Az ember akkor tanul meg hatékonyan csomagolni, amikor saját bőrén tapasztalja meg, hogy milyen, ha nem átgondoltan pakolt be. Nyolcévnyi folyamatos utazás alatt volt időm elsajátítani a bepakolás fortélyait. Az első néhány cipekedés után megfogadtam: soha többet. Ezután úgy fogom összeállítani a csomagomat, hogy minden legyen benne, de csak olyan dolgok, amiket használni akarok és fogok is. Rájöttem, hogy a pakolás olyan, mint a puzzle: addig kell egymáshoz illeszteni a részeket, míg egy egészet nem alkotnak.
Első tipp:
Akárhová megyünk, tudjuk, hány napot fogunk ott tartózkodni. Minden ott töltött napot gondoljunk át: milyen programok várnak ránk, azok milyen ruházatot követelnek. Ha például egy hetet a tengerparton töltünk, nem kell fájjon a fejünk a pakolás miatt: két-három fürdőruhára van szükségünk, néhány strandruhára és olyan öltözetre, amelyben este, a nyári melegben is jól érezzük magunkat – ebből minden napra egy szettet, nem többet!
→ Ha városnézés is szerepel a programban: Tegyünk be olyan cuccokat, amelyek kényelmesek: sportcipő, farmer rövidnadrág, pamutpóló – egy hasonló szettel nem lehet mellényúlni, és rendkívül kevés helyet foglal.
→ Fontos! Ha olyan országot látogatunk meg, ahol szigorú előírások szerint öltözködnek, tartsuk tiszteletben: fedjük el vállunkat, viseljünk kalapot!
→ Ha többnapos kirándulásra megyünk: A felsőruházat a fontosabb. Alsóból elég kettőt betenni, váltónak, cipőből is elegendő a két darab.
→ Ha konferenciára kell becsomagolnunk: A konferencia jó tulajdonsága, hogy előre tervezett program szerint zajlik, ami egyben a ruházatot is alakítja. Azt kell megnéznünk, hány hivatalos megjelenésünk lesz, ugyanis férfiaknak annyi inget, nőknek annyi felsőt kell betenni. A kiskosztümöt vagy öltönyt mindig vállfán, ruhahuzat alatt szállítsuk. Ha nincs lehetőség rá, létezik egy működő megoldás: ne tűrjük össze a ruhát, inkább göngyölítsük fel, úgy nem marad rajta csík. Így sem lesz frissen vasalt hatása, de ha megérkezéskor kivesszük a bőröndből és feltesszük a vállfára, percek alatt kirúgja magát annyira, hogy vállalható lesz.
→ Jó tanács: a nagyon gyűrődő darabokat hagyjuk otthon!
→ Nálam működő stratégia: Kiteszem az ágyra az összes szóba jöhető ruhát, majd reálisan válogatok. Végiggondolom a napokat, tudatosan kijelölöm, hogy melyik nap mit szeretnék viselni. Mindig kell arra is gondolni, hogy lehet változékony idő, ezért egy farmer plusz meleg felső még el kell hogy férjen.
Második tipp:
Figyeljük úti célunk éghajlatát, gyakran nézzük meg az előrejelzést! Így kapunk egy megközelítőleg reális képet arról, hogy mire számítsunk.
Harmadik tipp:
Használjuk ki a helyet! Ha a fehérneműt, zoknit és egyéb apró dolgot külön kis zacskókba tesszük, ezekkel tudjuk betömni a bepakolás eredményezte kis lyukakat. Van még jobb ötlet is: a zoknival tömjük ki a cipőket, így azok sem deformálódnak el, és a hellyel is spórolunk! Ugyanez érvényes a csomagtartóra is: azokat a dolgokat, amelyek nem feltétlenül kell egy helyen legyenek, válasszuk szét. Sok lyukat tömhetünk be velük. Olyan nincs, hogy nem fér be, csak addig kell egymáshoz illeszteni a becsomagolandót, amíg azok alkalmazkodnak egymáshoz.
Negyedik tipp:
Mi, nők nehezen indulunk el a mindennapi dolgaink nélkül, így azt ne várja el tőlünk senki, hogy ne pakoljuk be őket. Itt is van okos megoldás: a piperéket kis kiszerelésű üvegekbe, dobozokba tegyük. Nagyon sok helyet spórolunk vele, anélkül, hogy le kellene mondanunk a feléről. Már szinte minden drogériában vagy szupermarketben lehet kapni tégelyeket, üvegcséket erre. Ha engem kérdeznek, bármilyen utazás átvészelhető egy jó minőségű, arcszínünknek megfelelő BB krémmel és a kedvenc rúzsunkkal. Ha nagyon nem, egy szempillaspirált (ebből is van már miniváltozat) még bedobhatunk... Az igazán profik direkt utazásokra tartogatják az ingyenes kozmetikai termékmintákat, magazinok parfümmintáit.
→ Csomagolási praktikák:
- Cipő, törülköző, nem törékeny dolgok mindig legalul kerülnek.
- Az értékeinket mindig rejtsük a ruhák közé, a bőrönd közepébe!
- Az ingeket hajtogassuk fölhajtott, laposan fekvő gallérokkal egymásba!
- A nadrágokat szétterítve helyezzük a kofferbe, és a szárakat csak a pakolás legvégén hajtsuk a többi ruha fölé. Így elkerülhetjük a nagyobb gyűrődéseket. A zakók és a blézerek ujját és vállrészét óvatosan tömjük ki pólóval vagy pizsamával, csak ezt követően hajtsuk össze őket.
- Tegyünk be tartalékba egy műanyag szatyrot. Szükségünk lehet rá például a vizes fürdőruha, a szennyes vagy a koszos cipők elhelyezésére.
+ 1 tipp kisgyerekeseknek:
Rémálom, tudom! A szülő azt érzi, úgy, ahogy van, kellene az egész ház. Az ülőke, a járóka, a nyivogós kutyus, a zenélő doboz, a rongyika vagy állatka, ami nélkül nem alszik el a gyerek. Istenem, sosem indulunk el! Itthon fogok hagyni valamit! – ezeket kell gyorsan elfelejteni. Első szabály: azt tegye be először, ami nélkül valóban nem éli túl a gyerek az utazást. Második szabály: a gyerek nem fog többször átöltözni, mint a szülei, ezért neki sem kell a ruhásszekrény. Szerencsére ezek a kisruhák nagyon kevés helyet foglalnak, akár saját bőröndünkbe is el lehet rejteni őket a harmadik tippben leírtak szerint!
+ 1 aranyszabály:
Olyan nincs, hogy „kellhet”! Semmit ne pakoljon be csak azért, mert „hátha kelleni fog”. Nem fog, és csak foglalja a helyet!
Kellemes pakolást, csodálatos nyarat kívánunk!
Illusztráció: Shutterstock