„Szoktam hangsúlyozni, hogy legyenek valós elvárásaink az adagokkal, porciókkal szemben. Gyakran a szülő azt gondolja, hogy sokkal többet kellene a babának, gyermeknek elfogyasztania az adott élelmiszerből. Ezzel csak az a gond, hogy arra koncentrálnak, üres legyen a tányér, és nem arra, hogy a gyermek megtanulja az önkontrollt, és hallgasson a testére, amikor a telítettségérzethez ér” – magyarázza Bea. A helyzet ellentettje is előfordul: amikor a saját porciónkhoz hasonlítjuk a nagyobb gyermekek étkezését, és ilyenkor előfordul, hogy kevesebbet kínálunk, mint amennyire egy növekvő kamasznak szüksége van.
„A gyermekeknek meg kell tanulniuk, meg kell nekik tanítanunk, hogy nincs jó és rossz élelmiszer. Inkább azt tanulják meg, hogy vannak tápláló és kevésbé tápláló élelmiszerek, és ezek aránya a legfontosabb, nem pedig az, hogy tabutéma legyen egy csokoládé vagy cukorka elfogyasztása” – jegyzi meg a szakember.
Makrók, kalóriák – erre is figyeljünk?
A makrófelosztás (azaz a tápanyagtípusok) szempontjából a gyermekek táplálkozása nagyon hasonlít a felnőttekéhez, a táplálék 50-55 százaléka szénhidrát, 15-20 százaléka fehérje és 30-35 százaléka zsír kellene, hogy legyen. De ismételten: kezeljük helyén a felsoroltakat. Nem kell ugyanis patikamérlegen méricskélni minden egyes étkezés előtt – ezek általános értékek.
magyarázza Nagy Bea. „Nem lehet általánosítani, hogy minden ötéves lánynak X mennyiségű energiára van szüksége. Nagyon sok függ az anyagcserétől, a növekedési görbétől és a fizikai aktivitástól” – erősíti meg a szakember. Amire azonban érdemes odafigyelni, hogy a felnőttekkel ellentétben, a gyerekek a pihenő helyzetekben, az anyagcserén, a mindennapi könnyű fizikai és pszichikai munkán kívül, a növekedésre is fogyasztanak energiát.
„Ezért sosem jöhet szóba drasztikus fogyókúra vagy nagy kalóriadeficit a gyermekek étrendjének kialakításakor” – figyelmeztet Bea.
De hányszor egyen a gyermek?
Egyszer – mondja a vicc. Reggeltől estig. Sokszor úgy tűnhet, hogy nagyon gyakran, sőt, egész nap esznek a gyermekeink, de fontos szem előtt tartani: számukra akár napi öt-hat étkezés is szükséges. Ez azonban nem jelent 24 órás nassolást, az étkezések között néhány órányi szünetet érdemes tartani. „Vannak olyan gyermekek, akik akár többször is igényelnek egy-egy kis étkezést.
A kiegyensúlyozott étkezés alatt azt értem, hogy az elfogyasztott ételek tartalmaznak megfelelő rostot, fehérjét, lassan felszívódó szénhidrátot és jó minőségű zsírt is” – sorolja a szakember.
Tabu a cukor, csoki, nasi?
Minél nagyobb tabu, minél inkább tiltjuk otthon az ilyen jellegű élelmiszereket, annál nagyobb a kíváncsiság. Ilyenkor fordul elő, hogy ha a gyermek kap ajándékba egy tábla csokoládét, nem tud belőle csak néhány kockát enni, hanem egyből megeszi az egészet. Vagy a gyermekzsúron megiszik egy liter üdítőt vagy több szelet tortát.
Nem jutalomként, és nem kondicionálva, hogy »ha a megetted az egész tányér borsófőzeléket, akkor kaphatsz egy kocka csokit«” – így a nutricionista. Persze van olyan gyermek, aki az édességet mindennél jobban szereti, ilyen esetben természetesen korlátozva, vagy más étkezés kísérőjeként ajánljuk fel a nasit, például a zabkására reszelhetünk csokoládét, a görög joghurt mellé adhatunk egy keveset a kedvenc cukros müzlijéből.
Nem eszik semmit!
Válogat, szinte semmit nem eszik ez a gyermek – hallom gyakran a szülőtársaktól. És valóban, majd’ minden gyermeknél eljön az az idő, amikor egyik-másik ételt nem fogadja el. A válogatósság valamilyen szinten minden 2–6 év közötti gyermeket érint. A komolyabb problémát neofóbiának (étkezési zavar, az új ételek kipróbálásával kapcsolatos vonakodás – szerk. megj.) nevezik a szakirodalomban, tudjuk meg Nagy Beától.
A szülő az, aki megteremti a kínálatot. A gyermek dönti el, hogy mennyit és milyen formában fog elfogadni az új vagy régen kedvelt élelmiszerekből. Egyik legnagyobb hiba ilyenkor, hogy belefáradunk a próbálkozásba, és éveken keresztül csak a biztosra megyünk, például üres laska vagy épp sült krumpli és bécsi szelet. Kínálni és alkalmat teremteni az új élelmiszer kóstolásához minden étkezésnél szükséges” – tanácsolja. Jó trükk ugyanakkor bevonni a gyermekeket a vásárlásba, előkészületekbe, más formában tálalni, elkészíteni adott élelmiszereket.
A válogatósság ritkábban ugyan, de okozhat problémát: ha a gyermeknek súlyproblémái (is) vannak, akár elhízás, akár a növekedési görbe csökkenése, ha ásványianyag- és vitaminhiány, vérszegénység fordul elő, de
A neofóbiát tehát nem szabad félvállról venni, hangsúlyozza a szakember, az állapot ugyan általában hatéves korig tart, de ha nem foglalkozunk vele, akár felnőttkorig is elhúzódhat, ami evési zavarokhoz is vezethet.
A példa ereje – itt is
Az egészséges étkezési szokások kialakításának felelőssége a szülőé, a mi attitűdünk, a saját viszonyunk az étellel, az evéssel mind-mind befolyásolja azt, hogy a gyermekünk hogyan táplálkozik majd.
Nagyon figyeljünk tehát arra, hogy ne kondicionáljuk a szeretetünket az evés függvényében, hívja fel a figyelmet Nagy Bea. Tehát ne mondjuk ilyeneket, hogy „anya nagyon szomorú, mert nem etted meg az egész levest”. Az intuitív étkezés már a hozzátáplálásnál kezdődik. Minél kevesebb étkezés közben a játék, tévé, tablet, telefon, annál jobban tudnak figyelni a gyermekek a gyomorkapacitásra, azaz az éhség és telítettség érzésére. De mindenekelőtt a szülői példa a leghatásosabb módszer arra, hogy mindenevő legyen a gyermekünk.
– fejti ki. Ha anya nem eszik a szülinapi tortából, mert „kövér”, „le kell fogynia” vagy „fogyókúrázik”, nagy valószínűséggel a kisgyermekeknél is előfordulhat, hogy téves testkép alakul ki bennük. Figyeljünk a minősítgetésre is, kerüljük az olyan kijelentéseket, hogy: „A gyermekem nagyon válogatós”, „Egész nap csak enni akar”, „Nem eszik semmit egész nap"” „Nem tudja megállni, hogy ne egyen”, „Annyit eszik, mint mi ketten, a férjemmel” stb. És nem utolsó sorban, ne feledkezzünk meg arról, hogy az evés szociális tevékenység: az alkalom, amikor a család együtt van, egymásra figyel.
Kapaszkodónak érdemes az okostanyer.hu weblapot böngészni: a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége kezdeményezésére született, gyakorlatilag tartalmazza a legújabb magyar táplálkozási ajánlásokat. Van itt élelmiszer-adagolási útmutató és energiaigény-kalkulátor is, valamint több egészséges és gyermekek által kedvelt fogás receptje is.
korábban írtuk

Miklós Csongor: Ki neveli a gyermekem?
Épp az éves „jól megérdemelt” digitális detoxomat töltöttem, amikor a Kamaszok (Adolescence) című sorozat felkerült az egyik legismertebb streaming szolgáltató platformjára.