A siker kifejezés az egyének és csoportok státuszát jellemzi a társadalomban, de jelentése a közéleti és tudományos diskurzus folyamatos rekonstrukciós folyamatainak van kitéve. Az, hogy kit neveznek sikeresnek, gyorsan változik, változhat, főleg az olyan átmeneti társadalmakban, mint a posztszocialista országoké. Ebben az összefüggésben a szociológusok az életkort, a társadalmi sikert vagy kudarcot befolyásoló, egyik tényezőként határozták meg. Többnyire értékeli az egyéni teljesítményt és a társadalmunkon belüli társadalmi státuszt. Általában a nők a sikert inkább az élet egyensúlya és a kapcsolatok alapján határozzák meg, míg a férfiak inkább az anyagi sikerre összpontosítanak. De a meghatározás eltérései életkortól, személyiségtől és korábbi tapasztalatoktól is függhetnek.
Ehhez bátorságra van szükség, mivel ez a kiemelkedés ellentmond annak a társadalmi csoporton belüli húzóerőnek, ami a bizonyos fokú azonosságot, az egymáshoz való hasonlóságot diktálja. Mindaddig, amíg valaki az átlagos és az elvárt határain belül marad, jól be tud olvadni, tud integrálódni, és minden egyénnek ez a célja, hogy egy számára komfortos csoportba beolvadjon. A beolvadás bódítóan kényelmes, miközben a kiemelkedés a bűntudat érzését váltja ki.
Ha sikerül, szembe kell nézni a bűntudattal, ha pedig nem sikerül, a kudarccal kell farkasszemet nézni. Ha sikert ér el az egyén valamiben, természetes emberi hajlamként jelentkezik a bűntudat megtapasztalása. De miért érzi magát bűnösnek valaki, aki szakmájában valami nagyszerűt valósított meg, anyagilag valami többet ért el? Evolúciós szemszögből nézve ösztönösen hat ránk, hogy a falka keretein belül maradjunk.
Egészséges bűntudat vs. egészségtelen bűntudat
Az egészséges bűntudat egy társadalmi konstrukció, amely segít alkalmazkodni a civil társadalomhoz, és az egészséges működés normális része. Ezért amikor olyasmit teszünk, ami nincs összhangban értékeinkkel, bűntudatot érzünk. Ez arra késztet bennünket, hogy helyesbítsünk, és visszatérjünk a normális, alkalmazkodó élethez. Ugyanakkor
És van egyfajta közösségi rosszalló tekintet a túlzott siker iránt, mivel a siker gyanús. Ha meggazdagszik valaki, vagyis anyagilag sikeres lesz, valószínűleg nem tisztességes úton szerezte. Ha szakmájában sikeres, akkor biztosan befolyásos barátai vannak, azok segítették. Ha magánéletében sikeres, akkor biztos, valami bibi mégis van otthon. Ez az össztársadalmi bizalmatlanság, amelyet valószínűleg az fémjelez, hogy nálunk itthon úgysem lehet semmit csinálni. És ha valaki sikeres, azt külföldön kellett, hogy megalapozza. Pénzt, tudást, sikert. Valószínűleg még sok időnek kell eltelnie, hogy a sikerhez való társadalmi viszonyulás is változzon, alakuljon.
Tehát nem elég a teljesítmény. Azonban, ha nincs teljesítmény, akkor hosszú távon siker sem lesz. Rövid időre lehet, látjuk a közösségi médiában, hogy ideig-óráig sikeresnek lehet lenni nulla vagy csekély teljesítménnyel is, viszont hosszú távon már nem. Ugyanakkor a sikert a hálózatok is meghatározzák: kik ismernek, kik látnak rá a munkánkra, kik figyelnek oda ránk. Emellett Barabási szerint valahogy úgy működnek az emberi közösségek, hogy az egyéni teljesítményt díjazzák akkor is, ha amögött csapatmunka rejlik. Hányszor hallgatjuk végig Oscar-díjátadáson, hogy köszönet a stábnak, rendezőnek, mindenkinek, viszont mégiscsak a színész lesz híres és sikeres. Így előfordul, hogy egy csapatban nem az kapja az elismerést, aki a legjobban megdolgozott érte, hanem az, aki már előtte is ismert volt, már előtte is híresebb és sikeresebb volt. Barabási Albert László
Van azonban egy biztató hír is: ha kitartunk, a siker bármikor utolérhet, és ez a kitartás az, ami végül elvezet a sikerhez. Csak jusson eszünkbe Edith Éva Eger, aki nagymamakorban vált híressé és sikeressé. És hogy egyénileg az ember mitől érzi magát sikeresnek? Ez egyéntől, közösségtől, életkortól, egyéni helyzettől és sok egyébtől függ, én személy szerint a kérdésre felemásan tudok válaszolni.
Ahogy én látom
Sikeresnek lenni szerintem annyit jelent, mint megvalósítani azt, amit megálmodunk magunknak. Így nem igazán érzem magam sikeresnek, mert a szakmai mércék és mutatók szerint a nemzetközi szakmai közegben nem tudtam magas citációs indexet (kutatók eredményességének mérésére szolgáló szám, amely azt jelöli, hány publikációjukra hivatkoztak más kutatók – szerk. megj.) produkálni, nem sikerült magas impakt faktorú (tudományos folyóiratok színvonalát jelző mérőszám – szerk. megj.) folyóiratoknál publikálnom, nem hívtak meg neves egyetemekre vendégelőadónak, nem lettem professzor, pedig pályatársaim, kollégáim közül sokan ezeket már kipipálták. Azonban részben sikeresnek érzem magam: szakmai céljaim közé tartozott mindig, hogy a szűkebb tudományterületemet népszerűsítsem,
A szakmai részén túl viszont sikeresnek tartom magam, mert mindig olyan magánéletre vágytam, amelyben terem és lehetőségem van azokra a dolgokra, amelyekhez kedvem, elhivatottságom, érzékem vagy tehetségem van. A siker mindig nagyon sok összetevőnek a megfelelő elegye: az én apró sikereimhez a készségeim és képességeim mellett a szüleim, a férjem, a gyermekeim, a barátok, az inspiráló emberek és meghatározó élmények mind hozzájárultak.
Amikor nemrég panaszkodtam egy kedves ismerősömnek, hogy néhány velem egykorú vagy akár fiatalabb kolléga előrelépett, és én úgy érzem, nem haladok, azt válaszolta, hogy: a gyermekeiddel mindig te sétálsz, te biciklizel. És igen, az ember ha a saját mércéje szerint tud élni, az már siker. Számomra mindig sokkal fontosabb volt, hogy a gyermekeimnek olyan gyermekkort adjak, amilyet én kaptam a szüleimtől. És abban
Így összességében mégis a sikernek ez a szebb, ha nem is nagy elismerést és anyagi hasznot hozó része. „Sokszor és sokat nevetni; elnyerni az intelligens emberek megbecsülését, a gyermekek ragaszkodását; kivívni az őszinte kritikusok elismerését és elviselni a hamis barátok árulásait; örülni a szépnek, megtalálni másokban a jót; jobbítani egy kicsit a világon egy egészséges gyermekkel, egy parányi kerttel vagy azzal, hogy biztos lábon állva élsz; tudni, hogy legalább egyvalaki könnyebben lélegzik, mert te voltál. Ez a boldogulás ez a siker” – vallom Ralph Waldo Emersonnal.
korábban írtuk

Szoták Mitzi-Enikő: Egy jó fundraiser kiváló történetmesélő
Gyerekkora óta civil szervezetekben tevékenykedik. Önkéntesként kezdte, és ez az életforma az élete részévé vált. Ma ő az, aki forrásokat teremt, pénzt gyűjt közösségi ügyek, szervezetek számára, sőt, másokat is bevezet a fundraising világába.