Tomán Szabina: Tanulj, fejleszd magad, érezd jól magad a bőrödben

Talán nem túlzás állítani: Tomán Szabina neve egyet jelent a kitartással, az üzleti sikerekkel és a női erővel. A magyarországi üzletasszony a Hargita Business Center meghívására érkezett Székelyudvarhelyre, személyében nem csak egy sikeres üzletasszonyt, anyát és feleséget ismertünk meg, hanem egy rendkívül kedves és közvetlen személyiséget is, aki igazán inspirálóan hat mindazokra, akik találkoznak vele.

Fotó: László Ildikó

– Számos különböző dologgal foglalkozol (modell, életmódtanácsadó, üzletasszony, befektető, az UNICEF nagykövete, missziója a nők helyzetének a javítása stb. – szerk. megj.), hogyan tudsz ennyi fronton helytállni? Édesanyaként, feleségként, nőként, miközben a munka is nagyon sokat követel tőled… Mi a titkod?

– Szerintem a titok az az, hogy szeretem mindegyiket csinálni, úgyhogy nincs olyan érzésem, hogy kényszerből kell valamit. Hiszen ha valamit szeretsz csinálni, akkor azt több fronton is tudod képviselni.

– Mindeközben magadra is tudsz elegendő időt szánni? Szoktál őrlődni azon, hogy meg van-e a kellő egyensúly az életed különböző részei között?

– Szerintem, ha valahol egyensúlyt szeretnénk, az folyamatos munka. Ez nem úgy működik, hogy egyszer valamit eldöntök, és az úgy van, mert jöhet mondjuk egy gyerekbetegség, ami miatt egy hétig nem megyünk oviba, vagy van egy olyan üzleti út, ahol tényleg száz százalékosat kell nyújtanom. De én ezt nem problémának élem meg, hanem feladatnak. És

nem szoktam nagyon sokat őrlődni. Azt gondolom, hogy az elfecsérelt idő, mert ha hibázom, abból tanulok, vagy, ha valahol az egyik oldal egy kicsit túl sokat kap, akkor utána mindig kompenzálom.

Ha például sokat vagyok távol, – most, március második felében például nyolc napot leszek külföldön, üzleti úton – akkor utána nem dolgozom, hanem sokáig a családommal vagyok. Ez tehát egy folyamatos balanszírozás, inkább így mondanám, mintsem őrlődésnek.

•  Fotó: László Ildikó

Fotó: László Ildikó

– Nem titok, hogy az üzleti világban is jelentős a szereped. Nőként hogyan éled meg mindezt? Származott valaha hátrányod abból – üzleti szempontból –, hogy nő vagy? Mit gondolsz, nehezebb nőként megállni a helyed az üzleti világban?

– Nem mondanám azt, hogy nekem jobban ment volna, ha férfi lettem volna, hanem inkább azt mondom, hogy nekem kellett megtalálnom a helyem. Nekem kellett azokból az impulzusokból, véleményekből összerakni az én helyemet az üzleti világban, ahol én jól működöm.

Nagyon fontosnak tartottam azt, hogy önazonos legyek, és ne legyek nagyon kemény, mert az nem én vagyok,

úgyhogy az egy megerőltetés lett volna. Persze, az üzleti élet megkívánja azt a sarkalatos pontot, amikor muszáj „bekeményíteni”, hogy akár gazdaságilag, akár szervezetileg jól működjön a befektetésem vagy a vállalkozásom, de azért nem kell megkeményedni, vagy nem kell „elférfiasodni” ebben a férfias világban szerintem.

– „Régiséged” is van már az üzleti világban, hiszen a saját termékeidet 2015 óta forgalmazod Magyarországon. Vannak olyan terveid, hogy felénk is terjeszkednél velük?

– Így van, ebben az évben ünnepeljük a tizedik születésnapunkat, a brand és a cég is. Vannak ilyen jellegű terveink, sőt, az első kis lépést már meg is tettük. Úgyhogy már van egy kis, működő szalon Romániában, de az a cél, hogy mindenféleképpen tovább terjeszkedjünk itt is, nagyon fontos szerintem egy brandnek, a Tomán dietnek is az, hogy túlnyúljunk a határokon, és Romániában, illetve a magyarlakta területeken szeretnénk terjeszkedni. Készen vannak a fordítások, a weboldal is működik, úgyhogy lassacskán tudunk indulni itt is. Most már tényleg csak egy „On” gombot kell megnyomni.

– A vállalkozásoddal és a termékeiddel tulajdonképpen gyors fogyást és egy fenntartható állapotot ígértek a klienseiteknek, miközben egészségesebbé is válhatnak. A közösségi média felületek segítségével egyre nagyobb teret hódító testpozitív mozgalom befolyásolta a ti piacotokat?

– Én azt gondolom, hogy az elfogadás nagyon-nagyon fontos dolog, de még fontosabb az egészség, hiszen amikor már egészségügyi problémák lépnek fel – és betöltjük a 35. életévünket –, akkor már figyelnünk kell a magas vérnyomásra, a szív és érrendszeri problémákra. Hat ránk a mozgalom, megbélyegeznek minket, hogy mi a tökéletes alakért vagyunk, vagy azért, hogy mindenki vékony legyen, de ez nem igaz.

Nekünk nem az a célunk, hogy vékonyak legyenek az emberek, hanem, hogy egészségesek.

Mi minden vendéget személyesen ismerünk: a folyamat legelején van egy egészségi állapot-felmérés, és nagyon sok szakember – például dietetikus, nőgyógyász, belgyógyász, mentálhigiénés – van a csapatokban, akik a felmérést követően célzottan foglalkoznak az adott problémákkal. Úgyhogy ez egy hosszú tanulási folyamat, mi körülbelül három hónapot töltünk együtt a vendéggel „kéz a kézben”, és személyre szabjuk a diétát, ami azt jelenti, hogy tudjuk a hobbiját, tudjuk azt, hogy mivel foglalkozik, hogy családos, nem családos, mire allergiás, mire nem. Tehát egy olyan közös munkát kezdünk el a vendégeinkkel, ami hosszú távon nagyon jó befektetés az egészségért.

•  Fotó: László Ildikó

Fotó: László Ildikó

– Bár nagyon sokan ismerik Erdélyben is a termékeidet, nem csupán azok vagy a tévés szerepléseid (négy évadon keresztül volt a Cápák között című üzleti show-műsor egyetlen női befektetője – szerk. megj.) kapcsán tudnak beazonosítani téged... Tulajdonképpen most is előadásokat tartani érkeztél – főként nőknek – Udvarhelyre. A saját élettapasztalatod alapján mi lenne az üzeneted az itteni nőknek, az olvasóinknak?

– Hú, ez nehéz, mert korosztályfüggő is a dolog, de én azt gondolom, hogy minden nőnek önmagához kell hűnek lennie, legyen szó párkapcsolatról, házasságról, családról, gyerekekről. Úgyhogy én igazából azt üzenném, hogy igenis, légy mindig önmagad. Tanulj, fejleszd magad, érezd jól magad a bőrödben,

legyenek terveid – akár családdal kapcsolatosan, akár üzleti terv –, de soha ne próbálj meg hasonulni, mert akkor ott valami hibázni fog. Én sokszor mondom, hogy egy család középpontjában az anya áll, fontos, hogy ő jól érezze magát.

A család alapja az apa és az anya, ezért ha a házasság rendben van, akkor rendben van a család is. Úgyhogy én azt próbálom átadni főként a fiatal anyukáknak, hogy igenis, merjenek magukkal többet foglalkozni, gondolni magukra, mert akkor többet tudnak adni is.

korábban írtuk

Dávid Panni: „Rémes kétéves” – Miért próbáljuk a gyerekeket a koruk alapján címkézni? 
Dávid Panni: „Rémes kétéves” – Miért próbáljuk a gyerekeket a koruk alapján címkézni? 

Van az a mondás, hogy az idő relatív, képesek vagyunk tíz percet egynek vagy egy órának érzékelni a körülményeink függvényében, de azt hiszem, ez az anyaságra fokozattan igaz. Az elmúlt két évben voltak napok, amikor úgy éreztem, hogy hónapokat öregedtem.