Habár mifelénk csak üdítőként tekintenek rá, a frissen csavart gyümölcs- és zöldséglevek, illetve a turmixok mindennapi táplálkozásunk szerves részét kellene, hogy képezzék. Megmutatjuk, hogyan.
A turmixolás, illetve a friss gyümölcs- és zöldséglevek készítése meg fogyasztása nemcsak hóbort, bizonyítja ezt már számos tanulmány és kutatás, Erdélyben mégis kevesen fogyasztják napi szinten ezt a pohárba töltött csupa egészséget, és még ritkábban látni azt a vendéglátóipari egységek kínálatában.
Úttörő tehát a csíkszeredai Jelen Juice Bár, amely már öt éve működik Székelyföld szívében: Szakács Noémi tulajdonos bevallja, már gyermekkorában kávéház-tulajdonos szeretett volna lenni, az álom aztán annál többé vált: kávézó lett, de juice bar is egyben. „Édesanyám kitartása révén nálunk a családban már szokássá vált a frissen csavart levek és turmixok fogyasztása. A bárban elkészített első recepteket is otthonról hoztam” – árulta el.
Mi az a juice?
Az angol juice magyar megfelelője a frissen csavart gyümölcs vagy zöldséglé. Itt fontos különbséget tenni a turmixok vagy smoothie-k és a levek között. Előbbiek úgy készülnek, hogy a hozzávalók (gyümölcsök, zöldségek, magvak vagy gabonafélék) mindenestől belekerülnek az italba, míg a juice készítése során a hozzávalók rostos részét és a levét különválasztják.
Mindkettőt fontos rendszeresen fogyasztani, tudjuk meg. A juice – lévén, hogy csak a gyümölcsök, zöldségek levét tartalmazza – könnyen emészthető, nagyon gyorsan felszívódik. Ezért mindig éhgyomorra, étkezések előtt legalább egy félórával fogyasszuk! Ezzel szemben a turmix laktató ital, amely önmagában helyettesíthet egy étkezést, hiszen rostban gazdag, felszívódása hosszabb időt vesz igénybe.
„Nehezen elképzelhető, főleg a székely ember számára, hogy egy pohárban elfér az ebédje. Viszont a turmixok igenis laktatók” – hangsúlyozza a juice bár tulajdonosa.
Miért és hogyan fogyasszuk?
Nincsenek gyors megoldások, nem létezik az instant egészségtabletta – tisztázzák a hozzáértők. A juice és a turmix fogyasztása akkor hatásos, ha ezt életmódszerűen tesszük: mindennapi étrendünk részévé kell hogy váljon hosszú távon és kényszer nélkül. Nem elég egy időszakban, csak időszakosan vigyázni magunkra és odafigyelni az egészséges táplálkozásra, hisz ennek csak akkor van hatása, ha folyamatos.
Rohanó életmódunkban szinte elképzelhetetlen az ajánlott napi zöldség- és gyümölcsmennyiség elfogyasztása, no meg persze vannak olyan zöldségek például, amelyeket nem szívesen fogyasztunk nyersen: a céklát, a spenótot, a retket stb. A juice ilyen szempontból is jó megoldást nyújt, hiszen egyszerű és gyors a fogyasztása: egy pohár frissen csavart lébe egy egész tál zöldség belefér. Nem utolsósorban a benne lévő növények sejtfalai feltörnek a préselési vagy turmixolási eljárás során, így a bennük lévő tápanyag felszívódása is hatékonyabb.
Az első változást a hajunkon, bőrünkön vehetjük észre – magyarázza Szakács Noémi. De javul az emésztésünk, az energiaszintünk, egyszersmind a vitalitásunk. Rendszeres fogyasztásukkal feltöltjük szervezetünket vitaminokkal, ásványi anyagokkal, nyomelemekkel és enzimekkel. Illetve, nem utolsósorban, ellenállóbbak leszünk a fertőzésekkel szemben.
Hogyan lássunk hozzá?
Nyilván a megfelelő állagú frissen csavart lé, illetve smoothie készítéséhez elengedhetetlen a jó felszerelés, manapság viszont igen széles kínálat áll rendelkezésre az ilyen specifikus konyhagépekből. Fontos ugyanakkor, hogy friss, minőségi alapanyagból készüljenek a levek és turmixok, győződjünk meg arról, hogy a hozzávalók biokertészetből származnak.
„Kezdőknek mindig azt ajánljuk, hogy előbb olyan gyümölcsből készítsenek levet vagy turmixot, amelyet amúgy is szívesen fogyasztanak. Népszerű az alma, banán, körte, narancs, ananász, eper. Viszont figyeljünk, hogy két-háromnál több gyümölcsöt ne keverjünk össze, mert akkor mindeniknek elvész az íze” – tudjuk meg. A gyümölcsleveket – melyek több természetes cukrot tartalmaznak, mint a zöldséglevek – érdemes reggelire fogyasztani.
Ha már belejöttünk a lékészítésbe, és a család is a fogyasztásba, próbálkozhatunk a cékla bevezetésével, illetve készíthetünk zöld turmixokat is. A zöld növényekben lévő klorofill olyan, akár a hemoglobin, elfogyasztva nagyon gyorsan felszívódik, és hosszan tartó energiát biztosít.
„Az évek során rájöttünk, hogy olyan zöldekből is finom turmixokat és leveket lehet készíteni, amelyeket egyébként kidobnánk: például a répa, a retek vagy a karalábé levelét egy kis gyümölccsel összeturmixolva már finom zöldlevet kapunk” – árulja el Noémi.
Ízesítsük, fűszerezzük!
Nem követünk el bűnt, ha egy kis mézzel vagy esetleg juharsziruppal édesítjük a smoothie-t, illetve kerülhet bele friss fűszernövény is: menta, petrezselyem, kapor, lestyán, citromfű. Egy kis fűszerességet kölcsönözhetünk a turmixnak vagy lének egy kis gyömbérrel vagy fahéjjal is.
Ha laktatóbb turmixot készítünk, a zöldségek-gyümölcsök mellé tehetünk bele különféle magvakat (például szezámmagot, lenmagot, kesudiót), gabonapelyheket (zabpelyhet), aszalt gyümölcsöket (mazsolát, szilvát), illetve kókuszreszeléket vagy kókuszpelyhet is. Egyre népszerűbb a búzafű használata is az egészséges étrendben, ezt például juice formájában a legegyszerűbb elfogyasztani.
„Naponta legalább félliternyi juice-t vagy smoothie-t ajánlott fogyasztani. Többet is megihatunk, azonban figyeljünk oda, hogy a hozzávalók változatosak legyenek, és az esti órákban lehetőleg már csak zöldségleveket igyunk” – tudtuk meg.
Sokakat elrettent a jelentős életmódváltás gondolata, főként ha a táplálkozásról van szó. „Nem kell ezt ilyen drasztikusan felfogni – jegyzi meg Szakács Noémi. – Az évek során megtapasztaltuk, hogy bár az emberek szeretik a székely konyhát, sokszor szükségük és igényük is van könnyebb ételekre. A Jelen Juice Bárban például nagyon népszerűek a vegántorták, a chiamagból készített pudingok és saláták is. De akkor sem történik ördöngösség, ha a reggeli tojásrántotta előtt egy fél órával fogyasztjuk el a napi juice-t” – magyarázta. A lényeg, hogy mindezt könnyedén és örömmel tegyük. „A jelenben éljünk, a jelenben gondoskodjunk saját egészségünkről, és a jelenben legyünk boldogak – ez a mi mottónk” – teszi hozzá Szakács Noémi.
Céklakoktél
Meghámozunk egy kis fej céklát, egy fél zellergyökeret, két szál sárgarépát. A zöldségek levét kifacsarjuk, friss almalevet töltünk hozzá, illetve ízlés szerint gyömbérrel vagy citrommal ízesítjük.
Zöld turmix
A megmosott friss spenótleveleket (körülbelül egy maréknyit), a fél avokádót, egy kanál zabpelyhet és néhány friss mentalevelet a robotgépben friss almalével selymesen krémesre turmixolunk.
Eperturmix
Öt-hat szem epret, egy banánt és egy kanál kesudiót összeturmixolunk ízlés szerint friss alma- vagy narancslével.
Fotó: Csedő Attila
A cikk nyomtatott változata a Nőileg magazin 2017. júniusi lapszámában jelent meg.