Persze hasznos a liszt is, valamint a kukoricaliszt, viszont a megfelelő táplálkozás érdekében nem az egyoldalú felhalmozásra kell törekedni.
Annak reményében, hogy a későbbiekben is fogunk tudni vásárolni, senkinek nem kell most az éves liszt/kukoricaliszt készletet beszereznie, ugyanis valószínű, hogy egyéb hozzávalókra is szükség lesz, amiért időnként muszáj lesz elmenni vásárolni. Az okos vásárláson és átgondolt fogyasztói magatartáson van a lényeg.
Legyen tartós
Mielőtt bevásárolnánk, érdemes tisztáznunk, hogy mi számít igazán tartós élelmiszernek. A tartós, nem romlandó élelmiszereknek a következő fő fajtái vannak:
olajak, lisztek, cukrok, szárított fűszerek, aszalt, szárított vagy konzerv zöldségek/gyümölcsök, olajos magvak, száraz tészták, különféle gabonák és pelyhek, hús és halkonzervek.
Természetesen ezen kívül vannak hosszabb ideig tárolható élelmiszerek, mint például a gyökérzöldségek vagy a krumpli, a mélyhűtőben tárolható húsfélék, zöldségfélék, a fagyasztott félkész ételek, valamint a füstölt húskészítmények, mint például a kolbász.
Hasznos tanácsok:
- Legfontosabb a helyes tárolás. Az élelmiszerek többségét száraz hűvös helyen érdemes tárolni, lehetőleg rendszerezetten. A liszt, cukor, só, búzadara vagy kukoricadara tarolására legalkalmasabb a jól záródó csatos üveg. A jó minőségű konzervek sem állnak el 2–3 évnél többet, ezért a kamrában érdemes a lejárati idő szerint csoportosítani.
- Amennyiben nincs elegendő tároló hely, törekedjünk olyan élelmiszerek vásárlására, amelyek főzés közben megduzzadnak, de alapvetően kevesebb helyet foglalnak. Ilyenek lehetnek a száraztészták, hüvelyesek (bab, lencse, szárazborsó) vagy gabonafélék (rizs, bulgur, köles, kuszkusz). A hüvelyesekből készíthetünk bármikor fasírtot, kennivalókat vagy főzeléket, a gabonaféléket használhatjuk köretként, ugyanakkor húsmentes ropogós fasírtot is készíthetünk szintén belőle. A száraztészta úgynevezett jolly joker, hiszen bármikor bevethető egytálételek, tápláló saláták, de még desszertek készítésére is.
- Mindig azt használjuk fel először, amit egyrészt legrégebben vásároltuk, másrészt, ami a legkevésbé tartós. Nézzük át, hogy mi van otthon, mi az ami napokig eláll, mi az, ami hetekig, és mihez nyúlhatunk majd akár hónapok múlva is.
- Hosszabbítsuk meg az élelmiszerek tartósítási idejét a lehetőségekhez képest. Vagyis ha túl sok gyökérzöldséget vásároltunk, nem árt megtisztítani, majd lefagyasztani. Amennyiben túl sok kenyeret vásároltunk, fagyasszuk.
- Tejtermékek pótlására is használhatunk alternatívákat egyes esetekben. Vásárolhatunk tejport, vagy konzerves növényi tejeket. Vaj helyett kenyérre használhatjuk a jól bevált zsírt. Nagyszüleink süteményekhez, pitékhez vaj helyett sokszor zsírt használtak.
- A felvágottak helyettesítésére legjobb döntés a füstöléssel vagy szárítással készült tartósított húsáru. Nem hiába szereti a magyar ember a szalonnát és kolbászt. Ebben az időszakban érdemes ezekből bevásárolni, hosszan tárolható.
- Arra az esetre, ha nem tudnánk friss tojáshoz jutni, érdemes csicseriborsó lisztet vásárolni, amely kitűnően helyettesítheti a tojást. A vegán módszerek ebben az esetben sokszor kisegíthetnek a konyhában.
- Az édes ízek kedvelőinek érdemes étcsokoládéból feltankolni, hiszen ha nem is áll el öt évig, mégis a jó minőségű magas kakaótartalmú csokoládé feldobhatja a napunkat.
- Végül pedig, ha otthon vagyunk, s van rá módunk, süssünk kenyeret. A kenyérsütéshez liszt, víz, élesztő, só és idő kell. Ha valami különlegesre vágyunk, süssünk tavaszi pizzakenyeret.