Mit tehetünk, hogy többet, jobban aludjon a baba?

Habár több kihívással is jár, ha kisbaba érkezik a családba, talán az alváshiány az, amely leginkább megtépázza a szülők idegeit. Az, hogy a pici hogyan alszik – vagy éppen nem alszik – ösztönös, s ha megértjük, talán túlélni is egyszerűbb.

Fotó: Pixabay

Képzeld el, hogy a Kung nép tagja vagy (afrikai népcsoport – szerk. megj.)

Lement a nap, egyre sötétebb van, és te egyre álmosabb vagy. Elvégzed a szokásos esti rituáléidat, összebújsz a pároddal, családoddal a kis kunyhódban, és nyugodt lélekkel álomba szenderülsz. A légzésed nyugodt, a tested ellazult, esetleg az a kérdés sejlik fel néha a tudatodban, hogy merre fogtok holnap portyázni a törzseddel. Mély alvásba zuhansz először. Nyugodtan alszol, 7-9 órát. Egy alvásciklusod 90-110 perc, amelyben mélyalvások és felületes alvások (REM) váltják egymást. Felületes alvásod nagyjából 20 százalékát teszi ki az éjszakai alvásodnak. Habár nem emlékszel rá, de időnként röviden megébredsz, átfordulsz a másik oldaladra, a tudatalattid ellenőrzi, hogy mindenki jól van.

Hogyan alszik a baba?

Tegyük fel, hogy Kung anya vagy, és néhány hetes csecsemőddel tekintesz az éjszaka elé. Kisbabád egész nap rajtad volt egy hordozókendőben, miközben a törzs lassan vándorolt. Tested elfáradt, gondolataid a kisbabád körül forognak. Ő nyugodt. Álomba szopizza magát rajtad. A szopás oxitocint és melatonint juttat a vérébe, az esti anyatej magas zsírtartalma pedig biztosítja a mélyebb alvást és gazdag szerotonin szintézist segítő aminósavakban, amely az agy működéséhez és fejlődéséhez létfontosságú hormon. Te is elálmosodsz. Az ellazító oxitocin hormont a te szervezeted is bőségesen termeli szoptatás közben. Nem is aggaszt semmi, hiszen minden úgy történik, ahogy más kisbabás családoknál láttad eddig. Kisbabád éjjel is gyakran szopizik.

40-60 perces az újszülöttek alvási ciklusa, ami biztosítja, hogy gyakran tölthesse az icipici gyomrocskáját.

Fel sem nagyon ébredsz ilyenkor, csak érzékeled, hogy csatlakozott, és azt, hogy jól van. Félálomban is szopizik még 15-20 percet, mert az ő alvás ciklusai nem mélyalvással kezdődnek, ahogy egy felnőtté, hanem felületes alvással, ami 50 százalékát teszi ki az alvásciklusoknak. Az agyi véráramlás megkétszereződik a REM alvás alatt, ezért fontos, hogy ne töltsön túl sok időt mélyalvásban. Az első 2 életévben a kisbaba agya felnőttkori méretének majdnem 70 százalékára nő. Éjszaka jelentős növekedés zajlik.

Néha többet, máskor kevesebbet

Sok csecsemőt láttál, ameddig felnőttél a Kung törzsben és tudod, hogy a babák gyakran ébrednek, először azért, mert picike a gyomruk, és gyakran kell újratölteni. Tudod, hogy hathetes kor után viszonylag nyugodt éjszakák következnek, egészen három-négy hónapos korig. Nő a gyomor. Hamarosan nem az éhség miatt fog újra gyakrabban ébredni, hanem a fejlődési mérföldkövek éjszakai feldolgozása és a fogrügyek beindulása okozta kellemetlenség miatt. Hat-hét hónapos korban ismét tetőzhet az éjszakai ébredések száma,

de te tudod, hogy ez nem azért van, mert bármit is elrontottál, hanem azért, mert a kisbabáknak ez túlélőprogramja.

A babákat úgy tervezték, hogy felébredjenek, írja dr. William Sears amerikai gyermekgyógyász.

A babák még nem rendelkeznek önmegnyugtató képességgel. A megnyugváshoz minden esetben felnőtt segítségére van szükségük. Az újszülött túlélőprogramja a szinkronizáció, ami azt jelenti, hogy

képes átvenni a légzésed, szívritmusod, testhőd, érzelmi állapotodat, hogy túlélhessen és fejlődhessen.

Ehhez azonban a közeledben kell lennie. Hogy biztosan a közeledben legyen, gyakran fog ébredni, és jelzi, mennyire nincs rendben, ha egyedül hagyod őt. A szinkronizáció során a kisbabád a mintáid alapján tanul, és folyamatosan következtetéseket von le a környezetéről, például azt, hogy „jó ezen a világon lenni”, „számíthatok a környezetemre”.

Pirkad, és a nap sugarai ébresztenek. Fáradtabban ébredsz, mióta kisbabád van, mert a rövid alvásciklusai szinte minden alkalommal kettévágják a te felnőtt alvásciklusodat. Tudod azonban, hogy támogató közösséghez tartozol, és biztatnak majd nap közben, hogy pihenj a babáddal együtt. Töltsd nappal is az alvástankot!

Evolúciós „kód” az alvásban is

Zárhatnám ezzel a boldog véggel a cikket, de félek, hogy sokan felhördülnének magukban, hogy „hiszen mi nem vagyunk Kung anyák! Miért segítene elképzelni, hogy vadászó-gyűjtögető népek vagyunk?”

Valóban nem vagyunk Kung anyák, a „szoftverünk” mégsem változott azóta, mióta vadászó-gyűjtögető népek voltunk.

Ugyanazzal a kóddal születnek a kisbabáink és ugyanazok a szükségleteik.

Habár a modern társadalmunkban más kihívások és lehetőségek vesznek körül, az alapszükségleteinken nem tud változtani sem a társadalmi elvárás, sem a külön szoba, nyugtatócumi, tápszeres táplálás, babakocsi, sem a nagymama vagy a taxisofőr véleménye.

Mit tehetünk a pihenésért?

– Biztonságos együttalvás: kövesd a WHO ajánlásait.
– Oldalkocsis megoldások (a családi ágy mellé, biztonságosan rögzített babaöböl, vagy babaágy, teljesen egy színten a nagy ággyal, résmentesen rögzítve)
– Együttalvás/pihenés napközben
– Segítség bevonása (mondd el, beszéld meg konkrétan, hogy mire van szükséged)
– Támogató háttér, megtartó közösség kialakítása: elképesztően fontos látnunk, hogy nem vagyunk egyedül a kihívásainkban, hogy milyen sokféle jó megoldás lehet ugyanarra a problémára. Nincsenek szabályai az éjszakai gondoskodásnak!
– Figyelem az egészségedre: rendszeres és egészséges étkezés, folyadék- és ásványi-anyag pótlás, mozgás, friss levegő, napfény, a légzés javítása, kikapcsolódás stb.
– Megnyugtató esti rutinok: így könnyebben elalszik, és tovább alszik a baba. Kutatások szerint már három nap kellemes esti rutin plusz 17 perc alvást eredményezhet.

A megnyugtató esti rutinok kialakítása sokkal jobb alvási szokások kialakulásához vezet kisiskolás korra. Ezek a gyerekek hamarabb el tudtak aludni, és több alváshoz jutottak összességében (Mindell et al 2015). A rutin egyéves kor alatt így nézhet ki: fürdés (5 perc), lazító masszázs (3 perc) és valamilyen megnyugtató tevékenység. Lehetőleg rövid legyen ez a rutin, 30 perc alatt maradjon, de nincsen megkötés arra nézve, hogy a rutin után hogyan fektetjük le a babát. Van, aki szoptatott, van, aki a pici hátát simogatja, más ringat, vagy csak fekszik a baba mellett. A rutin bevezetése mindenkinél javíthat az alváson.

Ami nem segít

A külön szobában alvás felerősítheti a szorongásos tüneteket gyermeknél és felnőttnél egyaránt. Szintén ismert ténye, hogy a gyerekek rosszabbul alszanak, ha a szüleik stresszesek, vagy depressziósak. Ugyanakkor, gyakrabban ébrednek és gyakoribbak az éjszakai félelmeik és rémálmaik, amikor a szüleik veszekednek.

Habár még mindig népszerű gyakorlat, az alvástréningek irdatlan nyomást gyakorolnak a kisbabára:

hosszútávon megnő a stresszhormonok mennyisége a vérben, lelassul az agy fejlődése, csökken a bizalom a külvilágban, és gyengül a kötődés a szülőkhöz.

A stresszhormon színt alvás közben is magas marad, ellentétben az ölben síró babákkal, akik stresszhormonszíntje nem éri el az előző magas értékeket és hamar vissza is rendeződik a normális tartományba. Ráadásul, alvástréning után hónapokkal, vagy kisgyermekkorban visszatérnek az éjszakai ébredések és nem ritka, hogy iskolás korban is a szüleit igényli éjszaka. A válaszkészség a szülő részéről éjszaka csökkenti az alvási problémákat később. Fontos tudni, hogy az egyedül sírni hagyott csecsemők az úgynevezett tanult tehetetlenség állapotába kerülnek. Soha nem szabadna tehát egyedül sírni hagyni egy kisbabát, mert komoly és visszafordíthatatlan testi és lelki károsodást okozhatunk ezzel! Nem kényezteted el, ha folyton rajtad van, és együtt is alszol vele? – szegezik neked a kérdést. Válaszképpen kérdezek én is: láttál már elkényeztetett Kung gyereket?

korábban írtuk

Eddig és nem tovább! Tanítsd meg a „bugyiszabályt”!
Eddig és nem tovább! Tanítsd meg a „bugyiszabályt”!

Ijesztő statisztikák, a média által is felkapott esetek világítanak rá egyre gyakrabban a gyermekek elleni szexuális abúzus veszélyeire. A veszély létezik, és a bántalmazó gyakran közeli, ismerős személy. Megelőzésre már kicsi kortól van lehetőség.