Nyugodt, derűs péntek délután érkezünk a Kiss család gyergyóalfalvi otthonába: a lányok – Hanna és Abigél – a szobájukban pihennek, a négy és fél éves Benjámin a nappaliban játszik a szüleivel, s kíváncsian várja, hogy megkérdezzük a nevét. Az asztalon sakkal kapcsolatos-, gyermekeknek szóló könyv, ezzel indul a beszélgetésünk fonala: sakkról, családról, gyermeknevelésről, a siker mibenlétéről, a tanító-szülő kettősségéről, a versenysport kihívásairól és szépségeiről.
Zsuzsa és Arnold mindketten pedagógusok, lányaik többszörös országos sakkbajnokok, Abigél pedig kétszeres bronzérmes Európa-bajnok.
„Ezt a könyvet azért vettük neked, hogy még sok-sok sakkos élményben legyen részünk közösen, mert olyan fantasztikus, amikor magyarázol, tanítasz minket” – a dedikált könyvet Arnold kapta ajándékba lányaitól 2014-ben, egy évvel azután, hogy elkezdtek ismerkedni a sakktáblával, a játékszabályokkal.
„Bár szeretem tudatosan megtervezni az életünket, spontán folyamatként indult a lányok sakk-karrierje. Nagyapámmal és édesapámmal is sokat játszottam, gimnazistaként többszörös megyei bajnok sakkozó voltam. A ‘89-es forradalom után a gyergyószentmiklósi Vasas Sportklub megszűnt, így támogatás hiányában nem folytattam ezt a sportot, inkább a tanulásra koncentráltam. Hosszú ideig ült a por a sakktáblán, aztán a 2010-es évek elején hívott egy régi ismerősöm, hogy Korondon sakk-klubot avatnak, és vegyek részt egy sakkversenyen, ott. Miután az élmezőnyben végeztem, a lelkesedés itthonra is kitartott, és a 3 és 4 éves lányaimmal leültem, hogy megismertessem őket a játékkal” – kezd bele történetükbe Arnold.
Mi csak játszani jöttünk…
Az otthoni játékot hamar követte a versenyek hangulatával való ismerkedés, majd az első versenyek Székelyudvarhelyen, Korondon, aztán Csíkszeredában, ahol a Marosvásárhelyi Iskolás Sportklub tanárai felfigyeltek a lányokra, és Hanna átigazolását kérték rögtön, a következő évben pedig Abigélt is az ISK-hoz hívták.
„Bár megvan a sakk-oktatói képesítésem, apaként nem az a feladatom, hogy a játék szakmaiságát megtanítsam nekik, hanem az, hogy adjak egy felületet a gondolkodásuk fejlesztésére.
A sakk hasznossága abban rejlik, hogy ők a hétköznapi életben helytálljanak, a játék által megtanulják a jellemhez-, személyiségfejlődéshez kötődő értékek elsajátítását.
Minden innen indult” – emlékezik a kezdetekre Arnold, aki mindig elkíséri a lányait a versenyekre, velük izgul és örül, közösen elemzik az eredményeket, és írják be a következő mérkőzést a versenynaptárba.
A lányok – bár olyan kicsik voltak a legelején, hogy gyakran még az asztalt sem érték fel rendesen – sikert sikerre halmoztak: felfigyelt rájuk, majd rövidebb ideig oktatta őket Mészáros András, Polgár Judit egykori edzője is. Több száz oklevél, több mint negyven egyéni trófea birtokosai, zsúfolt versenynaptárral, mégis egészséges gyermeklélekkel.
Családi szerepek
„Sohasem szakemberként, mindig anyaként vagyok jelen az életükben:
az a szerepem, hogy eleget aludjanak és játsszanak, rendesen egyenek, és ne kütyüzzenek túl sokat.
Rengeteget beszélgetünk, olvasunk közösen, és a versenyek is gyakran családi kirándulással egybekötött élményutak” – meséli a pszichológus édesanya, aki végtelen nyugalommal és harmóniával egyengeti a gyermekek útját.
Amikor a versenysport árnyoldalairól kérdezem, elmondja: mivel fokozatosan alakult versenysporttá az apával közös játék, ez az élményszerűség mindmáig megmaradt, és feledteti a nehézségeket. Pedig azokból is akad, hiszen a legtöbb versenyen a nyelvi akadályokkal kell megküzdeniük a lányoknak, ki kell állniuk a saját igazukért, s az sem egyszerű helyzet, amikor egymás elleni játékra sorsolja ki őket a versenyprogram.
Akkor teljes az örömük, amikor mindketten sikeresek,
volt olyan eset is, amikor egymás ellenfelei voltak, de ebből is sokat tanultak: hogyan lehet építeni a lehetőségre, hogy mindketten sikeresek legyenek.
Az első Európa-bajnokságukon Abigél dobogós helyet szerzett, Hanna nem, természetes volt a féltékenység, de meg kell tanulniuk értékelni egymás sikereit – beszél az évek tapasztalatairól Arnold.
Időközben Bendzsi is kiköveteli magának a figyelmet: Abigélt hívja játszani, majd előkerül a sakktábla, aprócska figurákkal, és a két testvér méltó ellenfélként játszik.
Játék- és életstílus harmóniája
A lányok nagyon különböző játékstílussal rendelkeznek: Abigél visszafogottabb, érzelmi játékos, Hanna bátrabb, viszont hajlamos túlgondolni, elbonyolítani bizonyos helyzeteket. Kisebb korukban mindketten szerettek óvatoskodni, előbb felmérték a terepet, majd ha biztonságban érezték magukat, akkor taroltak.
A játékstílusuk az életstílusuk és fordítva
– mesél lányairól Arnold, Bendzsiről pedig kiderül, hogy bátran-, magabiztosan-, legtöbbször a saját szabályai szerint játszik.