Az 1970–1980-as években vált világszenzációvá a combokra feszülő, ám a száránál bővülő nadrág, akkor olyannyira, hogy a férfiak is hordták. Aztán a hippi korszakkal együtt lecsengett a trapézgatya érája, hogy a 2000-es évek elején ismét felszínre kerüljön. A Spice Girls, majd Christina Aguilera és Britney Spears – minden pop-hercegnő trapéz csipőgatyát hordott ekkortájt, lehetőleg falatnyi kis felsővel. A trend természetesen leszivárgott az átlag divatfogyasztó szintjére is, olyannyira, hogy emlékszem: a székelyföldi télben sokszor lábszárközépig felázott latyakkal a trendi trapéz farmerom. Hajaj, a divatosság ára, mondtuk akkor.
A trend két évtizedet pihent, majd tavaly újult erővel jelent meg a kifutókon, és nemsokára a fast-fashion márkák kirakataiban is megjelent.
Trapézt, de hogyan?
Nem feltétlenül előnytelen a trapéznadrág, ha az alakunkhoz megfelelő fazont választunk. Elsősorban megjegyzendő: a rövid derekú, ún. csípőnadrágok helyett válasszunk hosszított derekú darabokat. A csípőgatya semmilyen fazonban nem túl előnyös (minden hibát megmutat), a magas derekú darabokat ellenben a teltebb hölgyek is bátran hordhatják, hiszen nemcsak takar, hanem kiemeli, hosszítja a derekat.
Nem uszály: nem kell földig érnie
Úgy válasszunk trapéz nadrágot, hogy annak a szára lábbelivel együtt se roggyanjon meg, azaz ne húzzuk a földön, ne tapossunk rajta! Ha a földet éri a nadrág szára, akkor óhatatlanul koszoljuk azt, de optikailag is ellenünk dolgozik a túl hosszú nadrág: a magasított derekú trapéz nadrág, ha megfelelő hosszt választunk, hosszítja a lábainkat, ellenben ha roggyan a nadrágszár, akkor megtörik az áramvonalas hatás. Nem kell akkor sem kétségbeesni, ha nekünk megfelelő hosszúságú nadrágot nem találunk a boltokban – ha a darab egyébként mindenhol máshol tökéletesen simul a vonalainkhoz, a szárak felhajtása nem ördöngősség.
Cropped flare: mi fán terem?
Cropped – azaz bokáig vagy afölé érő és flare, tehát trapéz alakú: az a legújabb trend a nadrágok terén. S bár a fazon a nagyon magas és sudár alakú nőkön jól tud mutatni, a legtöbbünknek nem előnyös. Hogy miért? Mert lábszárnál „elvágja” a test vonalát, ráadásul a bővülő gatyaszár még a magasabb hölgyek lábait is rövidíti. Alacsony vagy teltkarcsú testalkatúaknak szigorúan kerülendő!
S lám: a trapéz cicanadrág
Sosem rejtettem véka alá, hogy a sztreccs anyagú cicanadrágot nem tartom elfogadható utcai viseletnek (Kövezzetek meg!), s bár ebbéli hitemből továbbra sem tértem ki, a rugalmas anyagú, ám bő szabású trapéz alsókat elfogadhatónak látom. Egyrészt: amennyiben nem nagyon áttetsző vagy a melegítőkhöz hasonló anyagból készültek, őszi-tavaszi viseletnek alkalmasak lehetnek ezek a darabok. Fontos szempont tehát a darab anyaga és a fazon, valamint, hogy ki hordja: a laza, gumírozott anyag ugyan kényelmes, de mindent megengedő, így aztán semmit nem rejt el, nem formázza az alakot.
Trapéz a szövetnadrágoknál
A trapéz alakú szövetnadrág igazán elegáns viselet, de csak akkor 21. századi, ha nem a felül szűk, alul enyhén bővülő fazont választjuk. A mai bőszárú szövet vagy selyemnadrágok már a combrésznél bővülnek, ez a fazon az ún. palazzo. Itt is az alsó hosszára figyeljünk: semmiképpen ne húzzuk a nadrág szárát a földön, de túl rövid se legyen!
Trapéz mindenhol máshol is
A bővülő divat „megfertőzte” a felsőket, blúzokat is: egyre gyakrabban látni harang alakú blúz-ujjakat is a boltokban. A harang a buggyos alternatívája lehet: a legegyszerűbb felsőt is feldob egy ilyen kis szabási furfang. Téli, kötött pulóvereknél is gyakran látni már ilyet (a 2021–2022-es szezonban a Zaranál volt több ilyen remek darab), ilyenkor azonban érdemes átgondolni, hogy milyen kabát alá szánjuk a bő ujjú pulóvert: iszonyúan dühítő ugyanis, ha kisebb akrobatikai mutatvány a bő ujjakat beletornázni a szabott kabátujjba.
Figyeljünk tehát arra, hogy mit és mivel fogunk viselni! Hisz – mint minden más trend esetében – a trapéz kapcsán is fontos szem előtt tartani: stílusunkhoz, már meglévő ruhatárunkhoz igazítsuk az új darabokat, és ne üljünk fel minden új divatőrületre.
Fotók: Shutterstock
korábban írtuk
A rakott, a mintás és a maxi: földig érő rokolyák
Ápol és eltakar: igaz ez a bő, földig érő ruhára vagy szoknyára. Kényelmes, ez sem elhanyagolandó szempont. Nagyon nem mindegy azonban, hogy ki, hová és hogyan viseli… Mutatjuk. (Cikkünk a Nőileg magazin 2022. márciusi lapszámában jelent meg.)