ARCHÍV Kőkorszak a tányéron: paleolit étrend a „civilizációs” betegségek ellen

Közeledik a nyár, a kerti partik, rövid szoknyák és fürdőruhák időszaka, amikor mindenki csinosabbnak, fittebbnek, könnyedebbnek szeretné érezni magát. A rendszeres testmozgás mellett ehhez elengedhetetlen a kiegyensúlyozott étrend, a minőségi alapanyagokból készült, egészséges ételek fogyasztása. Mivel nyáron még nagyobb a pörgés, az is fontos, hogy a finomságok gyorsan, könnyen beszerezhető hozzávalókból készüljenek. Minderre és sok más problémára is megoldást jelenthet a paleo diéta, melyet Nagy Bea dietetikus és nutricionista ismertetett meg velünk. (Cikkünk a Nőileg magazin 2016. májusi lapszámában jelent meg.)

Fotó: Rab Zoltán

A paleolit étrend célja az úgynevezett „civilizációs” betegségek, allergia, Candida, cukorbetegség, elhízás elkerülése. Lényege, hogy a feldolgozott alapanyagok, így például a gabonafélék, a cukrok, a tejtermékek, de a burgonya, a rizs, a kukorica vagy a hüvelyes zöldségek is eltűnjenek asztalunkról és éléskamránkból, helyüket húsok, friss zöldségek, gyümölcsök, méz, állati és növényi eredetű zsiradékok vegyék át.

Ez az étrend és életmód elsősorban azok számára ajánlott, akik valamilyen intoleranciában szenvednek

(például laktóz- vagy gluténérzékenyek), bőrbetegségekkel küszködnek, akik inzulinrezisztenciában szenvednek, fogyni szeretnének vagy csak egyszerűen egészségesebben táplálkozni. Nem ajánlott viszont a terhes nőknek vagy szoptató kismamáknak, a paleo menü ugyanis nem tartalmaz megfelelő mennyiséget az összes tápanyagcsoportból, melyek elengedhetetlenek a baba fejlődéséhez, például szénhidrátból. Ugyanígy a cukorbetegek esetében is körültekintést igényel a diéta követése, ugyanis

ezekkel az alapanyagokkal nehezebb összehozni a napi 160-200 g minimum szénhidrátszükségletet.

Ebben az esetben már az úgynevezett paleoliszteket (lenmagliszt, dió- és mandulaliszt, kölespehely) is be kell vetni a főzés-sütés során.

Bár bizonyos esetekben ez az étrendváltás drasztikus lehet, sokaknak segíthet egy egészségesebb életmód kialakításában, de a könnyen és gyorsan elkészíthető recepteket akár kíváncsiságból is kipróbálhatjuk. Nem fognak csalódást okozni!

Sonkás tojásmuffin reggelire

Hozzávalók 1 személyre:

2 tojás, jó minőségű sonka (nem feldolgozott), zöldség vagy gomba

Fotó: Rab Zoltán

Elkészítése:

A muffinformát kibéleljük sonkával. Legjobb a nyers sonka (prosciutto crudo) vagy a feketeerdő sonka. Alulra, kevés olívaolajra gombát vagy zöldséget teszünk, majd ráütünk egy kis (S) méretű tojást. Sóval, borssal, petrezselyemzölddel vagy újhagymával fűszerezzük. A sütőben 180 fokon, körülbelül 20 percig sütjük, míg a tojásfehérje megszilárdul. Zöldségsalátával tálalva, fejenként két muffin remek reggeli, mellyel jól indul a nap.

Almaszendvics

Hozzávalók 1 személyre: nagyobb méretű alma (bármilyen lehet, ízlés szerint), mogyoróvaj, olajos magvak (mandulapehely, dió, mogyoró), aszalt gyümölcsök

Fotó: Rab Zoltán

Elkészítése:

Az almát megmossuk, nem hámozzuk, mert a héjában vannak az értékes vitaminok. A torzsát, magházat eltávolítjuk. Vastagabb, körülbelül 1 centiméteres karikákat szeletelünk, ezek egyik felét megkenjük mogyoróvajjal, mintha szendvicset készítenénk. Fontos, hogy jó minőségű, minimum 90%-ban mogyoróvajat tartalmazó hozzávalót használjunk. Az egyik szeletet megszórjuk magvakkal, gyümölcsdarabokkal. Ezeket tetszés szerint válogathatjuk össze. A másik szeletet ráborítjuk a töltelékre, és készen is van az ízletes, tápláló és egészséges uzsonna. Remek tízórai gyerekek, felnőttek számára egyaránt.

Tipp:

Ha nem fogyasztjuk el azonnal, az almakarikákra tehetünk citromlevet, hogy ne barnuljanak meg.

Grillezett ananászos, csirkemelles saláta

Hozzávalók 1 személyre: 100 g csirkemellfilé, friss ananász, saláta, káposzta vagy spenót (illetve ezek kombinációja), paradicsom (télen koktélparadicsom, nyáron kerti), érett avokádó, sárgarépa, állati eredetű zsiradék, kókuszzsír vagy extra szűz olívaolaj, só, bors

Fotó: Rab Zoltán

Elkészítése:

A friss ananász törzsét kiszedjük (használhatunk konzervet is, az azonban már hozzáadott cukrot tartalmaz), barázdás felületű serpenyőben aranybarnára sütjük. A húst vékonyra klopfoljuk, zsiradékban vagy olívaolajban sütjük. A sült és nyers hozzávalókat egy tálban összekeverjük, vagy egy tányéron tálaljuk. Ízlés szerint kerülhet bele lilahagyma vagy újhagyma is. Sóval, borssal ízesítjük. Készíthetünk hozzá olívaolajos, bazsalikomos, citromos salátaöntetet. Kiadós ebéd vagy vacsora lehet, akár két személyre is (ebben az esetben növeljük a hús mennyiségét).

Töltött kaliforniai paprika

Hozzávalók 1 személyre: 1 db sárga vagy piros kaliforniai paprika, 80 g csirkemell, egy negyed avokádó, parmezán sajt, só, bors

Fotó: Rab Zoltán

Elkészítése:

A paprikát megmossuk, félbe vágjuk, a torzsáját eltávolítjuk. A csirkemellet és az avokadót kockára vágjuk, és a paprikába tesszük. Sóval, borssal ízesítjük. A sütőben 180 fokon körülbelül 30 percig sütjük, míg a csirke és a paprika átsül. Ha készen van, parmezánt reszelünk rá. Egyszerűen és gyorsan elkészíthető, kiadós főétel lehet.

Tojásos gomba

Hozzávalók 1 személyre: két nagyobb fej champignon grillgomba, 1 db tojás, só, bors, petrezselyemzöld

Fotó: Rab Zoltán

Elkészítése:

A gombát nem mossuk meg, csupán a külső héját és a szárát távolítjuk el. Tojást ütünk rá, majd sóval, borssal, petrezselyemzölddel fűszerezzük. Sütőben 180 fokon, 20-25 percig sütjük. Grillezett zöldséggel vagy zöldségsalátával ebédre vagy vacsorára is felszolgálhatjuk.

korábban írtuk

Csaknem százéves, de modern és fiatalos: a körtefához igazított ház
Csaknem százéves, de modern és fiatalos: a körtefához igazított ház

A régi és az új egymás mellé helyezése, a természet közelsége, az egyszerűség és a funkcionalitás voltak a fő jelszavai a gyergyócsomafalvi építésznek, amikor dédnagyapja házának újragondolásába belekezdett. A végeredmény ennél is több lett...