LoveYourBelly, azaz szeresd a hasad – a kapós névre keresztelt gyógytornamódszer a sérült hasfal rehabilitációjára létrejött technika, amelyet a szétnyílt hasizom kezelésére alkalmaznak. A hosszanti hasi izmok szétválása ugyanis igen gyakori, főként szülés után jellemző a vissza nem húzódó, löttyedt és kitüremkedő has.
A szétnyílt hasizom azt jelenti, hogy a fokozott hasűri nyomás és terhelés miatt a várandósság kilenc hónapja alatt megsérül az egyenes hasizmot összetartó kötőszöveti rosttömeg, a linea alba,
magyarázza Brebán M. Noémi. A székelyudvarhelyi gyógytornász hozzáteszi: amikor az egyenes hasizmok eltávolodnak, keletkezik egy rés a hasfal közepén, és a hasizom elkezd másként funkcionálni.
Kezelés műtét nélkül
„A has izmait meg lehet erősíteni, vissza lehet úgy zárni, hogy a funkciójukat újra el tudják látni” – tette hozzá. Ha szét van nyílva egy hasizom, teljesen visszazárni sosem fog, viszont nem kell csüggedni, hisz műtéti beavatkozás nélkül, megfelelő tornával orvosolható, illetve minimálisra csökkenthető a rés az egyenes hasizmok között. Egyébként
az elváltozás szakszerű diagnosztizálására ajánlott gyógytornászhoz fordulni, de az önvizsgálat szülés után otthon is elvégezhető.
A hosszanti hasizmok enyhe megfeszítésével alaposan tapogassuk végig a hasunkat: a szétvált izmok határozottan kitapinthatók, a rész több centiméteres is lehet. Viszont fontos, hogy az önvizsgálat nem elegendő, minden esetben kérjük ki a szakember véleményét is.
Kevéssé ismert probléma
Az általunk megkérdezett anyák döntő többsége maga fedezte fel, hogy valami nincsen rendjén a szülés után hastájékon. Olyan is volt, aki a témába vágó cikk elolvasása után ébredt rá, hogy őt is érinti a probléma. „A legbosszantóbb az, hogy sajnos még manapság is nagyon kevés egészségügyben dolgozó van tisztában a jelenséggel, nekem például azt mondták, hogy teljesen normális, hogy a szülés után fél évvel még mindig pocakos vagyok” – panaszolta Éva. Mari két gyermeket szült közvetlenül egymás után, ma már tudja, már az első várandóssága alatt szétváltak a hosszanti hasizmai.
„Sajnos a terhességek után sem kértem szakvéleményt, hanem internetes edzésterveket végeztem, amelyekkel a legrosszabb hatást értem el, az erősítés helyett még jobban megterheltem a hasfalam.
A LoveYourBelly-torna viszont nagyon szép eredményt hozott. Kissé türelmesnek kell lenni, mert egyik napról a másikra nem mindenkinél lesz látványos változás. Most már nyolc hónapja végzem a gyakorlatokat, és a hasam majdnem visszanyerte a szülés előtti állapotát” – mesélte büszkén.
• Fotó: illusztráció: Pixabay
Gyógyulás – egyéni tempóban
A LoveYourBelly-módszerrel mindenki a saját hasi sérülésének megfelelően tanulja meg, milyen gyakorlatokat szabad és milyeneket tilos végeznie, hogyan tudja visszaszerezni és megtartani a has- és hátizmok erejét, illetve a hétköznapokban mire kell odafigyelnie például porszívózás vagy egy a gyermek felemelése közben, sorolja a szakember.
Korbetegség?
Az elváltozás egyre több nőt érint, szinte minden másodikat. Ennek egyik oka, hogy a nők később vállalnak gyermeket, amikor már nehezebben alkalmazkodik a testük a várandóssággal együtt járó változásokhoz, illetve sokkal nagyobb súlyú babák születnek, mint 20-30 évvel ezelőtt. De az életmódunk, illetve a genetika is befolyásolja a probléma kialakulását, teszi hozzá Noémi. „A kialakulás veszélye magasabb az ikerterhességek esetében, azoknál a várandós nőknél, akiknek előre csúcsosodó pocakjuk van, több a magzatvíz, vagy nagyobb a magzat” – tudjuk meg. De nem csak az édesanyákat érinti a probléma,
a szétvált hasizom kialakulhat egy hasüregi szerv gyulladása miatti haspuffadástól, helytelenül végzett hasprésgyakorlattól, testépítőknél, nehéz súlyokat emelőknél, illetve férfiaknál abdominalis obesitas, vagyis pocakra hízás esetén.
Noémi már több ízben vezetett tanfolyamot, fontosnak tartja hangsúlyozni: a szétnyílt hasizom kezelése egyéni, ezért az eredmény is minden esetben más, nem egyforma idő alatt várható a változás. „A sérülés mértéke, az emberi szervezet, a kötőszöveti gyengeség, a genetika, a befektetett munka is befolyásolja az elért eredményt. A tapasztalatom az: ha valaki kitartóan végzi a gyakorlatokat, néhány hét után látványos eredmény várható” – szól a jó hír azoknak, akik már elcsüggedtek volna.
korábban írtuk
Szilveszter Andrea: A testem csupán tünethordozó
Most először nem akartam térdre kényszeríteni a testem és kifacsarni a végletekig, hanem partnerként tekintve, figyeltem a szükségleteit. Végre megértettem, hogy a testem csupán tünethordozó, és a lelkem irányából kell megközelítenem.