ARCHÍV Világ virága: barangolás a kolozsvári botanikus kertben

Ha idegenvezető lennék, és Kolozsvár nevezetességei között kellene kalauzolnom vendégeimet, először nem a zajos belvárosba, a Szent Mihály-templomba vagy a festői, de melankolikus Házsongárdba vinném el őket. Nem. Első utunk a botanikus kertbe vezetne. Hogy ennek a soha nem alvó, zajos, egzaltált nagyvárosnak a legkedvesebb, legcsöndesebb részével ismerkedjenek meg először, a 14 hektárnyi zöld nyugalomszigettel, amely minden héten más arcát mutatja, de mindig ugyanazt súgja: lassíts! Most ne rohanj sehova! (Cikkünk a Nőileg magazin 2017. júniusi számában jelent meg.)

Fotó: T. Koós Imola

A kertbe a Majális (Republicii) utcáról lehet bemenni. Szombaton és vasárnap nagynak tűnhet a tömeg a főbejárat körül, de nem kell megijedni, beljebb sétálva hamar szétoszlanak a csoportok, 14 hektáron mindenkinek van hely, és mindig talál az ember egy félreeső sétányt, lugast, ahol nyugodtan élvezheti a természet csendjét.

Lapszámunk megjelenésekor már elvirágzik az a több mint 120-féle tulipán, amely színes szőnyege április–májusban különösen sok turistát vonz a kertbe.

Kezdődik azonban a rózsák szezonja, ami látványában legalább olyan pompázatos, valóságos szín- és illatorgia fogadja a park belseje felé igyekvőket.

A tulipán- és rózsakertet követően ne lepődjünk meg, ha a gyermekek csatakiáltással előrerohannak, ugyanis innen az út a japánkertbe vezet, amely félkörív alakú kis hídjával, szimbolikus köveivel, ösvényeivel és az egészet körülölelő tavacskával, amely fölé cölöpökre épített teaház emelkedik – valóban meseországnak tűnik még nekünk, felnőtteknek is. Itt minden alkotóelem – kő, növény, víz, fa – elvont jelentést hordoz, ezek magyarázatát románul és japánul meg is találjuk a kert szélére kihelyezett táblán. Ha éppen szombat van, itt majdnem biztos fényképezkedő menyasszonyba-vőlegénybe botlunk.

•  Fotó: T. Koós Imola

Fotó: T. Koós Imola

A botanikus kert különben is ideális díszlet azok számára, akik szeretnék megörökíteni életük legfontosabb napjait, sokszor egy-egy teljes tizenkettedik osztállyal találjuk szembe magunkat, akik itt készítik a kicsengetési fotókat. A visszatérő látogatók megszokták, mosolyogva nyugtázzák, és megértően kitérnek, hogy ne zavarják a fényképezkedőket.

A japánkert piros kapuján kilépve többfelé ágazik az út, és annak, aki először jár itt, komoly vívódást okoz eldönteni, melyiken is induljon el: egyik csábítóbb, mint a másik. Megnyugtatásukra elárulom, hogy

az utak egy idő után összefutnak, vagy a római kertben, vagy az üvegházaknál, vagy a kilátótoronynál találkoznak – de persze érdemes mindegyiken végigsétálni.

Az arborétumot ráadásul festői patak szeli át, amely fölött hidak vezetnek, meredek kaptatók, eldugott kis ösvények és széles sétányok között válogathat a látogató, vérmérséklete és energiája szerint.

•  Fotó: T. Koós Imola

Fotó: T. Koós Imola

Több mint tízezer, a Föld minden részéről származó növényfajt gondoznak itt a Babeş–Bolyai Tudományegyetem munkatársai. Ezért ha gyermekkel megyünk, még a bejárat előtt el kell neki magyarázni, hogy

itt egyetlen fűszálat vagy levélkét sem szabad letépni, a virágokról nem is beszélve.

A japánkertben Távol-Kelet, a római kertben a Mediterráneum, az üvegházakban a trópusok világába csöppenünk. A legforróbb, kerek alaprajzú, fűszeres illatokkal teli üvegház taván pedig ott pompázik sokunk kedvence, az amazonasi tündérrózsa. Tálcaszerű levele megbír egy gyereket, de sajnos tilos ezt kipróbálni.

•  Fotó: T. Koós Imola

Fotó: T. Koós Imola

Ha még bírja lábunk, feltétlenül másszunk fel a víztoronyba! Innen farkasszemet nézhetünk a fenyőfák tetejével. A toronytól nem messze áll az a százéves épület, amelyben – azt hiszem – mindenki lakni szeretne. Az arborétum kerítésén túlról szemlélve, főleg éjszakánként, elvarázsolt kastélynak tűnik a kert magas fái között. A botanikus kert gondozói laknak itt.

Miután megpihentünk a rózsalugasban, válasszunk más útvonalat a kapuhoz! Ennek a kertnek úgysem lehet első nekifutásból minden titkát felkutatni. De nem is kell: aki egyszer itt járt, mindent megtesz, hogy visszatérjen.

korábban írtuk

Marci 10 éves: 10 dolog, amiért hálás vagyok a sérült gyermekemnek
Marci 10 éves: 10 dolog, amiért hálás vagyok a sérült gyermekemnek

Lehet hálásnak lenni egy sérült gyermekért? Sokan nem értik. Talán én sem értettem volna korábban. De tíz éve tanulok egy másik nyelvet – egy olyat, ami nem szavakból áll, hanem tekintetekből, érintésből, türelemből, elfogadásból és jelenlétből.