Éves készlet spájzolása helyett, okosan vásárolj

Egy ideje arról szóltak a hírek, hogy az emberek zsákszámra veszik a lisztet és puliszkalisztet, tucatjával a konzerveket és a palackozott vizet. A bevásárlás és tárolás terén azonban érdemes jó néhány dolgot szem előtt tartani, lehetőleg nem esztelenül vásárolni.

Persze hasznos a liszt is, valamint a kukoricaliszt, viszont a megfelelő táplálkozás érdekében nem az egyoldalú felhalmozásra kell törekedni. 

Annak reményében, hogy a későbbiekben is fogunk tudni vásárolni, senkinek nem kell most az éves liszt/kukoricaliszt készletet beszereznie, ugyanis valószínű, hogy egyéb hozzávalókra is szükség lesz, amiért időnként muszáj lesz elmenni vásárolni. Az okos vásárláson és átgondolt fogyasztói magatartáson van a lényeg. 

Legyen tartós

Mielőtt bevásárolnánk, érdemes tisztáznunk, hogy mi számít igazán tartós élelmiszernek. A tartós, nem romlandó élelmiszereknek a következő fő fajtái vannak: 

olajak, lisztek, cukrok, szárított fűszerek, aszalt, szárított vagy konzerv zöldségek/gyümölcsök, olajos magvak, száraz tészták, különféle gabonák és pelyhek, hús és halkonzervek. 

Természetesen ezen kívül vannak hosszabb ideig tárolható élelmiszerek, mint például a gyökérzöldségek vagy a krumpli, a mélyhűtőben tárolható húsfélék, zöldségfélék, a fagyasztott félkész ételek, valamint a füstölt húskészítmények, mint például a kolbász.

Hasznos tanácsok: 

  1. Legfontosabb a helyes tárolás. Az élelmiszerek többségét száraz hűvös helyen érdemes tárolni, lehetőleg rendszerezetten. A liszt, cukor, só, búzadara vagy kukoricadara tarolására legalkalmasabb a jól záródó csatos üveg. A jó minőségű konzervek sem állnak el 23 évnél többet, ezért a kamrában érdemes a lejárati idő szerint csoportosítani.
  2. Amennyiben nincs elegendő tároló hely, törekedjünk olyan élelmiszerek vásárlására, amelyek főzés közben megduzzadnak, de alapvetően kevesebb helyet foglalnak. Ilyenek lehetnek a száraztészták, hüvelyesek (bab, lencse, szárazborsó) vagy gabonafélék (rizs, bulgur, köles, kuszkusz). A hüvelyesekből készíthetünk bármikor fasírtot, kennivalókat vagy főzeléket, a gabonaféléket használhatjuk köretként, ugyanakkor húsmentes ropogós fasírtot is készíthetünk szintén belőle. A száraztészta úgynevezett jolly joker, hiszen bármikor bevethető egytálételek, tápláló saláták, de még desszertek készítésére is.
  3. Mindig azt használjuk fel először, amit egyrészt legrégebben vásároltuk, másrészt, ami a legkevésbé tartós. Nézzük át, hogy mi van otthon, mi az ami napokig eláll, mi az, ami hetekig, és mihez nyúlhatunk majd akár hónapok múlva is.
  4. Hosszabbítsuk meg az élelmiszerek tartósítási idejét a lehetőségekhez képest. Vagyis ha túl sok gyökérzöldséget vásároltunk, nem árt megtisztítani, majd lefagyasztani. Amennyiben túl sok kenyeret vásároltunk, fagyasszuk.
  5. Tejtermékek pótlására is használhatunk alternatívákat egyes esetekben. Vásárolhatunk tejport, vagy konzerves növényi tejeket. Vaj helyett kenyérre használhatjuk a jól bevált zsírt. Nagyszüleink süteményekhez, pitékhez vaj helyett sokszor zsírt használtak.
  6. A felvágottak helyettesítésére legjobb döntés a füstöléssel vagy szárítással készült tartósított húsáru. Nem hiába szereti a magyar ember a szalonnát és kolbászt. Ebben az időszakban érdemes ezekből bevásárolni, hosszan tárolható. 
  7. Arra az esetre, ha nem tudnánk friss tojáshoz jutni, érdemes csicseriborsó lisztet vásárolni, amely kitűnően helyettesítheti a tojást. A vegán módszerek ebben az esetben sokszor kisegíthetnek a konyhában.
  8. Az édes ízek kedvelőinek érdemes étcsokoládéból feltankolni, hiszen ha nem is áll el öt évig, mégis a jó minőségű magas kakaótartalmú csokoládé feldobhatja a napunkat.
  9. Végül pedig, ha otthon vagyunk, s van rá módunk, süssünk kenyeret. A kenyérsütéshez liszt, víz, élesztő, só és idő kell. Ha valami különlegesre vágyunk, süssünk tavaszi pizzakenyeret.

Tavaszi pizzakenyér

Hozzávalók a tésztához: 5560 dkg finomliszt, 2,5 dkg friss élesztő, 3 dl víz, szárított oregánó, 1 kávésaknál cukor, 1 dl olaj, 1 evőkanál só; a töltelékhez: 1,5 dl sűrített paradicsom, 20 dkg sajt (vékony szeletek),  15 dkg bármilyen felvágott, friss spenót.

Elkészítése: 

Az élesztőt a cukorral 1 dl langyos vízben felfuttatjuk. A lisztet, az olajat és a sót tálba mérjük, hozzáöntjük a megkelt élesztőt, és a maradék vízzel kelt tésztát dagasztunk. Lefedve, langyos helyen duplájára kelesztjük. Ha megkelt a tésztánk lisztezett munkafelületre borítjuk, és kb. 1 cm vastagságú téglalapot nyújtunk belőle. 

A paradicsomsűrítményt megsózzuk, majd a tésztára kenjük. 

Egyenletesen rászórjuk a darabokra vágott felvágottat, a spenótot és befedjük a szeletekre vágott sajttal. Egyenlő méretű négyzetekre vágjuk a tésztát, és egy olajjal  kikent formába állítjuk. Még 1520 percet kelesztjük a tésztát, végül 180 fokra melegített sütőben 4045 perc alatt megsütjük a kenyeret.

Kiemelt kép: Shutterstock