Az éremhalmozó olimpikonjaink elsöprő többsége nő

Románia 1900 óta vesz részt a legjelentősebb nemzetközi sporteseményen, de 1924 előtt nem rendszeresen. 96 éve képviseli nő az olimpiai játékokon hazánkat, ugyanis legelőször az 1928-ban, az Amsterdamban megrendezett olimpián szerepelt női sportolónk. Két név jelentős ebből az időszakból: egyik a szebeni diszkoszkvető, Berta Jikeli, a másik pedig a magasugró Irina Orendi.

Balázs Jolán, Szabó Kati, Horvát Ilona

Éremszerző rögbis fiúk, világhírű tornászlányok

Az első román érem pont száz évvel ezelőtt, az ugyancsak párizsi olimpián született: a férfi rögbicsapat elhozta a bronzérmet, majd 1936-ban Berlinből az első ezüstérmet, lovaglásban. Aztán Helsinkiben született meg az első arany: lövészetből. Romániai női sportolóknak először az 1960-ban megrendezett római olimpiai játékokon sikerült érmet szerezniük, rögtön négyet is: Iolanda Balas (Balázs-Sőtér Jolán) magasugrásban aranyat, Lia Manoliu diszkoszvetésben és Maria Vicol vívásban bronzot, valamint a tornászlányok csapatban bronzérmet kaptak.

Három olyan román sportoló van, aki hat olimpián is részt vett: ezek közül kettő nő.

Hat alkalommal vett részt nyári olimpián a lövészetben jeleskedő Sorin Babii (olimpiai bajnok) mellett Lia Manoliu (olimpiai bajnok diszkoszvető) és Elisabeta Lipa (ötszörös olimpiai bajnok evezős). Lia Manoliunak világelsőként sikerült hat olimpiára kijutnia. Azért az bő két évtized.

A legeredményesebb romániai sportolók közt a nők jeleskednek.

Nadia Comăneci neve a világon bárhol ismert, ő eddig a legeredményesebb román sportoló. Két olimpián vett részt, 1976-ban és 1980-ban, ezeken a világtornákon öt olimpiai aranyat, három ezüstöt és egy bronzérmet szerzett. A már említett Elisabeta Lipa is öt arany, két ezüst és egy bronzérem büszke tulajdonosa, amelyeket 6 olimpián evezett magának.

Szabó Katink egyetlen olimpián szerepelt, azon azonban nem akárhogyan! A zágoni tornászlány négy aranyat és egy ezüstöt kapott. Ez az 1984-ben Los Angelesben megrendezett olimpia Romániának az eddigi legeredményesebb szereplést és éremszámot hozta. A Szovjetúnió által bojkottált, így Magyarország és több közép-kelet-európai ország részvétele nélkül megrendezett olimpián 53 érmet sikerült szerezniük a hazai sportolóknak: 20 arany, 16 ezüst és 17 bronzéremmel tértek haza. A 20 aranyból 11 női versenyzőt illetett meg, emellett 7 ezüst és 8 bronz is. A 20 arany egyötödét pedig Szabó Kati gyűjtött össze.

Női olimpikonok: Lia Manoliu, Nadia Comăneci, Elisabeta Lipa

Éremhalmozó sportolónők

32 olyan sportoló van, aki több érmet is szerzett Romániának a nyári olimpiai játékokon, ezek közül 27 nő. A 29 romániai sportoló között, akik legalább két olimpiai aranyat szereztek már, csak három férfi van: Leon Rotman, Toma Siminov és Ivan Patzaichin, a többiek mind nők. És leginkább a tornász és evezős lányok esetében mondható el a duplázás, triplázás, éremhalmozás.

Romániának eddig a tornászok hozták a legtöbb olimpiai érmet (73),

második legsikeresebb sportág az evezés (43 érem), harmadik és negyedik helyen pedig az atlétika (35 érem) és a kajak-kenu (34 érem) áll. A nők jelentősége itt is vitathatatlan, ha csak a 2024-es párizsi olimpiát nézzük: a három arany közül az egyiket a 8+1-es női evezőcsapat szerezte meg, a három bronz közül pedig egyet egy tornászlány, Ana Bărbosu.

Magyar (származású) olimpikonjaink

A női olimpikonok névsorában Szabó Kati mellett, aki a legismertebb és legnépszerűbb, ott látjuk Gabriela Sabot is, akiről tudjuk, hogy az édesapja magyar volt. Vannak azonban még nevek, amelyek nem annyira ismertek, de jó, ha nem feledkezünk meg róluk sem. Például Balázs Jolán (Iolanda Balas), temesvári magasugró, aki Rómában (1960) és Tokióban is (1964) felállhatott az olimpiai dobogó legfelső fokára, és tíz évig ő tartotta a világcsúcsot. Ugyanakkor az említett nagyon sikeres Los Angeles-i olimpián Viorica Ioja, azaz Józsa Ibolya szintén temesvári evezős két érmet is szerzett: aranyat 4+1-esben és ezüstöt 8+1-esben. Ugyanezen az legsikeresebb olimpián, negyven éve Horváth Ilona (Elena Horvat) lujzikalagori származású evezős kettesben evezett aranyat magának. Vívásban jeleskedtek továbbá Szabó-Orbán Olga, aki öt olimpián is részt vett, ezüst és bronzérmeket szerezve, Stáhl Jencsik Katalin és Gyulai Ilona Szatmárnémetiből származó sportolók Mexikóban (1968) és Münchenben (1972) is csapatban bronzérmet nyertek. Lung Noémi Ildikó nagybányai származású úszó Szöulban (1988) ezüstöt és bronzérmet is szerzett.

korábban írtuk

Gáspár Kata Ágnes: Az ember nem lehet mindennel szemben engedékeny
Gáspár Kata Ágnes: Az ember nem lehet mindennel szemben engedékeny

Idegenben, még ha az „csak” az édesanyánk, Budapest, keresi az ember a földit, szemmel, füllel, szívvel. Lehet-e az embernek két hazája? Mekkora dolog, ha a diák megtanulja hallani a csöndet? Erről is beszélgettünk Gáspár Kata Ágnes zongoratanárnővel.