Amikor először indultunk hosszabb nyaralásra kicsi gyermekeinkkel, azt hittük, a legészszerűbb az egyben legkényelmesebb megoldás: repülőút és all inclusive ellátás, hogy ne kelljen semmivel se bajlódni. Utólag kiderült:
A tenger viszont mindent vitt és visz mai napig. Így, az utóbbi időben átnyergeltünk az anyagilag sokkal hozzáférhetőbb megoldásra, ami a gyerekeknek is jobban tetszik: autó, hűtőtáska, rántott hús és irány a tenger! Az sem baj, ha két nap alatt érünk oda. All inclusive helyett pedig egyszerű, helyiektől bérelt szállás, udvarral és sütési-főzési lehetőséggel, ahol nyugodtan lehet randalírozni és nem zavarunk senkit. Remek helyet találtunk például a Duna-Delta és a Fekete-tenger találkozásánál, ahol egy parasztházat béreltünk, minden nap máshol fürödtünk, és a környéket is felfedeztük.
Aquapark: nincs gyerek, aki megunná
Amikor az utazási irodára hagyatkozva választottunk „gyerekbarát” szállodát Törökországban a tengerparton, akkor a valóban gyerekbarát gyerekmedencében töltöttük a nyaralást a két és fél éves gyerekekkel, kiderült ugyanis, hogy a tenger annyira gyorsan mélyül a szálloda közelében, hogy az nem felel meg kisgyereknek. S lévén, hogy nem autóval, hanem repülővel érkeztünk, a „máshol” fürdés nem volt kivitelezhető. Az autóbérlés jó megoldás ilyenkor, viszont az sehol sem olcsó. Utóbbinál maradva,
A termálvizet viszont annál inkább. A felnőtteket ellazító jó meleg vizet nem minden gyerek kedveli. Ezt érdemes számításba venni akkor, ha mondjuk a családi kirándulást a hátfájásunk kikezelésére (is) használnánk.
Bababarát szálloda?
Ami a szállást illeti, hosszabb időre kicsi gyerekekkel mindenképp az udvarral rendelkező változat a legjobb. Egy-két éjszakára viszont nálunk a szálloda a kedvenc. A gyerekek egyszerűen imádják a szép fehérre vetett ágyat, amit össze lehet zilálni, a matracot, amin ugrálni lehet. Külön kihívás babával utazni. Egy olyan facebook csoportban, amelyben a gyerekekkel és kisbabákkal való utazási lehetőségeket osztják meg egymással szülők, láttam már kérdést arra vonatkozóan, hogy létezik-e Romániában olyan szálloda, amely maximálisan kiszolgálja a pár hónapos kisbabával érkező vendég igényeit, tudniillik: babaágy, cumisüveg-melegítő, pelenkázó. A kommentekből kiderült, hogy – bár többen ismerik külföldről ezt a lehetőséget – úgy tűnik, ilyen specifikus hotel nincs még nálunk. Igény viszont lenne rá.
Legnagyobb kaland a felfedezés
Az elmúlt év semmiféle szempontból nem kedvezett az utazásnak, így kénytelenek voltunk felfedezni azokat a lehetőséget, amelyeket a szűkebb környezet nyújtott. Érdekes volt látnunk, hogy a négyéves gyerekek bármeddig elvannak a kisbuszban, csak menjünk. Elindulunk, és minden nap máshol szállunk meg.
Egy, az épület falán kapaszkodó denevér, amit ő fedez fel, hosszú időre feldobja a gyerek napját. A látogatás egy sokszáz éves templom tornyában a poros, csikorgó lépcsőkön felmászva nemkülönben. Egy vízesés, barlang látványa szintén óriási élmény, ahogyan az ókori római város maradványai is, amelyek labirintusszámba mennek a gyerek képzeletében.
Mindenhol léteznek olyan helyek, amelyeket a gyerekek izgalmasabbnak találnak, és van, ahol unatkoznak, de valójában sokkal nyitottabbak és elfogadóbbak, mint gondolnánk. A lényeg, hogy merjünk velük elindulni, s bízzunk bennük. (A kivétel pedig mindig erősíti a szabályt. Gondolok itt a lányom első repülőútjára…)
korábban írtuk

Dávid Panni: Kisgyerekkel a nagyvárosban
Persze semmi nem úgy ment, ahogy elterveztük. Hónapokkal előbb megvettük a repülőjegyeket és lefoglaltuk a szállást, hogy a születésnapomat Budapesten töltsük.