Ha ilyen ötletünk támad egy kellemes szeptemberi napon, látogassunk el a Marosvásárhely és Szováta közt található Kelementelkére, ahol nemrég újítottak fel egy borpincét. Kis-Küküllő menti minőségi borokat kínálnak itt, ahol még Petőfi Sándor vagy Jókai Mór is járt, és belekóstolhatott a környéken termesztett szőlőkből készült nedűkbe.
A Simén-kúria alatt található a borpince. Nemrég vásárolta meg a marosvásárhelyi Petry család, és úgy döntött, értéket ment. A kelementelki borpincét azzal a céllal nyitották meg, hogy megóvják a helyi értékeket, valamint a helyi gazdák is bekapcsolódjanak a vidék turizmusába, a környéken élő fiatalokat itthon tartsa, munkahelyet biztosítson, és a kihalófélben lévő szőlőtermesztést és borászatot újraélessze. A pincében évi 150 hektoliter bort állítanak elő hagyományos módszerrel, vagyis bio-borgazdálkodást folytatnak. A hegy gyümölcsét gondosan kiválogatva, azonnal préselik, és hordókba helyezik. A forgalmazás címkézett palackokban és ömlesztve történik. A borturizmus lényeges része a borút, amely egy adott térségben létrehozott, egyedi kínálatú turisztikai termék. Erdély egyik híres „borútjának” utolsó állomása Kelementelke (Dicsőszentmárton–Balázsfalva–Nagyenyed–Csombord–Vámosgálfalva–Héderfája–Balavásár–Kelementelke).
A Kelementelki Borpincében csak minőségi borokat kínálnak, mint például a híres királyleányka, a rizling, a sauvignon blanc, a traminer vagy a neuburger, amelyek több hazai versenyen is megmérettettek már, illetve aranyéremmel is minősíttettek. A Vin Agora nemzetközi versenyről 18 ország résztevője közül dicsérettel tért haza.
A felújított kúria és borpince az elkövetkezőkben szakmai borkóstolóknak, céges rendezvényeknek is otthont ad, 50 személynek biztosítva helyet a borpincében. A szolgáltatások részét képezik a falatozással, pincelakomával és borkóstolóval egybekötött sonka- és borbemutatók. Ideális különböző céges, baráti és családi rendezvények lebonyolítására, valamint megfelelő helyszíne lehet egy kellemes családi kiruccanásnak is.
És ha már arra jártunk, és beszereztünk egyet-kettőt a környék boraiból, fogyasszuk azokat különleges ételek mellé! Sütő Edith gasztroblogger, az Erdélyi Konyha gasztromagazin főszerkesztő-helyettesének receptjeivel és fotóival ajánljuk a Kelementelki Borpince nedűit!
Fűszeres sült camembert
Hozzávalók (2 személyre): 2 camembert sajt (125 g-os), 2-3 cikk fokhagyma, 1 salotta (mogyoróhagyma), 6-7 bazsalikomlevél, 2 füge, néhány csepp olívaolaj, ciabatta és bagett.
Elkészítés: A sajtoknak egyik lapos felén vékonyan levágjuk penészes külsejét, majd megfelelő méretű szufléformákba helyezzük. (Ha fadobozos camembert-t sikerült venni, abba is visszatehetjük, vagy hagyhatjuk éppen a papírjában is.) A sajtot hegyes késsel néhány helyen megszurkáljuk, és mindegyikbe egy-egy fokhagymaforgácsot szúrunk. A salottát félbe, majd szeletekre vágjuk. A sajtokra hagymát és összetépkedett bazsalikomlevelet szórunk, majd mindegyik közepére egy-egy fügecikket helyezünk. 200 fokra előmelegített sütőben 10–15 percig sütjük. Ezalatt a ciabattát megpirítjuk, ha szeretnénk, fokhagymával bedörzsöljük, majd a rézsútosan felszeletelt bagettel együtt kissé meglocsoljuk olívaolajjal. A sütőből kivett sajtot a kenyerekkel, illetve a megmaradt hagymával és fügével tálaljuk.
Mellé ajánlott bor: sauvignon blanc – friss üde, erőteljes ízvilágú és illatú bor, élénk savak jellemzik. Zöldfűszeres ételekhez ajánlott, de flekkenhez is kitűnő párosítás.
Kacsasült vörösáfonyaszósszal
Hozzávalók 4 személyre: 4–6 kacsacomb vagy 1 egész kacsa, só, bors, ½- ½ teáskanál köménymag, koriandermag és borókabogyó.
A szószhoz: 2 evőkanál cukor, 15 dkg aszalt vörösáfonya, 1–2 dl félédes fehérbor, 1 púpozott evőkanál liszt, 2 dl tejszín, só, citromlé.
Elkészítése: A vörösáfonyát beáztatjuk 1 dl borba, néha megkavargatjuk. A konyhakész kacsacombot megmossuk, megtörölgetjük, majd mindegyiket 2-3 helyen beirdaljuk. Megszórjuk sóval, borssal, illetve a mozsárban összetört fűszerekkel, és lehetőleg 1-2 órára félretesszük pácolódni. Ezután felforrósított száraz serpenyőben pirosra sütjük bőrös felükkel lefelé, majd hőálló tálba tesszük, kevés vizet vagy bort öntünk alá, és 200 fokra előmelegített sütőben 1–1,5 órán át pároljuk-sütjük. Amikor megpuhult, a fedőt levesszük róla, a hőt 220–230-ra emeljük, és néhány perc alatt rápirítunk. A szószhoz megkaramellizáljuk a cukrot, majd hozzáöntjük a borba áztatott vörösáfonyát a borral együtt, illetve kevés vizet is önthetünk hozzá. Addig főzzük, míg a cukor teljesen fel nem oldódik, ekkor besűrítjük a kevés vízzel elkevert liszttel, illetve hozzáöntjük a tejszínt is. Ha szükséges, további vízzel hígítjuk, és jól kiforraljuk. Sóval és citromlével ízesítjük tetszés szerint. A pirosra sült kacsacombbal tálaljuk.
Ajánlott bor: traminer – félédes, rózsaillatú, testes bor, magas a gliceroltartalma. Harmóniában van a sav-cukor-alkohol arány. Ajánlott gyertyafényes vacsorákhoz, főként sültekhez.
Rókagombás töltött pulykatekercs
Hozzávalók 4–6 személyre: 1–1,2 kg pulykamellfilé bőrével együtt, só, bors.
Töltelékhez: 1-2 szelet szikkadt kenyér, 1 tojássárgája, 25 dkg rókagomba, 1 hagyma, 1 teáskanál szárított, morzsolt vagy aprított friss rozmaring, só, bors, olaj, 1 dl félszáraz fehérbor.
A mártáshoz: 1 közepes hagyma, 1 ágacska rozmaring, olaj, 3 dl félszáraz fehérbor, 5 dkg hideg vaj, só, fehérbors.
Elkészítése: A pulykamellet úgy vágjuk, hogy egy többé-kevésbé egyenletes vastagságú négyszög legyen. Bőrével lefelé deszkára helyezzük, kiklopfoljuk, majd alaposan megszórjuk sóval és borssal. A töltelékhez a kenyeret hideg vízbe áztatjuk. A finomra aprított hagymát megdinszteljük kevés olajon, majd hozzáadjuk a durvára összedarabolt gombát, és néhány percig együtt dinszteljük. Sózzuk-borsozzuk, rászórjuk a rozmaringot, ráöntjük a bort, és addig pároljuk néha megkavarva, míg zsírjára nem sül. A kihűlt gombát a kifacsart kenyérhez adjuk, elkeverjük a tojássárgájával, sóval és borssal ízesítjük, majd a pulykamell hosszanti oldalára halmozzuk egy csíkban. A húst jó szorosan föltekerjük, majd olajjal megkent, többrétegű alufóliába tekerjük. Az alufólia két végét jól megszorítjuk, és behajtjuk a tekercs alá. A tekercset tepsibe tesszük, vizet öntünk alá, és a 180 fokos sütőben kb. 1 óra alatt megpároljuk. Ekkor a fóliát kibontjuk, a tekercset visszatoljuk a sütőbe 10–15 percre, és rápirítunk. Tálalás előtt 5–10 percig hagyjuk állni, utána szeleteljük. Közben elkészítjük a mártást: a hagymát finomra aprítjuk, megdinszteljük az olajon, majd hozzáadjuk a rozmaringágacskát, felöntjük a borral, sóval és fehérborssal ízesítjük. Addig forraljuk kis lángon, míg körülbelül a felére nem redukálódik, ekkor leszűrjük. A visszamaradt szaftot jól fölforrósítjuk, majd elkeverjük benne a hideg vajat. A felszeletelt tekercset krumplipürével és fehérboros mártással kínáljuk.
Mellé ajánlott bor: királyleányka – friss virágillat jellemzi, félszáraz bor. Nem annyira testes, mint pl. a traminer. Gerinces savak jellemzik. Kitűnő szárnyasokhoz, fehér húsokhoz.
Fotó: Rab Zoltán, Sütő Edith
A cikk nyomtatott változata a Nőileg magazin 2016. szeptemberi lapszámában jelent meg.