A hosszan tartó fényhiány és hideg sokunkat megvisel, de mivel az év legalább egyharmadát ilyen körülmények közt kell eltöltenünk, érdemes kialakítanunk a saját megküzdési stratégiáinkat. Módszerből rengeteg létezik, én most a szőlő hatását és szerepét emelném ki. Léteznek ugyanis olyan reményt keltő kutatási eredmények, amelyek azt mutatják, hogy
Legrégebbi kultúrnövényünk azonban nemcsak az ízével, színével, zamatával, összetevőivel hat ránk jótékonyan, hanem eszünkbe juttathatja a GRAPES módszert is, amely a depresszió kezelésében éppen a tehetetlenséget célozza meg. Az angol GRAPES (szőlő) mozaikszó minden betűje egy fontos tevékenységet jelez.
G – az önmagunkkal szembeni gyöngédségre utal, fontos ugyanis, hogy ha nem is működünk a legjobban, együttérzően viszonyuljunk saját magunkhoz.
R – a relaxációt jelenti. Meg kell találnunk azokat a módszereket, helyzeteket, amelyek megnyugtatnak.
A – (accomplishment) azt jelzi, hogy szükségünk van olyan teljesítményre, amely sikerélménnyel tölt el nap mint nap. Néha ez annyi, hogy bevetjük az ágyat.
P – (pleasure) az élvezetekre, örömökre vonatkozik. Itt sem kell feltétlenül nagy dologra gondolni: egy forró fürdő, egy finom étel is megteszi.
E – mint edzés. A legújabb depressziókutatások azt mutatják, hogy a mozgásnak megkerülhetetlen szerepe van a kezelésben. Ha más nem megy, a séta is jót tesz.
S – a szociális élet sokszor háttérbe szorul. Pedig a jó kapcsolatok felemelnek, gyógyítanak, ezért érdemes erőfeszítéseket tennünk.
Szemezgessünk hát naponta szőlőt, amíg tart a szezonja, készítsünk belőle finom ételeket, és illesszük be a mindennapjainkba a GRAPES módszer lehetőleg minden elemét.
Hozzávalók: 1/2 fej jégsaláta, ¼ fej lilakáposzta, 10 dkg füstölt pisztráng, 1 fürt lila szőlő, 1 csokor lila bazsalikom, 3 evőkanál feketeribizli dzsem, 1 evőkanál mustár, 2 evőkanál olívaolaj, só