A leggyakoribb felfogás szerint, akkor tekintjük a párkapcsolatot vagy az egyedülálló felnőtt személy életszakaszát szexmentesnek, ha évente 10-nél kevesebbszer van része aktusban, de vannak megengedőbb és ennél szigorúbb meghatározási módok is.
Mára már rengeteg kutatás született arról, hogy a szexmentességnek milyen hatásai vannak az egészségünkre.
Így, aki bármely okból kifolyólag nem él szexuális életet, fókuszálhat arra, hogy milyen más örömöket adhat meg magának érzelmi szinten, társas kapcsolataiban, a kedvtelések szintjén vagy akár a szakmájában.
Jót tesz az egészségünknek a szex
Ugyanakkor jó tudni, hogy a rendszeres szexuális életnek számos pozitív hatása van. Kutatási eredményekből tudjuk, hogy a rendszeres (itt heti egy) szexuális együttlét 30 százalékkal megnöveli az immunoglobulin A-termelést, ami nagymértékben segíti a vírusos megbetegedések leküzdését. A vérnyomás, valamint a szív- és érrendszeri megbetegedések megjelenése is ritkább azoknál, akik szexuálisan aktívak. Szex közben az agy boldogsághormonokat termel, ami segít megszabadulni a felgyülemlett feszültségtől, így csökken a stressz, jobb az alvás minősége is, sőt fájdalomcsökkentő szerepe is van.
A szex hiányából fakadóan megváltozhat a hormonháztartás (tesztoszteron, ösztrongén és prolactin szint), mivel a hosszú szünetet a szervezet úgy értelmezi, hogy nincs is szüksége az addigi mennyiségű hormonokra és visszafogja a termelésüket. Ez nyilvánvalóan nehezítetté teszi a spontán, hormonális alapon beinduló szexuális vágyat, emellett
Egy 2008-as amerikai kutatás szerint, azok a férfiak, akiknél heti egynél ritkább a szexuális együttlét, gyakrabban tapasztalhatnak merevedési zavarokat. Férfiak esetében a vizsgálatok beszámolnak arról, hogy a rendszeres ejakuláció (heti 2-4 alkalom esetén mutathatók ki pozitív eredmények) megelőzi a prosztataproblémákat, de ebből a szempontból lényegtelen, hogy ezt partnerrel vagy egyedül éri el valaki. Hasonlóan ehhez, a nőknél a gyakori szexuális élet erősíti a hüvely izomzatát és a gátizmokat függetlenül attól, hogy egyedül vagy társsal éli át a gyönyört valaki.
A lelkünknek is jó a testi együttlét
A lelki jóllétünket is pozitívan befolyásolja az, ha aktívak vagyunk szexuálisan. Számos vizsgálat jutott arra a következtetésre, hogy a rendszeres szexuális élet csökkenti a depresszióra és a szorongásra való hajlamot, elősegíti a jó hangulat és az általános pszichés jóllét megjelenését. Ezek az eredmények azonban csak akkor jellemzőek, ha az egyén libidója aktív és, ha ő maga vágyik a szexuális élményekre. Csökkent libidó vagy átmeneti absztinenciára való igény esetén, ha a partner mégis erőlteti az együttléteket, épp az ellenkező eredmények jellemzőek, emelkedik a stressz és a szorongás, és jellemzőbb a levertség.
Erre vonatkozóan egy 2006-os kutatásból az derült ki, hogy a huzamosabb ideje nem szexelő nők esetében lényegesen alacsonyabb a szerhasználat és az alkoholizmus. A mentális betegségek is kevésbé jellemzőek a szexmentesen élő nőknél. Kevesebb esetben merül fel a bántalmazás az ő életükben és kevésbé jellemző rájuk, hogy a lelki egészségük kárára hoznak magánéleti döntéseket.
Van, akinek fontos, másnak nem
Nem minden pár tulajdonít egyformán jelentős szerepet a párkapcsolatában a szexnek. Vannak olyan jól működő házasságok, ahol viszonylag kevés szexuális öröm van, mások a szex hiányát kudarcként élik meg vagy attól tartanak, hogy ez a párkapcsolat végét jelzi. Ilyenkor mindenképpen
Az intimitásra törekvés egy párkapcsolatban nem csak az aktus vagy a szenvedélyes, erotikus együttlétek során jelenik meg, a bensőségességet erősítik az ölelések, csókok, az érzelmekkel teli kommunikáció is.
A szexmentes életmód kapcsán különbséget kell tennünk aközött, hogy valaki aszexuális, tehát egyáltalán nem érez vágyat, nincs libidója, aközött, hogy kényszerből nem él szexuális életet vagy önként választja ezt az életformát. Az aszexualitás szexuális zavarnak számít, szexuálterapeuta bevonásával esetenként változhat az állapot vagy ennek súlyossága.
Miből fakad az absztinencia?
A kényszerből fakadó absztinencia előfordulhat házasságon belül, ha az egyik fél valamely okból kifolyólag elutasítja a szexet (erről következő alkalommal olvashattok), de létrejöhet átmeneti partnerhiány esetén is. Van, aki ilyenkor a teljes absztinenciát választja, miközben az energiáit tudatosan más szerepeire összpontosítja. Természetesen nem kell teljes mértékben elzárkózni a gyönyörélménytől két párkapcsolat közötti időszakban sem.
és az egészségügyi előnyök is nagymértékben megmaradnak. Ugyanakkor arról sem érdemes elfeledkezni, hogy legtöbbünknek a szexualitás nem csupán testi élmény, hanem a kapcsolódás lehetősége is. Amikor partnerrel szexelünk, annak van érzelmi vetülete, annak az érzése erősödik bennünk ilyenkor, hogy szeretnek és elfogadnak minket. A hosszan tartó szexmentesség eredménye az is, hogy leszokunk a szexről, elkényelmesedünk és a ránk váró lehetőségeket kevesebb lendülettel használjuk ki. Az is előfordulhat, hogy az átmeneti időszakban gyakorolt autoerotika után (mely többnyire gyorsabb és nem kíván akkora erőfeszítést, mint partnerrel szexelni) nehéz újrakezdeni a páros szexuális életet.
Könnyebb nélküle élni, ha az a mi döntésünk
Az önkéntes önmegtartóztatásnak is számos módja lehet. Egyedülállóként dönthet például valaki úgy, hogy mindaddig lemond a szexről, amíg nem talál magának hosszútávú kapcsolatot. Sokszor ennek oka az, hogy túl sok csalódás éri az egyént próbálkozásai során és kiégést észlel magában a gyors randizás és a partnerváltogatás kapcsán. Ilyenkor előfordulhat, hogy ebből az élményből kiindulva
és csak később válik központi kérdéssé a szenvedély. Mások nem is keresnek partnert, mert az adott életszakaszban önmagukra, személyiségfejlődésükre vagy éppen a szakmai életükre akarnak összpontosítani.
A szexmentes életmódban a legszerencsésebbek azok, akik ezt az állapotot önként vállalják. Ez esetben ugyanis nem valamely külső körülmény fosztja meg az egyént a kielégítő szexuális élménytől, hanem tudatos döntés áll a háttérben, ami segíthet lezárni egy nehezebb időszakot, változásokat beindítani az életünkben, megtanulni határokat húzni és önmagunkra összpontosítani.
korábban írtuk
Pálfi Kinga: A gyors és vagány szett titka – a harmadik darab
Három királyfi, három út, három próbatétel… A hármas szám bűvölete mindannyiunk lelkében ott él, és miért ne lenne igaz ez az öltözködésre is?