Tanítások a test egészségéről: India és Kína a konyhánkban

Az ájurvédában olyan nincs, hogy bekapok valamit, mert megéheztem, és nem volt időm főzni. Cserébe a szó szoros értelmében gyógyít, és segít a tudatos étkezés kialakításában.

Az indiai hagyományos, természetes orvostudomány, az ájurvéda az elme és test megbonthatatlan egységén alapul. Az ájurvéda fontos része a betegségmegelőzés, amiért naponta tenni kell. Meditációval, különböző gyakorlatokkal és az étkezéssel. Egy-egy kezelés során meghatározzák a páciens testtípusát, és ennek megfelelően összeállítanak egy listát az ajánlott és nem ajánlott alapanyagokkal. Mert van, aki tüzesebb típus, neki kerülnie kell a csípős ízt, de például az olajos, zsíros ételeket is, hogy azok ne szítsák tovább a tüzet. Ha valaki állandóan pörög, neki nehezebben emészthető ételeket ajánlanak, hogy kicsit lassítsa.

A hagyományos kínai gyógyászat (HKO) az előzőekhez hasonlóan a testet és szellemet szorosan összefüggő rendszernek tekinti. A HKO az emberi test és a világegyetem aprólékos megfigyelésén alapszik, és a rendszer nagyon fontos része a táplálkozás. A HKO-ban öt elemet különböztetnek meg, ezek biztosítják a jin és jang egyensúlyát. Az öt elem a következőképpen kapcsolódik egymáshoz: a víz táplálja a növényeket, létrejön a fa. A fa táplálja a tüzet. A tűz hamujával táplálja a földet. A föld rejti magában az érceket, melyekből születik a fém. A fémek és ásványi anyagok táplálják a vizet. A főbb szerveinket társították egy-egy elemhez, és azt is megfigyelték, hogy az év különböző időszakaiban más-más szervünket kell nagyobb odafigyeléssel táplálni, hogy ne bomoljon fel az egyensúly, és ne betegedjünk le.

A HKO azt tanítja, hogy elsősorban a közepünknek kell rendben lennie. A testünk közepén az emésztőrendszer található, tehát ha az emésztésünk kiegyensúlyozott, nagy baj nem lehet.

Az ötelemes konyha a HKO megfigyelésein alapszik. Az ötelemes étkezésnél tisztában kell lennünk a különböző alapanyagok emésztésünkre és szerveinkre gyakorolt hatásával. Fontos, hogy ismerjük a testünket-szellemünket tápláló főzési technikákat. Alapja a szezonalitás, illetve a saját környezetünkben fellelhető alapanyagok használata. Az ötelemes konyha szerint ősszel a fém elem az uralkodó, az ehhez tartozó tüdőt és vastagbelet kell ilyenkor táplálni.

Az alábbi sütőtökkrémleves az ötelemes konyha szabályai szerint készül. A sütőtök, a hagyma, a fokhagyma, a gyömbér melegítő hatású, támogatja a bennünk lévő jangot, erősíti a életet adó csit. A kardamomos sütemény az ajurvéda szerint a pitta, azaz a tüzes típusú embereket egyensúlyozza. Mindkettő teljes értékű étel, azok is imádni fogják, akik életükben nem hallottak a keleti gyógyítási módokról.

Sütőtökkrémleves

Hozzávalók: 1 kg pucolt sütőtök, 1 ek. napraforgóolaj, 2 cm-es darab gyömbér, 1 kis lilahagyma, 1 cikk fokhagyma,  1 liter zöldségalaplé,  kurkuma,  citromlé,  friss zöldfűszerek – kakukkfű, petrezselyem, koriander –, 

A sütőtököt megpucoljuk, nagyobb darabokra vágjuk. A hagymát apróra vágjuk, a fokhagymát lereszeljük, és az olajon pár percig dinszteljük. Rádobjuk a tököt, felöntjük kevés alaplével, és fedő alatt puhára főzzük. Kicsit hűlni hagyjuk, majd botmixerrel pürésítjük. Felöntjük a maradék alaplével, kurkumával, zöldfűszerekkel ízesítjük, ha szükséges, sózzuk, és felforraljuk.

Kardamomos cukkinikenyér

Hozzávalók: 15 dkg fehérliszt,  15 dkg teljes kiőrlésű liszt,  2 tk. kardamom, 1 tk. fahéj, 1 tk. só,  1/2 bögre napraforgó vagy tökmag, 9 db apróra vágott datolya,  1/2 tk. sütőpor, 1 tk. szódabikarbóna, 2 tojásfehérje, 1/3 bögre olvasztott ghee (ghí), 2 bögre apróra reszelt cukkini, 2 tk. vaníliakivonat, 1/2 bögre agavé szirup/méz (1 bögre = 250 ml)

A lisztet összekeverjük a fűszerekkel, sóval, sütőporral, szódabikarbónával, hozzáadjuk a magokat és a datolyát. Ha a datolya nagyon ragad, elmorzsoljuk a liszttel, hogy ne egy tömbben maradjon.Külön edényben enyhén felverjük a tojásfehérjét, elkeverjük benne a cukkinit, az olvasztott vajat, vaníliát és agavészirupot. Az egészet ráöntjük a lisztes keverékre, és jól összekeverjük. Sütőpapírt teszünk egy gyümölcskenyérformába, beleöntjük a masszát. 180 fokra előmelegített sütőben 50–60 perc alatt megsütjük. Végezzünk tűpróbát!

Kiemelt kép: Shutterstock

A cikk nyomtatott változata a Nőileg magazin 2018. novemberi lapszámában jelent meg.