Aki életében egyszer is sportolt, túlesett már az izomfájdalom valamelyik formáján. Tény, hogy általában az izomláz a gyakoribb, és ha rendesen végeztük a feladatot, az első pár alkalommal érezzük is minden procikánkban. Ezzel szemben az izomgörcs nem feltétlen sportolás után érezhető – sajnos sok esetben közben is, ami talán a legfájdalmasabb formája. Az izomgörcs ugyanakkor derült égből villámcsapásként is érhet, sokszor az éjszaka kellős közepén, legszebb álmunkban támad, és nem ereszt. Mindenre van megoldás, és ha gyorsan alkalmazzuk, pár másodperc alatt megszüntethető a fájdalom.
Mi az az izomláz?
Izomzatunk mechanikus túlterhelés következtében begyullad, amely szúró érzést generál. Az érzést az izomrostokban felhalmozódó tejsav váltja ki, amely nemkívánatos anyagcsere-termékként termelődik a szervezetünkben, az izomláz pedig addig nem szűnik, amíg az egyensúly helyre nem áll. Ha nagyobb szünet után kezdünk el újra sportolni, vagy csak eltérő gyakorlatokat végzünk a megszokottnál, az izomláz szinte biztosan jelentkezik, azonban legtöbb esetben nem másnap, hanem harmadnap erősebb az érzés. A jó az, hogy következmények nélkül elmúlik, ha pedig további enyhülést szeretnénk elérni, a fájdalmas végtagokat melegvízben lazítsuk.
És mi az izomgörcs?
Hátterében az ionáramok egyensúlyának felborulása áll, emellett az izom tápanyag- és oxigénellátásának zavarai. Az izomgörcs is gyakran előfordul az izom túlterhelése következtében, ami sportolás vagy hosszan tartó fizikai megterhelés hatására következik be. Testünkben ilyenkor az izomszövet tartósan húzódik össze, elernyedésre csak egy bizonyos idő után képes. Az izomgörcs általában spontán, az összehúzódások igen erőteljesek, emiatt nagyfokú szorító fájdalommal jár, és hosszabb időn át fennmarad.