Pakot Mónika: Segítsük a légzést gyógynövényekkel Teadélután

Mindig rácsodálkozom a légzés jelentőségére, hiszen amíg jól működik, addig nem is figyelünk rá. Beszívjuk a levegőt és kiengedjük. Naponta legalább húszezerszer.

A kisbaba születésekor az első jel, amire mindenki vár, hogy felsírjon, lélegezzen. Aztán, ha eljön az utolsó pillanat és búcsúzunk a földi léttől, akkor az utolsó lélegzetünkkel kiadjuk a lelkünket. Egyházi környezetben úgy fogalmaz a pap, hogy az elhunyt visszaadja lelkét a teremtőjének. Ezek a kifejezések mind azt sugallják: a légzés szoros kapcsolatban áll a lélekkel és a lelkiállapotunkkal is.

A lélegzés révén megtapasztaljuk a világot, „a világgal való kapcsolatunk alapvető formáját” - mondja Hartmut Rosa szociológus.

Minden percben a világ be- és kiáramlik belőlünk, folyamatosan be és kilélegezzük

Ha bajba kerülünk a világgal, azt mondjuk, hogy kifulladtunk. Ha váratlanul ért valami, visszatartjuk a lélegzetünket. Ha pedig jól vagyunk, egyensúlyban a környezetünkkel, akkor magunkba szívjuk az egész világot. Ha egy kihívásnak eleget tettünk, akkor fellélegzünk. De nagyon nagy a feladat, akkor mély levegőt veszünk.

Légzésünk és létezésünk

Tapasztalatból azt is tudjuk, hogy a légzésünk szabályozható. Például a jógagyakorlatokból ismert pránájámát egyrészt „lélegzetszabályozás" vagy „lélegzőgyakorlatok", de ugyanakkor az életenergia fölötti uralmat is jelenti.

Keresztény közegben a jezsuiták által ismertté vált szemlélődő lelkigyakorlat pillérei is utalnak arra, hogy a légzésünk által kapcsolatba kerülünk a mindenséggel.

Ezért a meditáció folyamán a légzésre, a test érzékelésére, a figyelem gyakorlására, illetve a szó, vagyis Jézus Krisztus nevének ismétlésére kerül a hangsúly.

Légzésünkre különösen nagy hatása van az időjárásnak is. Télen megsokszorozódnak a különböző légúti megbetegedések, ezekre nagyon sok recept van a házi patikánkban. Jó érzéssel emlékszem arra, amikor gyerekkoromban egy-egy ilyen megfázáskor hogyan gondoskodtak rólam a szüleim, nagyszüleim különböző illatú és textúrájú italokkal és pakolással. A testem még mindig őrzi az akkori gondoskodás emlékeit…

A légutakat felszabadító praktikák

De nézzük, milyen gyakorlati praktikák állnak ma is rendelkezésünkre légúti megbetegedések esetén. Ha azt érezzük, hogy az orrjáratok, illetve az arcüreg elzáródtak, akkor a torma a legjobb barátunk. Tormából és mézből könnyen elkészíthetjük a saját megfázás elleni szirupunkat. Ehhez reszeljünk le egy körülbelül öt centiméter hosszú tormadarabot, és tegyük egy csavaros tetejű üvegbe négy evőkanál mézzel együtt. Ha heveny megfázásunk van, naponta akár négy teáskanálnyit is fogyaszthatunk belőle. Megelőzés szempontjából azonban elegendő napi egy teáskanál is.

Óvatosak legyünk a túlhasználással, mert a sok torma irritálhatja a nyálkahártyát, a torkot és a nyelőcsövet.

Ez különösen érvényes azokra, akiknek gyomorégési vagy vesebetegséggel kapcsolatos problémáik vannak. Fontos, hogy az így nyert levet gyermekek sem fogyaszthatják. Gyerekeknél ellenben használhatunk fekete retket, amit vékony kis szeletekre vágunk és mézzel összekeverve legalább egy éjszakán át állni hagyjuk. Másnapra levet enged a retek, és a szörpszerű folyadékot kis kanállal adagolhatjuk, étkezés után.

Itt egy bomba-recept, amit akkor szoktam használni, ha azt érzem, nagyon megfáztam, ráz a hideg és meg szeretném előzni az ágynak esést.
Elkészítési módja: Vegyünk 1 vagy 2 db hüvelykujjméretű tormát, 1 hagymát, 3 gerezd fokhagymát, 1 chilipaprikát, 1/2 mokkás kanálnyi borst, 2 db hüvelykujjnyi friss bió-gyömbért, 1 - 2 db friss kurkuma gyökeret. Mindezt apróra vágjuk, és két evőkanál mézzel 1 liter almaecetben két-három hétig hagyjuk ázni és erjedni. Ezt követően szűrjük le, és kész is a varázsital. Javasolt naponta egy evőkanállal fogyasztani.
Gargarizálás és meleg pakolás

Feledésbe merült a sós vízzel való gargalizálás, pedig ez is hatékony terápia gyulladt torokra, az oldat gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító a napokig tartó köhögés után. Inhalálhatunk is, 10-15 percig egy edény vagy tál felett, a fejre tett törülközővel. A vízgőz belélegzése segít a felső légutakban a nyálka feloldásában, eltávolításában. Szükség esetén illóolajokat is adhatunk a vízhez, például kamillát, kakukkfüvet, eukaliptuszt vagy mentát. De egyszerű sós vizet inhalálva is segíthetjük a nyálkahártyára tisztulását.

Kedvencem pedig a meleg mellkasi borogatás (pl. főtt burgonyával), ami különösen jó a megrekedt váladék fellazításában és tartós köhögés esetén.

Fontos, hogy ezt az eljárást ne használjuk magas láz esetén! Hogyan működik? Főzzünk meg négy-öt burgonyát, majd törjük össze, és csomagoljuk be egy pamutkendőbe. Helyezzük a csomagot a mellkasra, és rögzítsük egy nagy törülközővel. Fontos, hogy először hagyjuk egy kis időre hűlni a burgonyát, különben megégethetjük magunkat. Alternatívaként használhatunk túrót is. Melegítsük testhőmérsékletűre, terítsük szét egy kendőre, és helyezzük a mellkasra túró-kompresszként legalább fél órára, vagy amíg a túró száradni nem kezd. Ezután töröljük jó szárazra a bőrt, és fedjük le melegen.

Legyenek köhögésmentesek a mindennapjaink!

korábban írtuk

Mindenki szerelemre vágyik – Narine Abgarjan: Szimon
Mindenki szerelemre vágyik – Narine Abgarjan: Szimon

A legfinomabb romantika, a megcsalás és megcsalatás megannyi változata, a női lét legkülönfélébb aspektusai, megfűszerezve egy csipet mágikus realizmussal... Azonnal kedvünk támad Örményországba utazni.