Léteznek kulturális és nemi különbségek, eltérhet az értékrendünk is ebben a témakörben (is), és a digitális világban fellelhető, a szexualitáshoz kapcsolódó egyre újabb és sokszínűbb lehetőségek számos új kérdést is felvetnek. Szakemberi megközelítésből hűtlenségről akkor beszélünk, ha: 1. a párkapcsolati elköteleződést sérti az egyén tevékenysége (azaz, ha érzelmi és szexuális kizárólagosságban egyezett meg egy pár, és ezt nem tartják be), 2. titkolni kell, és rejtve marad a partner előtt, 3. az egyén tevékenysége által sérül a bizalom a kapcsolatban.
és a flörtölés, a szexuális vágyak megosztása, a konkrét szexuális tartalmú viselkedés zömében vagy teljes mértékben online történik. Az online flörtölés és ennek a szexuálisan is túlfűtött változata az ún. hot chat egymás libidójának a beindítását célozza, az ún. cyberszex azonban a neten keresztül megvalósított szexuális vágykielégítést is magába foglalja. Az, hogy egy párkapcsolatban milyen határokon belül mozoghatnak a pár tagjai (pl. szexi fotók lájkolása, kommentelése, laza flörtölés Messengeren, társkeresőre való regisztráció, szexuális vágyak megosztása egy harmadik személlyel, meztelen képek kérése a másik féltől, ilyenek kiadása, videóhívás során szexuális vágyak kielégítése stb.), ugyanúgy
Míg a digitális világ ilyen mértékű térhódítása előtt sokkal ritkábban hozott az élet szexuális lehetőségeket, és a fizikális térben a flörtökkel is óvatosabban kellett bánni a lebukás veszélye miatt, addig a jelenlegi életvitelünkben a különféle alkalmazások révén rengeteg helyről és helyzetből származhat a kísértés. Ma már nem csak azok dőzsölnek a lehetőségekben, akik kifejezetten keresik az alkalmat az új kalandokra, hanem azokkal is előfordulhat az elcsábulás, akik egyébként nem keresik célzottan a párkapcsolaton kívüli tapasztalatszerzést. Sokan kezdenek ártalmatlannak tűnő flörtölésekkel a valós életükből, például kollégával vagy ismerősi körből valakivel. Ezekben a beszélgetésekben előbb-utóbb intim témák is felmerülnek, akár vágyak, szexuális fantáziák megosztása vagy szextingelés is megjelenik, és sokszor folytatódnak fizikálisan, azaz a valós életben is az online térben elkezdődött viszonyok.
Erre is számos lehetőség van a közösségi oldalak üzenetküldő szolgáltatásaitól kezdve, a randi applikációkon át, a kifejezetten kapcsolaton kívüli kalandot kínáló lehetőségeken keresztül, egészen az escort-hirdetésekig, a webkamerás prostitúcióig vagy a szexchat szobákig. Aki személyiségéből adódóan vagy előző, rossz tapasztalatok miatt hajlamosabb a féltékenységre, esetleg egy félreértelmezett lájkból adódóan egyre törékenyebbnek érzi a bizalmat a kapcsolatában, az sajnos valószínűleg szélmalomharcot vív az internet adta lehetőségekkel szemben, hiszen mindig adódik még egy következő lehetőség az online hűtlenségre. Az online szexuális tevékenységek azért népszerűek, mert gyors vágyfokozó és vágykielégítő lehetőséget kínálnak azoknak, akik stresszkezelésre használják a szexet vagy akár a forróbb flörtöket.
Azt se feledjük, hogy
Erről számolnak be sok esetben azok a megcsalt partnerek, akik beleolvasva egy-egy üzenetváltásba, férjük vagy feleségük olyan arcát ismerik meg, ami teljesen eltér az általuk ismert személyiségtől. Ez még nagyobb sebeket tud ejteni az offline megcsaláshoz képest, ahol a megcsalt fél csupán annyit tud meg a viszony részleteiből, amennyibe a másik fél egyfajta tapintatos módon beavatja, és még erőteljesebbé teszi azt a kérdést, amit az offline világban megélt hűtlenség is magával hoz: ki az az ember, akivel együtt élek?
A legtöbben dühösnek és sértettnek, árulás áldozatának érzik magukat az online hűtlenség miatt, ugyanúgy mintha fizikális kapcsolat is lett volna a párjuk és a harmadik fél között. Mindeközben a hűtlen fél többnyire éppen azzal védekezik, hogy nem történt megcsalás, mivel nem létesített tényleges aktust az online partnerrel.
hiszen éppúgy jelen van mindhárom tényező, amelyek mentén körülhatároljuk a hűtlenséget: sérti az érzelmi és/vagy szexuális kizárólagosságot, bizalomvesztéshez vezet, és titkosan műveli a csaló fél. Ha ezt belátjuk, akkor sokkal nagyobb az esélyünk a párkapcsolati krízis rendbehozására, amibe jó szakembert is bevonni. A párterápián ugyanazokkal a témákkal foglalkozunk ilyenkor, mint az offline térben történt megcsalás esetén: a krízisből adódó érzelmek kezelésével, a bizalomvesztéssel és a bizalom újraépítésével, a bocsánatkérés és a megbocsátás megélésével, az intimitás újrahangolásával és természetesen azokkal a párkapcsolaton belüli működésekkel, konfliktusokkal és egyéb problémákkal, amelyek elvezettek az online hűtlenséghez.
korábban írtuk
Bartha Krisztina: Az erotikus irodalomnak mentálisegészség-védő szerepe van
Hét-nyolcadikos lehettem, amikor magán matekórán a tanárnőnél egy polcnyi romantikus ponyvaregényre lettem figyelmes. Nem telt bele egy hét sem, hogy az első ilyet kikölcsönözzem a helyi könyvtárból...