Sok mindent kell elintéznünk, mielőtt beköszönt a hideg időszak. A nyár sok szempontból kényelmesebb, ilyenkor jóval kevesebb a cucc, amit magunkkal cipelünk. Igen, Hölgyeim (és Uraim), már megint a női autónkban található ruhatárra gondolok, de ugye, nem mindegy, hogy a kis kardigán és a szandál vagy sál-sapka-nagykabát és a csizma tárolandó az autóban? Szigorúan „sosem lehet tudni” alapon. Nem mindegy, hogy nyáron ér a „sosem lehet tudni”, vagy télen, mert amíg nyáron leülsz és iszol egy limonádét, addig télen túl kell élni a hideget, amíg érkezik a segítség.
Aranyszabály: ha nyáriasítottunk, akkor kell téliesíteni is. A hideg nemcsak az embert, hanem az autót is megviseli, ha nincs kellően karbantartva. A karbantartás pedig télen is költséges, de ez olyan kiadás, amit nem szabad megspórolni! Eszünkbe se jusson, hogy ne cseréljük le a nyári gumikat télire, és azt se akarjuk megúszni, ha újakat kell vásárolni, amikor a szakember azt tanácsolja. A román törvénykezés előírja, hogy november elseje és március 31-e között minden autót kötelező ellátni téli gumival. A másik fontos dolog: ha nyáron autónk indításakor problémát észlelünk, az első nagyobb hideg beálltával biztosan nem fog begyúlni. Ezt a gyenge akkumulátor okozhatja, amely egy bizonyos hőmérsékleten alul nem képes a gépjárművet beindítani.
Aztán itt vannak az apróságok, amelyek „életmentőek” lehetnek télnek idején...
Induljunk tíz perccel korábban, hogy legyen elegendő idő bemelegíteni az autót, soha ne induljunk hideg motorral, mert az egyszer visszaüt. Indításkor figyeljünk oda arra, hogy az ablakfűtések és más elektronikus rendszerek ki legyenek kapcsolva, mert ezek energiát szívhatnak el a motortól, így az nehezebben indul be. Töltsünk fagyálló ablakmosó folyadékot az autóba. Ellenőrizzük a fagyállót a hűtőrendszerben. Legyen nálunk hólánc, jégkaparó, zárjégoldó, mert „sosem lehet tudni”. A külső tisztán tartást se hanyagoljuk el. Igen, tudjuk, hogy értelmetlennek tűnik, mert estére újra ellepheti a hó, de az alapos külső mosás védi autónkat az útszóró só káros hatásaitól.
Hölgyeim, október van, ami azt jelenti, hogy csak ez a hónap maradt, hogy kellően felkészítsük autónkat és magunkat a télre, a téli viszonyokra, a téli vezetésre. Sokan bizonytalanul vágunk neki a csúszós utaknak, és nem kétség, külön rátermettség szükséges télen vezetni autónkat. De ez is, ahogyan minden más az autós világban, gyakorlással válik jobbá. Ne ijedjünk meg a téltől, mert a kellő felszereltséggel semmi olyan nem érhet bennünket, ami nyáron is elő nem fordulhat!
Őszintén remélem, hogy tudtam néhány jó tanácsot adni, kedves Hölgyek. Uraim, tőletek több türelmet és elismerést várunk, ha autóvezetésről van szó. Jár a tisztelet a kivételnek, de sajnos a legutóbbi rovatom megírása előtt is meg kellett botránkoznom, amikor az egyik férfi megkérdezte a mellém beülő férfi kollégámtól: „Rábízod az életed erre a nőre?” Rámbízta. Kell nekünk a pozitív visszaigazolás, urak. Mint mindenben.
Hölgyeim, vezessetek továbbra is óvatosan és magabiztosan! Találkozzunk az úton! Viszlát!
Kiemelt kép: pixabay.com
A cikk nyomtatott változata a Nőileg magazin 2016. októberi lapszámában jelent meg.