Egyévestől tizenévesig, Partiumtól Székelyföldig nem ismerünk olyan gyereket, aki ne szeretné a pizzát, ugyanakkor egy-egy tésztás étel is sokszor praktikus és finom vacsora lehet. Még mindig hosszúak az esték, s a közös sütés-főzés családi programnak sem utolsó, ehhez ajánlunk olaszos ízeket.
Két titka van a jó pizzának: a legolcsóbb, sima fehérliszt és a jó, fatüzeléses kemence – vallja Szabó Zoltán Kobra, a székelyudvarhelyi Pizza 21 tulajdonosa, aki egykor maga is olasz pizzázóban sajátította el a sütés fortélyait. A fekvőbringás utazóként ismert Kobra a világ minden táján sütött már pizzát vendéglátóinak, s azt mondja, az anyák által, otthon sütött étellel egyetlen étterem sem vetekedhet. Az ő ajánlására választottunk két pizzát és két olasz tésztás receptet, s bár előbbieket mi professzionális kemencében sütöttük meg, a hagyományos, otthoni sütőnkben is könnyen elkészíthetőek. Amellett, hogy a nyár egyre fakuló emlékét idézik a mediterrán ízek és illatok, bevalljuk, azért is szeretjük az olasz recepteket, mert egyszerűek, a legtöbb ételhez alig néhány hozzávaló szükséges, ugyanakkor a konyhához sem bilincselnek bennünket időtlen időkre.
Pizza Capricciosa
Hozzávalók 5 személyre: 1 kg liszt, 30 g só, 50 g cukor, félliter víz, élesztő, paradicsom, mozzarella, pikáns szalámi, capribogyó, paprika, olívabogyó, fokhagyma, oregánó.
A lisztet összekeverjük a sóval, cukorral és vízzel, kevés élesztőt adunk hozzá. (Évszaktól és hőmérséklettől is függ, hogy mennyit, meleg konyhában nagyon kevés élesztő is elég, hidegben azonban megeshet, hogy másfél óra alatt sem fog megkelni.) A hozzávalókat összegyúrjuk, egy órát-másfelet kelni hagyjuk, majd kb. 280-300 grammos gombócokat formázunk, attól függően, hogy a vastag vagy a vékony pizzatésztát részesítjük előnyben. A gombócokat ismét kelni hagyjuk, majd hűtőbe tesszük. Az így megpihentetett adagokat belisztezzük, kör alakúra kinyújtjuk, kis peremet is formázhatunk a széleken. Ha nem tudjuk a reklámok szerint, tapasztalt pizzasütőkként kézben tartva, a levegőben nyújtani a tésztát, ne aggódjunk, nyújtófával (laskasirítővel) is ugyanolyan eredményt érünk el.
Mint minden pizzára, a Capricciosára is előbb paradicsomos-sajtos alap kerül, azaz paradicsom őrlemény (nem paradicsompaszta!) és reszelt mozzarella. Az olaszoknál maximum 3 feltét kerül erre, a mi gasztrokultúránkban azonban ez kevésnek számít. Pikáns szalámit, capribogyót, piros kaliforniai paprikát, kimagozott, fekete olívabogyót teszünk rá, meglocsoljuk kevés összetört, olajos fokhagymával, majd megszórjuk oregánóval. Mi kb. 280 fokon sütöttük, 2–3 percig, de kisebb teljesítményű sütőben is elkészül 5–10 perc alatt, vastagságtól függően. Mifelénk számít a pizza szépsége, ám az eredeti, olasz pizza „trehány”, azaz a feltéteknek nem kell dekoratívnak lenniük, könnyed, déli módra, szotyoghat a tésztáról a sok imádnivaló finomság.
Pizza Siciliana
Hozzávalók 5 személyre: 1 kg liszt, 30 g só, 50 g cukor, félliter víz, élesztő, paradicsom, mozzarella, ringli, hagyma, kékpenészes sajt, fekete olívabogyó, oregánó.
A pizzatészta ehhez is ugyanúgy készül, mint az előzőhöz: 1 kg lisztből kb. 5 pizzát tudunk sütni, bár aki a vékonyabb tésztájút szereti, annak elég 150 grammos gombócokból is nyújtania. A kenyeret kenyérrel evő székelyeknek azonban ennél vastagabb tésztájút „illik” sütni, akár 400 grammos gombócokból.
A Siciliana pizza különlegessége a ringli, azaz az ajóka, ez a nagyon intenzív ízű, apró hal. Csínján bánjunk vele, mert nagyon erős az íze, mellé hagyma, fekete olívabogyó, kékpenészes sajt és oregánó kerül a paradicsomos-sajtos alapra. Pizzaszeletelővel – vagy a nagymamánktól örökölt derelyevágóval – felszeleteljük, s porontyainknak engedjük, hogy miként az olaszok is, kézzel egyék az omlós falatokat.
Ravioli Panna e Funghi
Hozzávalók: olaj, csiperkegomba, fokhagyma, főzőtejszín, kékpenészes sajttal töltött ravioli, só, bors.
Kevés olajon megfuttatjuk a megtisztított és megmosott, szeletelt gombát. Olajos, zúzott fokhagymát adunk hozzá, majd szinte azon nyomban felöntjük főzőtejszínnel, esetleg tejföllel. Erős lángon pár perc alatt összerotyogtatjuk. A forrástól számított 5–7 perc alatt, olajos, sós vízben kifőzzük a készen vásárolt, kékpenészes sajttal töltött raviolit. Ha a tésztapárnácskák kifőttek, leszűrjük, majd hozzáadjuk a tejszínes szószhoz, sóval, borssal ízesítjük, amikor már nem folyós, hanem krémes a szósz állaga, tálalhatjuk is. Roppant egyszerű és villámgyors, de nagyon finom vacsora vagy ebéd lehet, 10–15 perc alatt elkészülhetünk vele.
Pesto spaghetti
Hozzávalók: olaj, bakonyi szalonna, hagyma, szárított paradicsom, fokhagyma, pesto, só, bors, spagetti, parmezán sajt.
Minimális olajon, személyenként kb. 20 grammnyi bakonyi szalonnát lepirítunk, kockákra vágott hagymát dobunk rá, megsózzuk. Ehhez kevés szárított paradicsomot, olajjal elkevert zúzott fokhagymát és 2 evőkanálnyi pestót: bazsalikomból és olívaolajból, fokhagymából, parmezánból és fenyőmagból készített, jellegzetes ízű, olasz szószt adunk. 3-4 perc múlva hozzákeverhetjük az olajos, sós vízben kifőzött spagettit, rövid ideig összeforgatjuk a tűzön, és már tálalhatjuk is a zöld tésztánkat. A tetejére reszelt parmezánt szórunk. Nem egy anyósváró, cifra fogás, de az olasz konyha és a változatos vacsorák kedvelőinek nagy kedvence lehet mindkét tésztaétel.