Rózsaszín álom szülinapra

Tavaly áprilisban megszületett, az elmúlt egy évben követtük fejlődését, gyarapodását, s immár, meglepően gyorsan eljött az első születésnapja: egyéves a Nőileg magazin, egyévesek vagyunk. A születésnaphoz pedig torta is jár, ezért ebben a hónapban Tordai Abigél konyhatündérrel sütöttük ki a tavaszias, nőcis, rózsaszín és habos-virágos Nőileg-tortát, melyet ünnepre és hétköznapokra is ajánlunk önöknek. Ígérhetjük, igazán finom!

A több ezer tortát és süteményt látott sütő beizzítva, a kellékek és hozzávalók előkészítve: Tordai Abigél székelykeresztúri cukrász saját konyhájában, cukrászműhelyében fogadott. Epres-joghurtos szülinapi tortarecepttel készült, melyet ripsz-ropsz, a szemünk láttára állított össze. „Valójában ellestem a főzőműsorok trükkjét, hisz egy tortalapot korábban elkészítettem, illetve egy adag krém már egy napja hűsül a hűtőben” – árulja el. Sietve hozzáteszi: a recept egyébként egyszerű, a krém elkészítése kissé időigényes, hisz ahhoz, hogy jól összeálljon, egy éjszakát kell pihentetni a hűtőben.

{hirdetes}

A nagyi vizes piskótája

 

A jó torta alapja a könnyű piskóta, Abigél imádott nagymamája vizes piskótareceptjét használja mindmáig. A négy tojás fehérjét és sárgáját külön edénybe választjuk, a sárgát kifehéredésig kavarjuk a cukorral, a fehérjéből pedig kemény habot verünk. Nem tévhit, hogy a sütés előtt a tojásokat ki kell venni a hűtőből, jegyzi meg a tortatündér, hisz a szobahőmérsékletű fehérjéből sokkal keményebb tojáshabot lehet felverni. A cukros tojássárgákhoz hozzáadjuk a lisztet, majd az egyvelegbe óvatosan beleforgatjuk a fehérjehabot, vigyázva arra, hogy ne törjük össze a benne lévő levegőbuborékokat.

Készül a piskóta.

„A szépen felnövő piskóta másik titka, hogy nem kivajazott-olajazott és liszttel beszórt tepsibe töltöm a tésztát – hisz ez visszahúzza a piskótát –, hanem sütőpapírral bélelem ki a tortaforma alját. Ezt utólag a kész lapról könnyen le lehet fejteni” – árulta el a műhelytitkot. A vizes piskótarecept előnye egyébként, hogy a tésztát összeállítás előtt nem kell locsolgatni, hisz nem lesz száraz.

A nagymama úgy tanította, hogy a lapot tíz percig nagyon magas hőfokon kell sütni (régi sütőben a legmagasabb fokozaton vagy 250 fokon), aztán alacsonyabb lángra kell visszavenni a sütőt, és elkészültéig, további 20–30 percet kell sütni. „Mama mindig szigorúan megtiltotta a kukucskálást, tehát a sütés ideje alatt nem szabad folyton nyitogatni a sütő ajtaját” – hangsúlyozza Abigél. Azt, hogy elkészült-e a piskóta, a hagyományos fogvájó- vagy tűteszttel ellenőrizhetjük: a tészta közepébe beleszúrjuk az eszközt, a lap elkészült, ha az tisztán jön ki. A piskótalapot rácsra helyezzük, és hagyjuk teljesen kihűlni.

 

Habos eperálom

 

A krém alapja a joghurt és a tejszínhab, ehhez bármilyen gyümölcsöt adhatunk, ezúttal az eperre esett a választásunk. A natúr joghurtot, a cukrot és a zselatint egy fém- vagy üvegedényben összekeverjük, majd vízgőz fölött addig kavargatjuk, míg a cukor elolvad. Ehhez adjuk hozzá a mintegy félkilónyi gyümölcsöt. Ne féljünk a fagyasztott gyümölcstől, jegyzi meg Abigél, a krémhez például a mirelit eper teljesen megfelel. „A gyümölcsöt még fagyosan daraboljuk fel, hisz így kezelhetőbb, majd hagyjuk kiolvadni és lecsöpögni. Ha nincsen időnk megvárni, amíg kiolvad, akkor fagyosan is a krémhez adhatjuk az epret, akkor addig főzzük a vízgőz fölött, míg az edény oldaláról eltűnik a lecsapódott pára” – osztja meg a bevált trükköt. A krémet több órára a hűtőbe tesszük, amíg teljesen megmerevedik és összeáll. Majd a zselés alaphoz tejszínhabot keverünk, ettől lesz könnyű, kenhető az eperkrém.

 

Egyforma szeletekre vágjuk.

Tipp:

Ha túl sokáig keverjük a tejszínt, az könnyen kivajasodhat. Ilyenkor kis tejet vagy folyékony tejszínt töltünk utána, és 23 percig tovább kavarjuk.

 

Nagyszerű az egyszerű

 

A két vagy három lapra vágott piskótát megtöltjük a krémmel, tetejét pedig bőségesen megszórjuk porcukorral. „Nagyon divatos manapság ez a rusztikus és egyszerű dekoráció, a torta odalát nem is szokták bekenni a krémmel, inkább a lapok közé tesznek annyit, hogy az oldalán enyhén kibuggyanjon” – magyarázza Abigél.

 

A krémet egyenletesen eloszlatjuk.

Trükkös fondant

 

A torta beborításához és díszítéséhez cukorfondantot is készíthetünk, nem olyan ördöngös, jegyzi meg a cukrász. A fondant vízgőz fölött készül, a hozzávalókat percízen kell kimérni, egyébként nem áll össze a cukormassza. A zselatint, vizet és mézet összekavarjuk, és föltesszük melegedni, hozzáadjuk a margarint. Amikor összeállt a keverék, levesszük a gőz fölül, és mandulaaromát adhatunk hozzá, ha szeretjük a marcipános ízt. A folyadékot keverőtálba öntjük át, majd hozzáadunk fél kiló porcukrot. „A recept szerint egy kilogramm porcukor kell ehhez az adaghoz, de akkora mennyiséget nem vesz föl. Az edényből borítsuk ki nyújtófelületre a masszát, és még 300 gramm cukrot gyúrjunk bele.” A kész fondantnak még kissé lágynak, képlékenynek kell lennie. A masszát gyorsan nejlonfóliába csavarjuk, és hűtőbe tesszük egy napra. Miután állt, margarinnal bekent kézzel gyúrjuk át ismét a masszát, majd kukoricakeményítővel meghintett deszkán nyújtsuk.

Figyeljünk arra, hogy amikor fondantot használunk, csak annyit vegyünk ki a fóliából, amennyivel éppen dolgozunk: a massza egyébként hamar száradni kezd, és berepedezik. A fondant festetlenül hónapokig is eláll a hűtőben, ha viszont már megszíneztük, akkor egy-két napon belül használjuk fel, különben mellékíze lesz.

Alakul.

A torta beborítása előtt a sütemény teljes felületét (oldalát és tetejét is) kenjük be vékonyan a krémmel, hisz ehhez tapad majd hozzá a cukormassza. A kinyújtott fondantot óvatosan helyezzük a tortára, majd körkörös mozdulatokkal simogassuk rá a felületére, vigyázva, hogy alatta ne maradjanak levegőbuborékok. A széleken megmaradt felesleges masszát éles késsel vágjuk le.

 

Készül a fondant.

Tipp:

A fondant színezéséhez vagy por vagy zselé állagú ételfestéket használjunk, hisz a folyékony festéktől hígul, elromlik a massza állaga. A cukrász tapasztalata szerint egyébként a piros festék olyan anyagot tartalmaz, melytől gyorsan szétesik a massza, tanácsa, hogy gyorsan dolgozzunk vele, majd a színezést követően a fondantot ismét tegyük hűtőbe.

 

Tipp:

Nem csak fondantból készíthetünk tortadíszeket: ehető vagy nem ehető virágokkal is dekorálhatunk. A növény szirmait vékonyan kenjük be felvert tojásfehérjével, és forgassuk bele apró szemű kristálycukorba, majd hagyjuk megszáradni. Ehető például a közönséges árvácska vagy ibolya (ezeket ajánlott kertészetből beszerezni, ahol meggyőződhetünk arról, hogy vegyszermentesen termesztették), az így elkészített virágok egyébként hetekig elállnak a hűtőben. De cukormázzal gyümölcsöket is bevonhatunk.

 

 

Gyönyörű lett!

Vizes piskóta

Hozzávalók: 20 dkg cukor, 20 dkg liszt, egy csomag sütőpor, 15 evőkanál víz, 4 egész tojás

 

Joghurtos eperkrém

Hozzávalók: 400 g natúr joghurt, 20 dkg cukor, 1 csomag zselatin, 500 g eper, 1,5 dl tejszín

 

Fondant

Hozzávalók: 1 csomag zselatin, 6 ek. víz, 2 ek. méz vagy mézpótló, 1 ek. margarin, 80 dkg porcukor, kukoricakeményítő a nyújtáshoz, kevés margarin a gyúráshoz 

Fotó: Szabó Károly