Villáminterjú Szabó Enikővel: A saját életem hőse vagyok

Az itt és most-ban való élésre, a flow-ra törekszik Szabó Enikő meseterapeuta és mesemondó: hogy minden egésszé épüljön össze, mint egy puzzle darabkái. Ezúttal ő válaszolt a Proust-féle kérdéssorra.

– Hogyan indul a reggeled?

– A reggelem könnyedén szokott kezdődni, mert általában nagyon boldogan ébredek. Elégedetten, hálásan, hogy ismét egy új nap kezdődik. Persze, kávét iszom, közben meg a füleimmel már a tavaszi madárcsicsergést, s ha tél van, akkor a hónak azt a nagy csendjét hallgatom. Az összes érzékszervem felébred ezáltal reggel. Ebben van egy kicsi tudatosság is.

– Mi a tökéletes boldogság számodra?

– A boldogság, még megfejelve ezzel a tökéletességgel első látásra olyan távolinak tűnt. De végül is azt gondolom, hogy

az egészség, mint minőség – hogy minden egészben működik –, az a tökéletes boldogság számomra.

Ez nálam elég gyakran előfordul, hogy minden egésszé épül össze, mint egy puzzle darabkái. Ehhez elég az, hogy mindenki körülöttem és én is jól vagyok. A flow-ban levés a tökéletes boldogság számomra, az élet áramlatában lenni, jelen lenni az itt és most-ban.

– Mi a legjellegzetesebb tulajdonságod?

– Örökké tanulok, örökké felfedezésben vagyok. Keresem az összefüggéseit a működéseknek, a működésemnek. A külvilág meg színes egyéniségnek lát, ez kinek furcsát, kinek különlegest jelent.

– Mi a legnagyobb dolog, amit elértél?

– Az, hogy a saját életem hőse legyek. Ne a külvilág visszatükröződéseként működjek. Ehhez nagyon fontos volt az itt és most-ban levés képességét megtanulni, a rugalmas alkalmazkodóképességet és azt, hogy tudjak nézőpontot váltani, többfelölről ránézni a helyzetekre, problémákra, elakadásokra a saját életemben. Családilag a legnagyobb dolog, amit elértem, az a lányom léte.

– Mi a legnagyobb félelmed?

– Ebben az itt és most-ban létezésnek nincsen helye a félelemnek, mert a félelem a jövőben bekövetkezendő dolgokról szól.

Mivel a jelenben igyekszem élni a mindennapjaimat, nem engedem, hogy a félelmek úrrá legyenek rajtam.

Persze, vannak kisebb-nagyobb szorongásaim, amiken nehéz átlépni. De ezekre is vannak megoldások, és amint észreveszem, hogy valamitől szorongok, igyekszem azt helyretenni magamban.

– Melyek azok a szavak, melyeket túl sokszor használsz?

– A leggyakrabban használt szavaim között szerepel az önismeret, a mese, a szeretlek. Van pár keresetlen szó is, amit elég gyakran használok, ha fáradt vagyok, de ezeket most nem részletezem (nevet).

– Mit bánsz a legjobban?

– Nincs olyan, amit bánnék. Gyerekkoróm óta ebben a tudatosságban élek,

hogyha döntöttem, akkor az én döntésemről van szó, nincsen amit bánnom.

Így alakult az életem. Ahol meg nem tudtak dönteni, ott nincsen amit bánjak, mert nem rajtam múlott.

– Mi a legkedvesebb időtöltésed?

– A minőségi idő megélése, bármilyen helyzetben, bárhol a gyerekemmel, családommal, önmagammal. De a napon sütkérezés egy jó könyvvel, az is mindent megér.

– Mikor és hol voltál a legboldogabb?

– A legboldogabb a gyermekem születésénél voltam. Ahhoz mérhető boldogság nem ért soha.

– Mi a legbecsesebb kincsed?

– A lelki békém, a mentális egészségem, a kiegyensúlyozottságom. Ezeket intenzíven őrzöm és védem is, vigyázok rájuk, amennyire bírok.

korábban írtuk

Pakot Mónika: A mentális egészség növények segítségével is javítható
Pakot Mónika: A mentális egészség növények segítségével is javítható

A természettel való kapcsolat elmélyítésére a tavasz a legalkalmasabb évszak. Ajánlott 2-3 ismerős növényt kiválasztani, és azt az év folyamán végigkísérni, figyelni.