Arborio rizs
Ez az olasz rizsfajta a rizottó alapanyaga: a rövid, tömzsi szemű rizs keményítőtartalma magas, így krémesre fő, ám nagyon jól megtartja formáját, úgynevezett al dente marad. Nemcsak kellemes ízű, hanem textúraélményt is ad. Tejberizshez is ezt a fajtát használjuk.
Basmati rizs
A basmati rizs a közel- és távol-keleti konyha egyik alapvető hozzávalója: a fajta eredetileg Indiából származik, jelenleg is ott termelik a piacon lévő basmati hetven százalékát. A rizsszemek formájának, valamint a fajta alacsonyabb keményítőtartalmának köszönhetően a basmati megfőzve nem tapad össze. Zömmel piláfok, mártásos ételek mellé kínálják, ha sima rizibizi köretet készítenének, akkor ezt a fajtát válasszák.
Bombarizs
Ez a majdnem kerek, kövér szemű rizs Spanyolországban terem. A többi fajtánál sokkal több folyadékot szív magába főzéskor, majdnem tarhonya nagyságúra dagad. A paella elengedhetetlen összetevője. Használhatjuk mártásos ételekhez habarás vagy lisztes sűrítés helyett: a fövési idő utolsó negyedórájában adjuk hozzá a fogáshoz.
Barna rizs
Ez valójában nem különálló rizsfajta, csupán a fehér rizsek kevéssé finomított, feldolgozott változata: csak a rizsszemek külső héját távolítják el. Így a barna rizs kevésbé lágy textúrájú, kissé rágósabb, mint a fehér, de sokkal magasabb a tápanyag- és rosttartalma, több benne a vas, a magnézium és a B-vitaminok. A rizottót és a szusit leszámítva minden más ételben használható, a fehér rizs egészségesebb alternatívája.