Villáminterjú Jakab Gidó Szendével: Szeretem, ha a férfiak tisztában vannak az illemszabályokkal

Bár azt hitte, a nagyvárosra vágyik, Jakab Gidó Szende nem is olyan régen jött rá: ő már nem akar menni sehová, otthon van. A székelyudvarhelyi képzőművész, kétgyermekes édesanya válaszolt ezúttal a Proust-féle kérdéssorra.

Fotó: Magyari Hunor

– Hogyan indul a reggeled?

– Szeretem, ha a reggel lassan indul, ezért tudatosan figyelek arra, hogy mindenki időben keljen, ha pontosan kell érkezni valahová. A reggelek pedig nagyrészt a pontosságról szólnak. A kapkodás lebénít. Próbálom úgy szervezni, hogy legyen idő a nyugodt búcsúra a napközinél, hosszú ölelésre iskolába induláskor, egy jó szóra még mielőtt belemerül mindenki a munkába.

A boldog, ráérős reggelek megalapozzák a nap ritmusát, és segítenek lendületbe jönni.
– Mi a tökéletes boldogság számodra?

– Apró örömökre gyakran találok okot: az eső hangja, könyvek, kreatív pillanatok, egy kirándulás vagy egy hétvége otthon, de igazán boldognak akkor érzem magam, ha harmónia van bennem, elégedettség.

– Mi a legjellegzetesebb tulajdonságod?

– Imádom a csendet, a nyugalmat. Pajzsként ölel körül. A problémákat, konfliktusos helyzetek többségét képes vagyok higgadtan kezelni, végigviszem a nehéz feladatokat, a folyamat közben mindig a cél a lényeg, a megoldani vágyás. Mindig

akkor tudatosítom a veszélyeket, ha már túl vagyok rajtuk.
– Mi az a tulajdonság, amit leginkább helytelenítesz önmagadban?

– Negatívból mindig többet lehet mondani, talán a leginkább munkára szoruló tulajdonságom a túlgondolás, bizonyos helyzetekben a dolgok eltúlzása. Gyakran veszem észre magamon, hogy már olyan részleteknél tartok, amik meg sem történtek, és ezekből is van már több forgatókönyvem.

– Mi az, amit leginkább irigyelsz másokban?

– Irigylésre méltó számomra az olyan ember, aki fittyet hány a társadalmi elvárásokra, nem érdeklik a sztereotípiák, a különböző szerepkörök és az azokkal járó kötelezettségek.

Lenyűgöz az, ha egy nő el tudja engedni a berögződött tévhiteit,

ha smink nélkül is nőnek érzi magát, ha egy anya ráér játszani a gyerekével, még akkor is, ha számtalan dolog nincs elvégezve.

– Hol élnél a legszívesebben?

– Gyakran álmodoztam arról, hogy én majd nagyvárosban élek. Szeretem az idegen országokat. Sokáig úgy képzeltem, hogy én is az leszek majd, egy idegen valahol. Most azt mondom, szívesen élek itthon, jelenleg a legszívesebben. Gyakran koncentráltam a kisváros hiányosságaira, és dühös voltam a sok minden miatt, amit nem lehet. Most kicsit másképp is tudok nézni, látom a jó dolgokat, a család közelségét, a biztonságot. Vida Gábor egyik könyvbemutatóján mondta, hogy milyen ember az, aki szidja, ahol él, de mégsem megy el onnan. Miért jó az? Ha maradsz, szeressed, ha menni akarsz, ne kritizáld, keress neked valóbbat. Lehet itt tört meg a jég,

rájöttem, nem akarok menni sehová.
– Milyen tulajdonságot értékelsz leginkább egy férfiban?

– Leginkább azt, ha egy férfi illedelmes, udvarias. Az udvariasság kezd kihalni, olykor az az érzésem. Szeretem, ha a férfiak tisztában vannak az illemszabályokkal, és jó érzés, ha nőként ezt érezni lehet. Volt abban méltóság, ha a nők jelenlétében a férfiak előkelőbb nyelvezetet használtak, amikor előreenegedik a nőket az ajtón, a magázás is szép dolog szerintem, tiszteletteljes.

Számomra imponáló, ha egy férfi méltóságteljes és kedves tud lenni egy nővel, magabiztos és erélyes a férfiak körében.
– Mi az, amit a legkevésbé szeretsz a külsődben?
– Barátságban vagyok a külsőmmel, de ha valamit választani kellene, akkor az egy másik hajkorona lenne, talán egy sokkal dúsabb fajta.
– Miben tartod magad a leginkább különcnek?
– Az ilyen kérdésekről mindig egy vicc jut eszembe, aminek a végén kell mondani egy állatot, ami R betűvel kezdődik. Többnyire mindenki rókát mondd, én rigót. Aki, ismer tudja, hogy burokban élek, nem engedek be sokat a világ zajából, de amit igen, azt is nagyon megszűröm. Tisztelettudóan mások irányába, de igyekszem figyelni arra, hogy mi az, ami nekem jó, és ehhez hűséges lenni.
– Melyik az a tulajdonság, amit a legjobban elítélsz másokban?
– Kimondhatatlanul irritál a panaszkodás, az a folytonos, végeérhetetlen, amikor az első gondolat mindig negatív, és az indítja a lavinát. Az ilyen elől menekülök.

korábban írtuk

Kikapcsolni  jár – de vajon jut is? Legyen prioritás a pihenésünk!
Kikapcsolni jár – de vajon jut is? Legyen prioritás a pihenésünk!

Kies tájainkon a semmittevésnek pejoratív értelmet tulajdonítunk, henyél az, aki léhűtő, nincs jobb dolga vagy lusta. Pedig pihenésre, kikapcsolódásra mindenkinek szüksége van. Minden nap!