Az indiai hagyományos, természetes orvostudomány, az ájurvéda az elme és test megbonthatatlan egységén alapul. Az ájurvéda fontos része a betegségmegelőzés, amiért naponta tenni kell. Meditációval, különböző gyakorlatokkal és az étkezéssel. Egy-egy kezelés során meghatározzák a páciens testtípusát, és ennek megfelelően összeállítanak egy listát az ajánlott és nem ajánlott alapanyagokkal. Mert van, aki tüzesebb típus, neki kerülnie kell a csípős ízt, de például az olajos, zsíros ételeket is, hogy azok ne szítsák tovább a tüzet. Ha valaki állandóan pörög, neki nehezebben emészthető ételeket ajánlanak, hogy kicsit lassítsa.
A hagyományos kínai gyógyászat (HKO) az előzőekhez hasonlóan a testet és szellemet szorosan összefüggő rendszernek tekinti. A HKO az emberi test és a világegyetem aprólékos megfigyelésén alapszik, és a rendszer nagyon fontos része a táplálkozás. A HKO-ban öt elemet különböztetnek meg, ezek biztosítják a jin és jang egyensúlyát. Az öt elem a következőképpen kapcsolódik egymáshoz: a víz táplálja a növényeket, létrejön a fa. A fa táplálja a tüzet. A tűz hamujával táplálja a földet. A föld rejti magában az érceket, melyekből születik a fém. A fémek és ásványi anyagok táplálják a vizet. A főbb szerveinket társították egy-egy elemhez, és azt is megfigyelték, hogy az év különböző időszakaiban más-más szervünket kell nagyobb odafigyeléssel táplálni, hogy ne bomoljon fel az egyensúly, és ne betegedjünk le.
A HKO azt tanítja, hogy elsősorban a közepünknek kell rendben lennie. A testünk közepén az emésztőrendszer található, tehát ha az emésztésünk kiegyensúlyozott, nagy baj nem lehet.
Az ötelemes konyha a HKO megfigyelésein alapszik. Az ötelemes étkezésnél tisztában kell lennünk a különböző alapanyagok emésztésünkre és szerveinkre gyakorolt hatásával. Fontos, hogy ismerjük a testünket-szellemünket tápláló főzési technikákat. Alapja a szezonalitás, illetve a saját környezetünkben fellelhető alapanyagok használata. Az ötelemes konyha szerint ősszel a fém elem az uralkodó, az ehhez tartozó tüdőt és vastagbelet kell ilyenkor táplálni.