ARCHÍV Tűrt puliszka vagy angyalbögyörő?

Nálunk a családban mind a mai napig édesapám készíti a juhtúrós puliszkát, és szerintem nagyon sok családnál hasonló a helyzet. A legfinomabb tűrtpuliszka-recept generációkon át kísér minket, és megtalálható a Kölcsönkért kovász című könyvben is, Gáll Tímeától. (Cikkünk a 2020-as Nőileg magazin februári számában jelent meg.)

Az említett recept végtelenül egyszerű, és gyakorlatilag a vízen kívül három hozzávalóból áll, ettől az egyszerűségtől lesz igazán különleges és egyedi fogás. Íme, a Kölcsönkért kovász puliszkája.

Feltűrt kaszás puliszka

Hozzávalók: 1 liter víz, só, kb. 30 dkg kukoricaliszt, kb. 25 dkg juhtúró.

Elkészítése: A puliszkához a vizet megsózzuk, egy üstben felforraljuk, a forrásban lévő vízbe adagoljuk a puliszkalisztet. A puliszkaliszt kúpszerű alakban összegyűl, majd kevés vizet leöntünk róla, és elkezdjük kavarni addig, amíg kemény és összeálló masszát kapunk. Ezután deszkára borítjuk, majd kb. 1 cm vastagságban, vizes kanállal, téglalap alakúra egyengetjük. A juhtúrót rámorzsoljuk, majd a konyharuha segítségével szorosan feltekerjük, mint egy kalácsot vagy roládot. Becsomagoljuk szépen a konyharuhába, és öt–tíz percig hagyjuk, hogy a juhtúró megolvadjon a meleg puliszkában, majd felszeleteljük.

A hagyományos tűrtpuliszka-recept mellé jöjjön egy modernebb, ami ugyanolyan érdekes, mint az előző változat, viszont ez rakott formában készül, kiegészítve a tölteléket telemeával és spenóttal, valamint némi zöldfűszerrel.

Csőben sült rakott puliszka

Hozzávalók 4 személyre: 30 dkg kukoricaliszt, 1,2 liter víz, 10 dkg telemea, 10 dkg juhtúró, kevés olívaolaj, 4 cikk fokhagyma, 1 konzerv hámozott paradicsom, 10 dkg friss bébispenót, só, bors ízlés szerint, kakukkfű, pici cukor, kevés vaj.

Elkészítése: Egy lábasban felforraljuk a vizet, beletesszük a sót, és a lángot mérsékelve állandó keverés mellett hozzáöntjük a kukoricalisztet. Kevergetve sűrűre főzzük. Kivajazunk egy hőálló tálat, és belesimítjuk a puliszka felét. Amíg hűl a puliszka, elkészítjük a paradicsomszószt. Az olívaolajon megfuttatjuk a finomra vágott fokhagymát, hozzáadjuk a paradicsomot, a spenótot, kakukkfűvel fűszerezzük, sózzuk-borsozzuk. Időnként megkeverve sűrűre főzzük a szószt. A puliszkára öntjük a paradicsomszószt, rátesszük a felszeletelt telemea sajtot, majd erre még egy réteg puliszkát teszünk. Végül rámorzsoljuk a juhtúrót. Előmelegített sütőben összesütjük. Tálalás előtt tíz percig hagyjuk hűlni.

Alábbi receptünk is a Kölcsönkért kovász című könyvből való. Olyan recept, amit mindannyiunk nagymamája készített, amit talán már elfelejtettek néhányan, viszont érdemes feleleveníteni. Gyerekkorunk egyik legnépszerűbb desszertje, ami egy laktató paszulyleves második fogása is lehetett. Gyakori szokás volt ugyanis, hogy a laktató levesek után nem készült húsos második fogás, hanem valamilyen tésztából készült gombóc, palacsinta, bukta vagy éppen angyalbögyörő került az asztalra.

Angyalbögyörő

(kiemelt képünkön)

Hozzávalók: 1 kg krumpli, liszt, amennyit felvesz (kb. 25 dkg), 1 evőkanál zsír, csipet só, 1 tojás, zsemlemorzsa, vaníliás cukor.

Elkészítése: A krumplit héjában megfőzzük, sós vízben, majd meghámozzuk és langyosan áttörjük, rászórjuk a lisztet, hozzáadjuk a tojást és a zsírt, majd alaposan összegyúrjuk. Ezután bögyörőket sodrunk belőle, amit sós vízben kifőzünk, leszűrünk, és megpirított zsemlemorzsába forgatjuk. Végül megszórjuk vaníliás porcukorral.

Amennyiben valamilyen újdonságra vágyunk, készíthetünk krumpligombócot, amelyet ezúttal nem szilvával vagy lekvárral töltünk meg, hanem tehéntúrós tölteléket készítünk hozzá.

Tehéntúrós krumpligombóc

Hozzávalók: 60 dkg krumpli, 3 dkg vaj, 18-20 dkg liszt, csipetnyi só, zsemlemorzsa, porcukor. Töltelékhez: 35 dkg tehéntúró, 1 tojás, ízlés szerint cukor, kevés vaníliaaroma, csipetnyi só.

Elkészítése: A krumplit enyhén sós vízben, héjában megfőzzük. Leszűrjük, még melegen meghámozzuk, kockára vágjuk és áttörjük. Hagyjuk langyosra hűlni. Hozzáadjuk a vajat, csipet sót és a lisztet. Lágy, rugalmas tésztává gyúrjuk – a liszt pontos mennyisége attól függ, mennyire lisztes, illetve vizes a krumpli. A tésztát kb. 1/2 cm vastag téglalapra nyújtjuk, majd négyzetekre vágjuk. Mindenik négyzet közepére teszünk a túrótöltelékből. Gombócot formálunk belőle. A forrásban lévő vízben kifőzzük a gombócokat, majd leszűrjük, hideg vízzel leöblítjük, és pirított zsemlemorzsába forgatjuk. Porcukorral meghintve tálaljuk.

A fotók a szerző felvételei

Friss lapszámunkat alább kérheted: