A nyár a fesztiválok időszaka, amikor a kedvenceinket élőben hallgatni vagy akár egy fotó, aláírás erejéig megtalálni, nem is tűnik olyan elképzelhetetlenül nehéznek. De vajon milyen lelki folyamatok állnak a rajongás hátterében? Egyáltalán miért van szükségünk a rajongásra?Bár felnőttként is van kedvenc színészünk, zenekarunk esetleg sportolónk, a kamaszkor a rajongás legtipikusabb időszaka.
Figyeli a híres emberek külsejét, tevékenységét, sikereit, és arról ábrándozik, hogy egyszer ő is hasonló fényűzésben, ideális körülmények között élhet majd. A tinédzserben az a vágy munkálkodik ilyenkor, hogy önmagát megismerje, felismerje a képességeit, és hogy miben tehetséges, megértse, mi érdekli és mi untatja, milyen jó és rossz tulajdonságai vannak.
Szintén köthető a rajongáshoz annak a kérdésnek a megválaszolása, hogy hová is tartozik ő. Egy énekes vagy zenekar iránt rajongani voltaképpen egy közösséghez való tartozást, és más csoportoktól való elhatárolódást is jelent.
melynek során a tinédzser felfedezi vagy beleképzeli a rajongott férfiba vagy nőbe azokat a tulajdonságokat, amelyek neki fontosaknak tűnnek egy párkapcsolatban. Így biztonságos távolságból élheti meg az első romantikus érzéseket, miközben erőteljes önismereti munkát is végez a leendő párkapcsolati elvárásai mentén.
Felnőttként a rajongás többnyire szelídebb formát ölt, kimerül abban, hogy az Instán követjük az illető ismert személyt, elmegyünk olykor a koncertjére vagy színházi előadására, elolvasunk néhány cikket a munkásságáról, esetleg a magánéletéről.
Az intenzív rajongók információkat gyűjtenek kedvenceikről, napi szinten figyelik a tevékenységeit, megszólalásait, megpróbálják felvenni vele a kapcsolatot, az elvakultak – még tovább menve – megpróbálják kikövetelni a sztár figyelmét, minden áron kapcsolatba akarnak lépni vele, és nem ismerik a határokat. Nem értik – vagy nem foglalkoznak azzal –, hogy a rajongásuk egyoldalú, sok mindent vélnek tudni az adott ismert emberről. Pszichológiai szempontból elmondhatjuk,
A fent említett kutatásból az is kiderül, hogy
míg azok a rajongók, akik ennél kevésbé hevesen rajonganak. Ők követik a sztárt a közösségi médiában, de nem foglalkoznak vele napi rendszerességgel, elmennek egy közeli koncertre, de nem utaznak napokig csak azért, hogy lássák, megnézik az új filmjét, de nem állnak ki a hotelje bejáratához autogramért stb. Inkább pozitív következményekkel számolhatnak a rajongásuk kapcsán, például ha egy sztár önkénteskedésre, jótékonyságra inspirál, vagy ha az ismert ember kapcsán kezdünk el barátkozni valakivel. Az ilyen, visszafogottabb rajongást az optimizmussal, a barátságossággal és a nyitottsággal asszociálták a kutatók.
előfordulhat, hogy valaki azért tanul meg egy nyelvet, hogy a filmsztár filmjeit eredetiben nézhesse, vagy értse a kedvenc zenekarának szövegeit. Olykor zenélni vagy sportolni kezdünk az imádottunk nyomdokaiba lépve.
A rajongást az önismeretünk szolgálatába is állíthatjuk azáltal, hogy feltesszük magunknak a kérdést: egészen pontosan mi tetszik nekünk abban a személyben, akiért rajongunk, miért pont őt választottuk rajongásunk tárgyául,
Ugyanakkor oda kell figyelnünk, hogy mennyire uralja az életünket az adott bálvány. Ha tökéletesnek gondoljuk, ha nehézséget okoz felismerni, hogy a való életében neki is vannak hibái, gyengeségei, ha elhanyagoljuk a munkát, a tanulmányainkat vagy a kapcsolatainkat, mert ilyenkor is a bálványunkkal foglalkozunk, akkor érdemes segítséget kérni abban, hogy milyen hiányok, bizonytalanságok, negatív énkép vagy egyéb nehézség áll ennek az intenzív rajongásnak a lelki hátterében.
korábban írtuk

Fesztiválöltözet: amit én már megtanultam
Több mint egy évtizede minden évben fesztiválozunk, ha esik, ha fúj, ha hőség van. Méltán mondhatom, hogy elmúlt években sokat fejlődtem a fesztiválöltözködés terén, ma már nem vétek alapvető hibákat, és nem két bőrönddel érkezem a táborba.