Dimény-Varga Tünde: Csemegézzünk szőlőt – depresszió ellen

„Őszbe csavarodott a természet feje, Dérré vált a harmat, hull a fák levele, Rövidebb, rövidebb lesz a napnak útja, És hosszúkat alszik rá, midőn megfutja.” Arany János szavai nekünk, a lélekkel dolgozó szakembereknek azt is előre jelzik, hogy a rövidülő nappalokkal a hangulati zavarokkal küzdő embertársaink mindennapjai még küzdelmesebbek lesznek. Pontosabban azoké, akiket a szezonális depresszió érint.

Fotó: Dimény-Varga Tünde

A hosszan tartó fényhiány és hideg sokunkat megvisel, de mivel az év legalább egyharmadát ilyen körülmények közt kell eltöltenünk, érdemes kialakítanunk a saját megküzdési stratégiáinkat. Módszerből rengeteg létezik, én most a szőlő hatását és szerepét emelném ki. Léteznek ugyanis olyan reményt keltő kutatási eredmények, amelyek azt mutatják, hogy

a szőlőből kivont polifenol segíthet a depresszió alternatív kezelésében.

Legrégebbi kultúrnövényünk azonban nemcsak az ízével, színével, zamatával, összetevőivel hat ránk jótékonyan, hanem eszünkbe juttathatja a GRAPES módszert is, amely a depresszió kezelésében éppen a tehetetlenséget célozza meg. Az angol GRAPES (szőlő) mozaikszó minden betűje egy fontos tevékenységet jelez.

Legjobb, ha minden nap, minden betűre van ötletünk.

G – az önmagunkkal szembeni gyöngédségre utal, fontos ugyanis, hogy ha nem is működünk a legjobban, együttérzően viszonyuljunk saját magunkhoz.

R – a relaxációt jelenti. Meg kell találnunk azokat a módszereket, helyzeteket, amelyek megnyugtatnak.

A – (accomplishment) azt jelzi, hogy szükségünk van olyan teljesítményre, amely sikerélménnyel tölt el nap mint nap. Néha ez annyi, hogy bevetjük az ágyat.

P – (pleasure) az élvezetekre, örömökre vonatkozik. Itt sem kell feltétlenül nagy dologra gondolni: egy forró fürdő, egy finom étel is megteszi.

E – mint edzés. A legújabb depressziókutatások azt mutatják, hogy a mozgásnak megkerülhetetlen szerepe van a kezelésben. Ha más nem megy, a séta is jót tesz.

S – a szociális élet sokszor háttérbe szorul. Pedig a jó kapcsolatok felemelnek, gyógyítanak, ezért érdemes erőfeszítéseket tennünk.

A fenti módszer bárkinek jótékony hatású, nemcsak azoknak, akik depressziótól szenvednek.

Szemezgessünk hát naponta szőlőt, amíg tart a szezonja, készítsünk belőle finom ételeket, és illesszük be a mindennapjainkba a GRAPES módszer lehetőleg minden elemét.

Saláta füstölt pisztránggal, szőlővel

Hozzávalók: 1/2 fej jégsaláta, ¼ fej lilakáposzta, 10 dkg füstölt pisztráng, 1 fürt lila szőlő, 1 csokor lila bazsalikom, 3 evőkanál feketeribizli dzsem, 1 evőkanál mustár, 2 evőkanál olívaolaj, só

•  Fotó: Dimény-Varga Tünde

Fotó: Dimény-Varga Tünde

Elkészítése: A salátát szélesebb, a káposztát vékony csíkokra vágjuk. A pisztrángot darabokra tépkedjük, a salátához adjuk. Hozzáadjuk a félbevágott szőlőszemeket. A lila bazsalikomot a feketeribizli dzsemmel, a mustárral és az olívaolajjal krémesre turmixoljuk. Ha szükséges, sózzuk, a salátához adjuk.

Fokhagymás tarja szőlőfürtökkel

Hozzávalók: 4 szelet tarja, só, bors, 1 evőkanál zsír, 2 fej fokhagyma, 1 hagyma, 1 dl vörösbor, 1-1 nagy fürt fehér- és kékszőlő, petrezselyemzöld

•  Fotó: Dimény-Varga Tünde

Fotó: Dimény-Varga Tünde

Elkészítése: A tarjaszeleteket sózzuk, borsozzuk. A zsírt egy tűzálló edényben, a sütőben megolvasztjuk. Beletesszük a tarjaszeleteket, és mindkét oldalukat pirosra sütjük. Hozzáadjuk a négybe vágott hagymát, a vízszintesen kettévágott fokhagyma fejeket és a bort. Lefedve visszatesszük a sütőbe kb. fél órára. Utána levesszük a fedőt, a húsok közé helyezzük a szőlőfürtöket, és készre sütjük. Petrezselyemzölddel megszórva, tetszőleges körettel tálaljuk.

Tipp: Juhtúrós puliszkával nagyon finom!

Szüreti minipiték borkrémmel

Hozzávalók: (9 minipitéhez vagy 1 nagy pitéhez)

Az omlós tésztához: 20 dkg vaj, egy csipet só, 1 tojás sárgája, 30 dkg liszt, 5 dkg cukor, 1 evőkanál hideg víz

A borkrémhez: 6 tojás sárgája, 4 evőkanál cukor, ½ l édes fehérbor, 2 evőkanál keményítő

A tetejére: 30 dkg nagy szemű szőlő

•  Fotó: Dimény-Varga Tünde

Fotó: Dimény-Varga Tünde

Elkészítése: A tészta hozzávalóit gyors mozdulatokkal összegyúrjuk. Fóliába csomagoljuk, és egy fél órára hűtőbe tesszük. A formákat kivajazzuk. A tésztát 9 részre osztjuk, fólia között kinyújtjuk, és a formákba nyomkodjuk. Papírt helyezünk rá, majd sütőbabot. 180 fokos sütőben 15 percig sütjük a sütőbabbal és még 10 percig anélkül. A tojás sárgáját elkavarjuk a cukorral, majd a keményítővel és a borral. Lassú tűzön, folyamatosan kavargatva hagyjuk besűrűsödni. Kihűtjük. A kihűlt pite alapokat megtöltjük a kihűlt borkrémmel. A szőlőszemeket félbevágjuk, a magjait kiszedjük, és a krém tetejét kirakjuk a szőlőszemekkel.

korábban írtuk

Pakot Mónika: Házi gyógymódok légúti betegségek ellen
Pakot Mónika: Házi gyógymódok légúti betegségek ellen

A náthát, torokfájást, megfázást egyaránt okozhatja baktérium és vírus is. A tünetek mindkét esetben nagyon hasonlóak, de más kezeléseket igényelnek. Az alábbi házi gyógymódok által könnyebben átvészeljük az ilyen típusú megbetegedést.