ARCHÍV Frissesség, nyugalom, a boldogság illata – Illatozzon az otthonunk

Ki ne szeretné, ha az otthonát mindig friss, finom illat lengené be? Fűszerezzük kicsit másként a téli napokat, Borbáth Annamária illóolaj-tanácsadó segít nekünk eligazodni ebben a világban. (Cikkünk a Nőileg magazin 2019. decemberi számában jelent meg.)

Fotó: Pixabay

Minden lakásnak van illata, jó, rossz, valamilyen. Hogy biztosra menjünk, bátran vegyük elő az illatos gyertyákat, illóolajokat, párologtatókat, és varázsoljunk hangulatot általuk! A füstölővel jobb lesz azonban vigyázni, ugyanis néhány kutatás szerint nem a legegészségesebb, ha beszívjuk a füstjét. Gondosan válasszuk ki azt is, hogy milyen illat vegyen körül bennünket, hiszen ezeknek különféle hatásuk lehet ránk, és egyáltalán nem mindegy, hogy éppen pihenni akarunk, vagy dolgozni egy-egy növény, fűszer, gyümölcs illatában.

1. Levendula – nyugalom

A levendula üde és nyugtató hatását sokan ismerik és szeretik, felhasználása rendkívül sokoldalú. De ha már stresszoldó, nyugtató hatását emlegettem, ajánlom, hogy csöpögtessetek levendula-illóolajat az esti fürdővizetekbe, mert garantált lesz az ellazulás. Érdemes ugyanakkor esténként egy kicsit csöppenteni belőle a párnánk sarkára is, hogy pihentető éjszakánk legyen.

Stresszoldás mellett a fejfájást is csillapítja, jót tesz a bőrünknek, és az emésztést is javítja. A virág fűszeres, aromás illata sokáig kitart, frissít és harmóniát kelt a lakásban.

Szóval, ha levendulaillattal fújjuk be magunkat, számíthatunk arra, hogy tisztán fogunk gondolkodni, a depressziót, rosszkedvet elűzi, frissen tart, és kisimítja az idegeinket. Egy levendulaillatú otthonban garantált a nyugalom és a harmónia.

2. Citrusok – frissesség

Frissesség, tisztaság árad mindabból, ami citrusillatú, ezért is illatosítják gyakran a tisztítószereket ilyen összetevőkkel. A citrom, narancs, grépfrút illata frissít, ösztönöz és jókedvre derít, érdemes hát körülvenni magunkat vele, ha dolgozni szeretnénk. Csepegtessünk a felmosóvízbe citrusos illóolajat, így az üde illat átjárja majd az egész lakást. Nem mellékes például, hogy a citrom fertőtleníti a levegőt, baktériumölő hatású, frissít, élénkít, sőt még vérnyomás-szabályozó hatása is van.

3. Rózsa – a boldogság illata

Ha önbizalmadat szeretnéd növelni, válassz otthonra rózsaillóolajat a párologtatóba! A friss, érzéki illat romantikus, gyöngéd érzelmeket ébreszt. Ha romantikus vacsorát szervezel otthonra, jó választás lehet a rózsaillat a párologtatóba. Ez egy olyan alapillat, ami mindenkiben kellemes érzést kelt,

enyhíti a szorongást, az egykedvűséget, kiragad a szomorúságból, gyakorlatilag megnyitja a boldogság kapuját. Ha nagyobb koncentrációban használjuk, feltüzelhetjük vele a szerelmet, és csökkenthetjük a féltékenységet, ugyanakkor az idegeket is nyugtatja.

Amúgy általában a virágillatoknak hangulatjavító hatásuk van, kutatás igazolja, hogy a virágillat pozitívan hat a környezetre, és a szociális kapcsolatokat is segíti. A tanulmány szerint még a tudatosan fel nem ismerhető összetételű és mennyiségű virágillat is pozitívan befolyásolja az emberek hangulatát.

4. Vanília – az édes élet

Mindig fincsi sütemény jut eszünkbe róla. Édes, játékos illat, kedélyjavítónak is nagyszerű. Családi vagy baráti összejöveteleken nagyban hozzájárulhat az emelkedett hangulathoz, ha vaníliaillatú gyertyát gyújtasz, vagy ilyen illattal permetezed be a levegőt. A vaníliás sütit ezek után duplán is értékelni fogják a vendégeid…

5. Fahéj – karácsonyra hangolva

Ha beköszönt a tél, imádjuk fahéj illatával betölteni a lakást, hiszen segít elővarázsolni az ünnepi hangulatot, meghittséget. Mindemellett érdemes az év többi részében is illóolajként használni a lakásban nyugtató, közérzetjavító és gondűző hatása miatt. Ha beleszippantunk a fahéjba, évszaktól függetlenül életerősebbnek, energikusabbank érezhetjük magunkat.

6. Fenyő – a tél elengedhetetlen illata

Az ünnep másik elmaradhatatlan tartozéka. Több fenyőfajtából készül illóolaj, például erdei-, fehér-, szibériai, duglász-, balzsamos stb. fenyőből. Bármelyiket választjuk, kellemes frissessége mellett gyógyhatása sem marad el: illata erőt ad, energetizál, ugyanakkor nyugalmat is áraszt, ahogyan a fenyőfa is erős, kitartó, egyenes, szabályos, rendezett.

+1 – Az igazi TÉL illata

Ahhoz, hogy otthonodat tényleg nagyon finom téli illat lengje be, nem kell tucatnyi illatosítót vásárolnod, elkészítheted te magad is. Kell hozzá 1 narancs, 1 citrom, 4 evőkanál fahéj, 4 rúd fahéj, 4 evőkanál szegfűszeg. A gyümölcsöket vágd vékony szeletekre, tedd egy edénybe, és önts rá annyi vizet, amennyi éppen ellepi. Forrald fel. Forrás közben add hozzá a fűszereket: a fahéjat és a szegfűszeget. Főzd öt percig, majd hagyd kihűlni.

Ezután öntsd befőttesüvegbe, amit dekorálj, hogy mutatós legyen. Keresd meg a helyét a lakásban: jól fog mutatni a kandallón, de a dohányzóasztalon, konyhában is.

Biztosítunk, kellemes illat fogja belengeni majd az egész házat. Sőt, a természetes alapanyagok hatására ez az illatosító nemcsak más, jobb lesz, mint a többi: sokkal tisztább, otthonosabb érzést nyújt, és ajándékba is készíthetsz ilyet!

Csináld magad!

  • Forraljunk fel fűszereket, gyümölcsöket! Csodás illat lepi majd el a lakást.
  • Az illatos gyertya nemcsak jó hangulatot teremt, de az ünnepi érzéshez is hozzájárulhat.
  • Egy damilra fűzzünk szárított narancsszeleteket, fahéjat, babérlevelet, és kössük a tűzhely fölé. Kész a házi illatosító!
  • Illatos vegyszerek helyett tegyél néhány csepp illóolajat a vízbe! Nemcsak tiszta, de kellemes illatú is lesz a lakás.
  • Pár csepp illóolaj a porszívózsákra, és takarítás közben nem a por, hanem jó illat fog terjedni a szobában.
  • Fújd be textilillatosítóval a kanapét, a fotelt, a függönyöket, hogy felfrissüljenek.
  • Vendégek jönnek? Irány a konyha! A friss kávé vagy süti illata a legtutibb vendégváró.
  • Ha gyors megoldás kell, tégy egy citromot egy pohár vízbe, majd egy percre tedd a mikróba. Nagyon jó illat lesz tőle!
  • És persze szellőztess, mert a friss levegőt semmi sem pótolja.

korábban írtuk

Dimény-Varga Tünde: Csemegézzünk szőlőt – depresszió ellen
Dimény-Varga Tünde: Csemegézzünk szőlőt – depresszió ellen

A hosszan tartó fényhiány sokunkat megvisel, de mivel az év legalább egyharmadát ilyen körülmények közt kell eltöltenünk, érdemes kialakítanunk a saját megküzdési stratégiáinkat. Én most a szőlő hatását és szerepét emelném ki.