Székelyek Budapesten Gáspár Kata Ágnes: Az ember nem lehet mindennel szemben engedékeny

Idegenben, még ha az „csak” az édesanyánk, Budapest, keresi az ember a földit, szemmel, füllel, szívvel. A minap a fürdőablakon szűrődött be egy mondatfoszlány, ami felvillanyozta a reggelemet, a hanglejtés, a szóhasználat tipikusan székelyföldi. Katáról nem is gondoltam volna, hogy székely gyökerekkel bír, noha a tartásából áradt valami, amit sokáig figyeltem, hogy aztán persze kiderüljön… ő is. Hogyan határozhatja meg a születési helyünk egész életünk folyását, akkor is, ha ott alig éltünk, és milyen szétszakíthatatlan kötődéseket sző az élet? Lehet-e az embernek két hazája? Mekkora dolog, ha a diák megtanulja hallani a csöndet? Erről is beszélgettünk Gáspár Kata Ágnes budapesti zongoratanárnővel.

Fotó: Gáspár Kata Ágnes archívuma

– Hány évesen kerültél Budapestre, és melyek az otthoni meghatározó emlékeid?

– Nagyon kicsi voltam, alig több mint 2 éves. Szüleim közül anyai ágon vagyok erdélyi, édesapám budapesti, de vidéki gyökerekkel. Bár konkrét képeim az első éveimből nincsenek, nem becsülném le a tényt, hogy ott láttam napvilágot. Nekem ez sokat jelent, biztos vagyok benne, hogy valamilyen nem kimutatható módon, épp csak annyira, mint amit maga a szó is hordozhat titkosan – szülő-föld –, de

más lesz az ember, a sorsa, az attitűdje ettől az apróságtól, hogy mindig azt írja a születési helyre: Sepsiszentgyörgy. Természetesen ehhez kellett az a neveltetés, családi háttér, ami aztán a vérségi kapcsolatokat élővé tette.

A rendszeres „hazajárások”, a karácsonyok, a csodálatos nyarak és egy nagy székely família, ami akkor nekem – egyke gyereknek – olyan gazdagnak tűnt. Nekem tényleg a Tündérkert volt a Székely Nemzeti Múzeummal szemben lévő ház, a hosszú tornácával, a rózsakerttel. Persze, amit ritkán, évente kétszer lát az ember, az mindig idilli marad. Erre felnőttként, lassan jöttem rá, de ettől még a gyermekkorom emlékei nem változnak.

– Hogyan alakult az életetek itt? A szüleidben felmerült valaha is a visszatelepedés gondolata? És benned?

– A ‘80-as évek Romániájába szerintem senki nem vágyott vissza. Mama Kolozsváron végzett a Zeneakadémián, bár Budapestre is felvették – a román állam nem engedte ki. Amikor azonban diplomázott, nem mehetett magyar városba tanítani, egyedül a szülővárosába. Neki ez szűk tér volt, bár akkoriban ezek a megyeszékhelyek majd felrobbantak a nagy szellemi központokból kiűzött értelmiségiektől, akik itt gyűltek össze. Apukám – Budapestről – szintén egy színházi kollokviumra érkezett Szentgyörgyre… Én legfeljebb romantikus elvágyódásból gondoltam a hazamenetelre, de reális esélye mindig csekély volt. Szerettem a gimnáziumot, szerettem a zeneművészeti tanulmányaimat, és a barátaim is mindig itt voltak. Végtelenül hálás vagyok Budapestnek – aki felnevelt. Most a néptáncnak köszönhetem, ami kb. 10 éve az életem része, hogy máshogy ismerem meg Erdélyt.

– Alapvetően Budapestinek tartod magad. Ha elképzeled mondjuk az életfádat, akkor – képletesen persze –, hol és milyen formában jelenne meg rajta a székely származásod?

– Ez nem kérdés: gyökerek.

– Ez a származás a budapesti életedben generál látható jeleket, érzéseket?

– Az embernek nem lehet két hazája. Azt nem lehet elbírni. Különösen a világnak ezen a térfelén. Ez ma egy rendkívül konzervatív nézet, de ez az érzéseimből, a megélt tapasztalásaimból ered, és nem elvi kérdés. Bizonyos helyzetekben döntenie kell. Az én szüleim sose akartak tovább menni, és nem is kellett, szerencsére. Ma bárki mehet bárhova, de a fiatalok szerintem nincsenek tisztában azzal, hogy a könnyedén megtett repülőutakkal nem lesz minden egyszerűbb.

Lehet persze mondani, hogy itthonról megyek haza- és fordítva. Van, aki ezeket jól bírja, mi nem ezek a fajták vagyunk.

Néha beszélgetünk arról a nagynénémmel, mi lett volna, ha nem ilyen szétszakíthatatlanná szövi az élet – vagy mi magunk? – a kötődéseket. Mennyivel könnyebb lenne csak turistaként ellátogatni egy szórványmagyar településre például, megtekinteni egy határon túli magyar színház vendégjátékát egy pesti páholyban, vagy zenész füllel hallgatni egy koncertet, amit székelyföldi öreg prímások adnak. Persze ezt tesszük, de ott belül néha annyira tud fájni. Szerintem mindenkinek, csak van, aki nem tud róla. Szóval, ezek néha nagyon nehéz érzések, nem is szabad ezzel kelni, s feküdni, de hát néha csak meglegyinti az embert… Közben pedig van egy másik szemüveged is, ami mögül mást is láthatsz, meg máshogyan. Meg szerintem van egyfajta otthoni humor, ami persze családi vonás is, de olyan szórakoztatóvá tudja tenni a mindennapokat. Van egy mitikus látásmód is, amit az ember a nagyapja cserefája alatt ülve évről-évre megerősít. Ezeket senkitől sem vitatom el, de nekem Erdélyhez kötődik mindez. Miközben erősen meg van támogatva költői lelkű édesapám világképével.

– Van-e ennek köze a néptánc/népzene iránti szenvedélyednek?

– Biztosan. Nálunk a nagynéném a dalosmadár, rengeteg népdalt tud, és ha hosszabb autóútra megyünk, pl. Szentgyörgy-Uzonka-Köpec, akkor mindig sorra énekelünk minden kedves éneket. Csak jóval később tudtam beazonosítani, hogy ezek mezőségi, széki dalok. Valószínűleg ezekért vonzódom az erdélyi táncokhoz, bár a tánc jóval később jött. Szeretem, hogy ez egy ennyire élő dolog itt Budapesten. De Budapestnek köszönhetem a legtöbb lépést, amit megtanultam – képletesen is. Igaz,

egy erdélyi tánctábor az teljesen más, az mindennek a csúcsa. Most jöttem haza Magyarlapádról, és hát varázslatos táncházakat éltünk meg.

Egy kapcsost (csak Lapádon megmaradt, lány-, de nem karikázó körtánc, amelyek egész Európában jellegzetesek voltak) végigtáncolni a maga lassú, a kör pulzálását elősegítő lépéseivel, összeakaszkodni és közben énekelni, vagy a gyorsabb zenére forogni és csujogatni – ez egészen bűvöletes élmény. Ősi rítus, de mai fiatalokkal, s ettől az időtlenségnek az érzetét keltik benned, a nagy Egésznek egy kicsiny „kapcsa”, fogaskereke vagy, nélküled elszakad, s felbomlik.

– Mit jelentett a hazajárás gyerekként, és mit felnőttként? Mi a szeretnivaló ott számodra?

– A gyerekkori nyarak olyan végtelen hosszúnak tűntek. Most is, ha galambburukkolást hallok, vagy harangszó ér egy napsütötte utcán, mindig Szentgyörgy jut eszembe. Ezt a tömény nosztalgiát keresem – bevallom –, amikor visszamegyek. A rokonlátogatások nekem nem unalmasak, de az idő múlását nem lehet sehol sem úgy érezni, mint egy olyan helyen, ahová rendszeresen, de nagy időközönként mész vissza. Ebből kilépés volt a tánctáborok világa, így járhattam olyan helyen is, ahol azelőtt soha. Ez pezsgőbb élet, mint egy álmos délután a szentgyörgyi hűs tornácon, de egyik sem felcserélhető.

– Ha nem tudnám, mivel foglalkozol, akkor a Facebookos kutakodásom segítene ebben, hiszen sok klasszikus zenei utalás jelenik meg az oldaladon, amelyen egy bizonyos hangszer ismétlődik… És egy bizonyos iskola hétköznapjai is megjelennek… Mi volt előtte?

– Egy hangszeres életében nincs „hangszer előtt”. Ott osztálykirándulás helyett van a zongoraóra, kézilabda helyett a szolfézs és satöbbi. Az egész fiatalságod egy harc, hogy szerezz magadnak közösségi élményeket is, mert a zongoristaság magányos műfaj. De

a klasszikus zenei tanulmányok nélkül meg nem az lennék, aki.

Akkor nem járhattam volna a Városmajori Gimnázium zenei osztályába, a Bartók konziba, akkor nem tanulhattam volna Wagner Ritától, az egyik legcsodálatosabb tanáregyéniségtől. Akkor bizony az egyik érzékszervemmel nem tudnám úgy látni és kitapintani a világot (direkt a képzavar), ahogy csak a fülével tudja azt az ember.

Fotó: Gáspár Kata Ágnes archívuma

– Mi vonzott a pedagógusi pályára? Melyek azok az oktatási elvek, amelyek kikristályosodtak számodra, amelyek mentén haladsz?

– Amióta az eszemet tudom, azt gondoltam, tanár leszek. Magyar- vagy történelem. Osztályfőnök, egy csapat kamasz gyerekkel. Most egyedül vagyok a teremben egy kisgyerekkel, aki aztán persze, megnő a 10-12 év alatt, amíg a kezem alatt van, egy nagy hangszer mellett, és nem cserélném el. Egyébként szüleim tanárok, a család tele mindenféle tanárokkal, nagymamám csodálatos tanítónő és óvodapedagógus volt, parasztasszony dédnagyanyám a napszámosok gyerekeit írni-olvasni tanította, amíg a szüleik a földjeinken dogoztak… Mi más lehettem volna? És az elveim? Jaj.

A gondolatnak teremtő ereje van. Amiért dolgoztál, annak előbb-utóbb megmutatkozik az eredménye. Ha el tudod képzelni (a zenei gondolatot), akkor meg fogod találni a hozzá vezető ösvényt.

Zeneiskolában ezt így lehet tanítani: megkeressük, mi hogyan szól jól, szépen, igazul, s a megtalált hangképhez keresünk eszközöket: jó ujjrendet, tempót, ügyességet, hangszínt, mindent. Na, persze nem minden óra valami költői csoda, dehogy. Mi is számolunk, meg leolvassuk a hangokat, van itt kulimunka.

– Tud-e ez a pálya örömöt és sikerélményt adni ebben a világban, ahol úgy tűnik, a technika elhódítja a gyerekeket nemcsak az iskolai keretek közül, hanem a természetes életből is, és komoly stratégiai harcot vívunk szülőkként, oktatókként, hogy kibillentsük őket virtuáliából?

– Viccesen válaszolok: persze, hogy tud. Évente egyszer, amikor én már eldobom a gyeplőt, csináljon mindenki, amit akar, én feladom, hát egyedül nem tudom eltolni senki szekerét, akkor mindig jön a csoda. Mindig Mindenki Tud Jót Mutatni Magából. Lehet, hogy nem egy teljes fellépés alatt, vagy a teljes koncertműsorban, de olyat, ami addig nem volt, de most megszületett, és abban a pillanatban az övé – ez mindig megtörténik. És én erre nagyon ki vagyok hegyezve, mert nagyon tudok neki örülni. Ez a szupererőm. Persze, nemigen termel versenygyőzteseket, meg pályára menőket. Ahhoz más szuperképességekre van szükség. Ezt talán le se szabadna írni, most amikor minden a teljesítményre, a mérésre, a kilóra, centire, a pontokra megy. Most, amikor az élet sokkal hamarabb szól olyan küzdelmekről egy gyereknek, ami bőven ráérne felnőtt korban, amikor egyre nagyobb a zaj a világban,

a csend meghallásával kell kezdeni a zenetanulást. Mielőtt még két hang találkozna. Mert minden eldől a megszólalás előtt, és bármi kialakulhat a megszületés után.

Ha erősen el tud egy gyerek képzelni valamit, ha találunk egy fókuszpontot, ami zenei, az az igazán izgalmas. Az nem zenei feladat, hogy játssz egyenletesen. Az sem, hogy játszd hangosan. De az igen, hogy játszd beszédszerűen, ne dadogva, ahol megpihen a fül, ott megpihen a kéz is, milyen mozdulattal rajzolnád a levegőbe a zene irányát? Képzeld el, hogy a terem sarkába küldöd a hangokat satöbbi. Ezer dolog van, amit lehet mondani ahelyett, hogy mégeccer, lassabban/gyorsabban. Ha nem értik, mit szeretnék, megmutatom rosszul és jól. Mindig mindenki hallja a különbséget. Hihetetlen, micsoda műszerek vannak beépítve egy embergyerekbe… Jó, aztán hazamennek, kütyüznek tovább, de egy pillanatra megálltak, körülnéztek, meghallgatták a fű növését. Ez több, mint a semmi. Ez valami.

– Gazdag szellemi-lelki életet élsz, művészetközelit. Legalábbis ez derül ki a Facebook oldaladról. Ezeket mind közel tartod magadhoz. Színház, művészfilm, képzőművészet, zene, népmese, költészet, hit és humor. Az utolsó kettőről szeretnék hallani. Mit gondolsz, hogyan szolgálják a megéléseidet?

– A hit olyan magánügy-dolog, ami jó, ha csendesen átvilágít az ember tettein, a humor meg nem titkolnivaló, azt bőven lehet adagolni. Nagyon szeretem, ha jól szórakoznak rajtam az emberek, a tanítványaim hibáit is szeretem viccel elütni – a magam szórakoztatására is. A kamasz növendékeimmel elég sokat röhögünk együtt. Néha a félénkségemet rejtem el humorral, remek álca.

– „De hazátlan, Akinek jó, ami nem szép. Tűzhelyemnél nincs helye. Ne ossza meg tervét sem az velem, ki így cselekszik." Szophoklész: Antigoné. Reflektálsz erre az általad megosztott bejegyzés részletre?

– Ó, milyen szép részlet. Ajánlom megtekintésre a Radnóti Színház Antigoné előadását, ha már így szóba került a darab. Hát a hevenyészett szövegértelmezésem szerint ez a fajta szigorúság, ami itt átsüt, az nem áll távol tőlem.

Az ember nem lehet mindennel szemben engedékeny. Nem lehet mindig középen állni, meg egyensúlyozgatni. Nem lehet mindent átkeretezni, mert attól más lesz.

A népmesékben is van olyan kérdés, amire csak egy jó válasz van. Hibázni persze lehet. Akkor jön a hosszabb, meg a rögösebb út.

– Melyik az a szeglet Székelyföldön, ahová, ha megérkezel, elönt a nyugalom és a megérkezés érzése?

– Sepsiszentgyörgy tábla… Végig a Kós Károly út gesztenyefái alatt… Már lassít az autó a 10 órás út után, végre… Csikordul a zöld kapu… Végig a kis ösvényen… Az orgonabokor megint mennyit nőtt!... Gőzölgő zöldfuszulyka leves… Valaki mindig vár otthon.

korábban írtuk

Bonczidai Éva: Ha van nőideálom, akkor az a bölcs öregasszony, akinek a ráncain látszik, hogy derűs ember
Bonczidai Éva: Ha van nőideálom, akkor az a bölcs öregasszony, akinek a ráncain látszik, hogy derűs ember

A Magyar Kultúra Magazin főszerkesztőjével az identitás-tapasztalatok összetettségéről, küldetésről, párhuzamos valóságokról, a csakazértis-morálról beszélgettünk, valamint a készülődésről a derűbe, amelybe jó lesz megérkezni, valamikor.