Emlékszem, édesanyám is így csinálta. A vasárnapi húsleveshez mindig házilag készült a laska. A tömbházlakás szobái órákon át fehér abrosszal voltak beterítve, az se volt, ahová leüljünk, száradt a laska.
Nagymamám is maga gyúrta a tésztát, a tojás, a liszt, a pityóka mind otthonról került ki. A tésztaszéleket a vaskályha tetején megsütötte. Boldogan ropogtattuk mi, gyermekek, az volt a chips.
Volt idő, amikor a gépeket állítottam munkába: ámulva néztem, ahogy tökéletes tésztát gyúrt, vagy egyforma szeletekre aprította a zöldséget a gép. Aztán ráeszméltem, a kezemnek hiányoznak a mozdulatok. Ha gyúrok, nyújtok, szeletelek, a kezeim dolgoznak, a hétköznapi feszültségek kisimulnak, olyan, mint egy mikro-edzés vagy egy tudatos jelenlét-gyakorlat.
Ehhez az kell, hogy teljes valómmal a jelenben legyek. Érezzem a lisztet az ujjaim közt, a tojáshéj erejét, ahogy feltöröm, a megfeszülő izmaimat, ahogy töröm a krumplit, reszelem a sajtot, gyönyörködjek a bazsalikom vagy az édesburgonya színében, beszívjam a párolódó gomba illatát, és halljam, ahogy sistereg, miközben a hagymával karamellizálódik. Az ízek a végére maradnak: először a képzeletemben születnek meg, aztán kóstolok a kályha mellett, végül pedig a terített asztalnál.
Minél inkább az érzékelésnél maradok, annál inkább távolodik a gond, a kinti zimankó. A jelenben levés kiszakít a taposómalomból, lelassít, feltölt, vitalizál, megóv.
Persze horgolhatnék, festhetnék, készíthetnék ékszereket, az alkotások maradandóbbak lennének. De hiszem, hogy családunk, önmagunk testi-lelki táplálása szintén maradandó, valódi jóllétben mérhető.
Örmény joghurtos, húsos manti
Hozzávalók:
A tésztához: 25 dkg búzaliszt, 10 dkg hajdinaliszt, 2 tojás, 1 kávéskanál só, kb. 50 ml víz
A töltelékhez: kb. 20 dkg darált borjúhús, só, bors, 5 dkg dió, 3 evőkanál tej, menta, petrezselyemzöld
Az öntethez: 3 dl sűrű joghurt, só, menta, petrezselyemzöld, paprika
• Fotó: Dimény-Varga Tünde
Elkészítése: A tésztához a tojásokat kissé felverjük. Hozzáadjuk a sót és a lisztet, vizet annyit, amennyit felvesz. Ruganyos tésztát gyúrunk belőle. Fóliába csomagoljuk, hogy ne száradjon ki. A töltelékhez a diót ledaráljuk. Összekavarjuk a hússal, a tejjel és a fűszerekkel. A tésztát 4 részre osztjuk. Egy részt vékonyra nyújtunk (a többit a fóliában hagyjuk, hogy ne száradjon ki). Kör alakú szaggatóval kivágjuk. Mindenik közepébe teszünk egy kávéskanálnyi húsos tölteléket. Félbe hajtjuk, és villával lenyomkodjuk a széleket. Egy nagyobb edénybe vizet teszünk forrni. A többi tésztát is megtöltjük, formázzuk. A kieső részeket újra gyúrjuk. A tésztákat forró vízben (több rendben) kifőzzük, majd leszűrjük. A tejfölt összekavarjuk a sóval és a zöld fűszerekkel. Elvegyítjük a tésztával, és megszórjuk paprikával. A kifőtt mantit a joghurtos szósszal tálaljuk.
Édesburgonya gnocchi sajtszósszal
Hozzávalók:
A gnocchihoz: 2 édesburgonya, 2 tojás, kb. 50 dkg liszt
A sajtszószhoz: 2 evőkanál vaj, 2 evőkanál liszt, 1/2 l tej, 10 dkg Cheddar sajt, só, bors
A tálaláshoz: parmezán, zsálya
• Fotó: Dimény-Varga Tünde
Elkészítése: Az édesburgonyát villával megszurkáljuk, sütőben megsütjük. A sajtot lereszeljük. Ha a burgonya kihűlt, megpucoljuk, villával összetörjük. A tojással, a liszttel és kevés sóval egynemű tésztává gyúrjuk. Az édesburgonyás tésztát – több adagban – ujjnyi vastagságúra sodorjuk, 2 cm-es darabokra vágjuk. Gnocchi mintázóval mintázzuk, de anélkül is jó. Forró, sós vízben kifőzzük. Közben a forró vajon a lisztet elkavarjuk. Folyamatos kavarás közben tejjel felöntjük. Ha besűrűsödött, belekavarjuk a sajtot, sózzuk, borsozzuk. A leszűrt gnocchit elvegyítjük a sajtszósszal. Parmezánnal, zsályával tálaljuk.
Bazsalikomos ravioli vadgombákkal, fürjtojással
Hozzávalók:
A raviolihoz: 30 dkg liszt, 1 tojás, 1 csokor bazsalikom, kevés víz
A töltelékhez: 30 dkg vadgomba (vargánya, szegfűgomba, rókagomba), 1 hagyma, só, bors, olaj
A tálaláshoz: 12 db fürjtojás, 1 evőkanál almaecet, 4 evőkanál gomba savanyúság, bazsalikom
• Fotó: Dimény-Varga Tünde