A legfinomabb csorbák ARCHÍV

A csorba az erdélyi éttermi kínálat elengedhetetlen része. A román konyhából elterjedt alaplevest Erdély-szerte mindenki ismeri. Sokféle változata van, és ahogy szokták mondani, ahány ház, annyi féle íz és összetételkombináció. (Cikkünk a Nőileg magazin 2022. februári lapszámában jelent meg).

Alapvetően húsból és zöldségből készül, sajátos ízét a savanyítás adja. Készülhet disznóhúsból, marha- vagy csirkehúsból, de még bárányból is. A felhasznált alapanyagokat fajtától függően, illetve tetszés szerint apróra kockázzák, szálasra vágják vagy durvára reszelik. Létezik húsmentes változata is, azok számára, akik azt jobban kedvelik. Az alábbiakban egy válogatás készült a legfinomabb csorbalevesekből.

Dobrudzsai csorba

Hozzávalók: 30 dkg sertéscomb kockára vágva, 2 fej hagyma, 2 sárgarépa, 1 darabka zeller, 1 petrezselyem, 1 pirospaprika, apró kockatészta, kevés olaj, 2 dl tejföl, 1 citrom, 1 kötés friss kapor, só.

Dobrudzsai csorba

Elkészítése: A zöldségeket meghámozzuk és kockára daraboljuk. A hagymát apróra vágjuk és a hússal együtt kevés olajban a tűzre tesszük, de nem hagyjuk megpirulni, forró vizet öntünk alá, és inkább pároljuk. Amikor kifehéredett, felöntjük 2 liter forró vízzel. Megsózzuk. Hozzáadjuk a kockára vágott zöldséget, és addig főzzük, amíg megpuhul a hús és a zöldség is, majd hozzáadjuk a tésztát. A végén tejföllel és apróra vágott kaporral gazdagítjuk, citromlével savanyítjuk.

Radóci csorba

Hozzávalók: 40 dkg csirkemell, 3 sárgarépa, 2 paszternák, kis darab zeller,  1 hagyma, 45 cikk fokhagyma, petrezselyemzöld, 2 tojássárga, 2 dl tejföl, só, bors, citromlé.

Radóci csorba

Elkészítése: A zöldségeket meghámozzuk és darabosra vágjuk. A húst odatesszük sós vízben főni. Amikor puhára főtt kivesszük és csíkokra vágjuk. A hagymát, a sárgarépát, a zellert és a paszternákot a visszamaradt lébe rakjuk, és szintén puhára főzzük, majd turmixoljuk és belerakjuk a húst, sózzuk és borsozzuk. A tojássárgákat és a tejfölt jól elkavarjuk, hozzáadjuk az összezúzott fokhagymát, felöntjük kevés levessel, majd óvatosan belekavarjuk a levesbe. Ezután az egészet visszatesszük a tűzre. Citromlével ízesítjük. Petrezselyemzölddel megszórva tálaljuk.

Görög húsgombóccsorba

Hozzávalók: 50 dkg darált marhahús, 1 kis fej hagyma, 3 sárgarépa, 2 petrezselyemgyökér, 15 dkg zellergumó, 2 dl tejföl, 10 dkg rizs, 1 nagy csokor kapor, 1 citrom, 2 tojás +1 tojássárga, só, bors, kevés olaj.

Görög húsgombóccsorba

Elkészítése: A hagymát meghámozzuk és apróra vágjuk. A sárgarépát, a zellert és a petrezselyemgyökeret felaprítjuk. A rizst megtisztítjuk, megmossuk, és 50 grammnyit leforrázunk. A kaprot megtisztítjuk, megmossuk és apróra vágjuk. A citromot megmossuk és kicsavarjuk a levét. Egy edénybe olajat hevítünk, és a hagymát rajta megdinszteljük, hozzáadjuk a zöldséget és pároljuk, majd felöntjük vízzel. Amikor a zöldség félig puha, belerakjuk a gombócokat. A gombócokhoz a húst 2 tojással, a leforrázott rizzsel, a kapor felével és sóval összedolgozzuk. Enyhén borsozzuk, majd gombócokat formázunk belőle, és a levesbe rakjuk. Hozzáadjuk a maradék rizst és készre főzzük. A tejfölt a tojássárgájával elkeverjük, és a leveshez adjuk, majd elzárjuk a lángot, és citromlével, friss kaporral ízesítjük.

Erdélyi csorba

Hozzávalók: 40 dkg sertéscomb kockákra vágva, 4 sárgarépa, 3 petrezselyemgyökér, 1 kisebb zellergumó, 1 közepes karalábé, 1 fej hagyma, 2 maréknyi zöldborsó, 1 kisebb maréknyi rizs, 1 tojássárgája, 2 dl tejföl, só, ecet (ha még szükséges), tárkony és lestyán. 

Erdélyi csorba

Elkészítése: A húskockákat odatesszük főni 23 l vízben és majdnem puhára pároljuk. Közben megsózzuk, és a habot leszedjük. A zöldséget apróra vágjuk, és a már puha húshoz adjuk. Ezután mehet bele a fagyasztott borsó, majd pár perc után a rizs. Alacsony lángon hagyjuk főni. Amikor minden megpuhult, egy tojássárgáját elkeverünk a tejföllel és egy merőkanálnyi levessel, majd a levest levéve a tűzről belekavarjuk a tojásos tejfölt. Végül megszórjuk az apróra vágott ecetes tárkonnyal és friss lestyánnal, illetve utánasózunk, ha kell, és lestyánecettel/ecettel savanyítjuk. 

Fotók: György Ottilia / Illusztráció: Shutterstock