Csóválja a fejét a doktor úr is, s most először fordul szembe velem. Véget érni nem akaró előadás következik arról, hogy hogyan kell táplálkozni.

– Lehet enni, csak olyant, ami nem hízlal.

Sokszor cseng a fülembe utána is. Nézem a köpcös, idősödő kis urat, a pocakján pattanásig feszülő köpenyt, megérzem benne a cinkosomat.

Hálás vagyok, hogy szavaiból nem érzek semmiféle megalázást.

Anyuval a hazaúton nem beszélgetünk a hogyan továbbról. Annyit kérdezek, hogy mehetek-e edzésre már ma. Igent int a fejével, és ez nekem most elég.

Az edző rögtön rákérdez, hogy mi volt a dokinál. Mi a diagnózis?

– Nemtom – vonom meg a vállam zavarodottságomban. De hogy mégis adjak valami választ, azt mondom, lehet, ha lisztérzékenység.

Értetlenül csóválja a fejét. Utána akar járni, és megkér, hogy másnap vigyem el a kibocsátót, amit a gyermekorvos adott.

Amikor a kezébe adom, szúrós tekintettel néz rám.

– Itt azt írja, hogy obezitate, elhízás. Sokat eszel egy nap? Ma például mit ettél?

Kivörösödik az arcom, és patakoznak a könnyeim. Lehajtom a fejem, nem tudok válaszolni. Idegesen köszörüli a torkát.

– Na, nincs semmi baj! – vállon vereget. – Menj melegíteni!

Egyszerre rideggé válik a kis világ, ami eddig a mentsváram volt, mintha meztelenre vetkőztettek volna, s most ruha nélkül, csupaszon vonszolnám magam a pályán, elnehezedett tagokkal.

Edzés után körbe kell ülnünk a pálya szélén, valahányszor megbeszélni valónk van. Most is leültet az edző.

Tudom, hogy rólam lesz szó. Félek, nem akarok újabb megaláztatást.

– A.-nak a segítségünkre van szüksége – kezdi. Nagyon egészségesen kell táplálkoznia, ezért arra kérlek, támogassuk őt ebben! Semmi édesség! Ha esztek, ne kínáljátok meg őt, ne nehezítsük a dolgát. De az lenne a legjobb, ha ti sem ennétek.

Mindenki helyeslően bólogat.

Most a hála és megkönnyebbülés könnyei mardossák a torkom. Az ezt követő időszakban addig ismeretlen, kitüntetett figyelmet kapok. Elsősorban a csapatomtól.

Gyakran járunk edzőmérkőzésekre, bajnokságokra, sokszor kiszállásba is, ilyenkor gyümölccsel kínálnak, és érzem az igyekezetüket, hogy ne kívántassanak semmiféle számomra tiltólistás ennivalót. Az edző követi a súlyom alakulását. A szertárban lévő mérlegen méretkezem hetente. Ez a kettőnk dolga, nem tudja senki. Arról is be kell számolnom, hogy hogyan étkezem. Helyeslően bólogat. Együtt csináljuk meg.

Fél éven belül nyolc kilóval vagyok kevesebb.

Az is meglep, hogy az osztályban is milyen előzékenyen bánnak velem. Azt hiszem, azoknak a lányoknak köszönhetem, akik csapat- és osztálytársaim is egy személyben. Különös, hogy akikkel addig barátkoztam, továbbra is barátaim, még ha már nem is vásárolok nekik üdítőt vagy édességet a büfében.

Elkezdek pozitív visszajelzéseket kapni. Olyan fiúktól is, akikkel eddig az elkért házi volt az egyetlen kapcsolódási pont.

Azt élem meg, hogy észrevesznek. Lassan le kell cserélni a teljes ruhatáram, és már nem szúr a szívem.

Nem esik különösebben nehezemre az effajta „lehet enni, de csak olyant, ami nem hízlal” életmód. Mindig megtervezem előre, hogy mit fogok másnap enni. Elmarad a kenyér, a fehér lisztből készült ételek, a krumpli, a cukor, és a zöldségek, gyümölcsök, tejtermékek, hús kerül előtérbe. Csak olyankor jut eszembe cukrosat enni, ha bántanak, ha félek vagy szorongok. Kényszeresen, gondolkodás nélkül, gyorsan és mértéktelenül. De ilyenkor sem eszembe jut, csak megteszem.

korábban írtuk

Szilveszter Andrea: Darált hús, paprika, paradicsompüré, puszi
Szilveszter Andrea: Darált hús, paprika, paradicsompüré, puszi

Aligha kaptam ezidáig karácsonyra az ideinél számomra értékesebb tárgyi ajándékot. Az Angyal egy mesterien megmunkált, gyönyörű, faltól falig könyvespolccal lepett meg. Ez nem csupán egy bútordarab számomra, hanem régóta dédelgetett vágy.