Pakot Mónika: Emésztést támogató gyógynövényeink

Egyik szólásunk – miszerint az étel orvosság vagy méreg is lehet – finoman érzékelteti, hogy gyakran a táplálkozásunk kötéltánchoz hasonlítható. Mint ahogy a természetben is a sokszínűség a kiegyensúlyozott, éltető környezet mérvadója, ugyanúgy az emésztésünk is egy komplex, más szervekkel szoros kapcsolatban álló folyamat. Nem szűkíthetjük le csak a gyomor munkájára, működésére.

Fotó: Pixabay

A gyomorműködésre, emésztésre különböző tényezők lehetnek hatással, mint például a fizikai (hogy milyen testmozgást végzünk) vagy kémiai (idegrendszeri és életmódbeli hatások). A gyomor a lélek tükre – tartja egy közmondás, ami arra utal, hogy a lelkiállapotunk is hatással van az emésztésre, hiszen a stressz és a szorongás gyomorpanaszokat okozhat.

Az anyagcserét befolyásoló tényezők

Mindemellett fontos azt is megemlítenünk, hogy genetikai és életkorbeli tényezők is hatással vannak az anyagcserére. Idősebb korban lelassul az emésztésünk, vagy örökölhetünk bizonyos emésztési zavarokat, mint például a liszt- vagy laktózérzékenység.

Egy másik népi bölcsességünk úgy tartja, hogy

reggel együnk úgy, mint egy király, délben mint egy polgár, este mint egy koldus.

Ez szerint a helyes napi étkezési ritmus is meghatározója az egészséges táplálkozásnak. Tehát, hogy mikor, mennyit és mit fogyasztunk. A gyomor nem vaskarika, tartja egy másik közmondás, azaz a gyomor sem bír el mindent.

A májusi felmelegedéssel elindul a szabadban az élet. Szeretjük a kinti verőfényt, a kerti partik, vagy kirándulások, sütögetések ideje jött el. Környékünkön sok húsféleség kerül a nyársra vagy a grillsütőre, aminek, székely módra, megágyazunk egy kis pálinkával, majd evés után elnyomtatjuk sörrel vagy borral. Ilyenkor gyakran puffadás és a teltségérzet hatalmasodik el rajtunk, a gyomor és a bélrenszerek letrehelődnek. Ezért javasolt olyan teákat fogyasztani, amelyek támogatják az epe- és májmüködést, illetve a gyomornedvek termelődését.

Ami segíthet

Termesztett növényeink közül ajánlott a borsmenta (Mentha piperita), melynek hatása görcsoldó, szélhajtó, epetermelést serkentő. Az édeskömény (Foeniculum vulgare) csökkenti a puffadást, enyhíti a görcsös fájdalmakat. A kömény (Carum carvi) szélhajtó, javítja a bélmozgást. A citromfű (Melissa officinalis) nyugtató, görcsoldó, étvágyjavító.

Nemcsak szárítva, hanem friss leveléből is tudunk teát készíteni vagy pedig fűszerként is alkalmazhatjuk őket.

A természetes flórában található emésztést támogató, elősegítő növényekből már többször említettük a pitypangot (pongyola pitypang -Taraxacum officinale), ami epehajtó, javítja a máj és emésztőrendszer működését. Az alábbiakban további növényeket mutatunk be, melyeket különböző évszakokban lehet gyűjtögetni.

Ha még nem próbáltuk

A libapimpó (Potentilla anserina) alacsony termetű évelő növény. Szára vékony és elágazó, talajon heverő, a csomóknál legyökeresedő indákkal. Levelei fűrészes szélűek és fonákjuk ezüstös színű, molyhoz. Virágai élénksárgák és kicsik, nyáron nyílnak. A virágos hajtásaiból készült tea elősegítheti az emésztést, javíthatja az étvágyat és enyhítheti a gyomorfájdalmakat. Összehúzó hatása segíthet csökkenteni a hasmenést.

A közönséges cickafark (Achillea millefolium) magassága 20 – 80 cm közötti. Szára szögletes, vékony és elágazó. Levelei szórt állásúak és finoman fűrészesek. Virágai talajtól függően fehérek vagy enyhén rózsaszínűek, lapos ernyős virágzatú. Júniustól szeptemberig virágzik. Serkentheti az étvágyat és az epetermelést és elősegítheti a gyomornedv-elválasztást. Gyulladáscsökkentő és görcsoldó hatása gyomorgörcsök, valamint gyomor- és bélhurut esetén tud hatásos lenni. Virágos hajtásaiból készült teáját étkezés előtt fél órával fogyasztva növelheti az étvágyat és támogathatja az emésztést.

A kis ezerjófű (Centaurium erythraea), mint ahogy a neve is sugallja, egy 20-50 cm magasságú növény. Szára a növény virágzása előtt már kifejlődik, négyélű, felálló elágazó szár. Levelei a talaj közelében levélrózsát alkotnak, a szárlevelek ellentétes elrendezésüek, oválisak és éles hegyűek. Virágai jellegzetesen sápadt pink színűek és cső alakúak. Napfény hatására teljesen kinyílnak. Keserűanyagot tartalmaz, melyek étvágyfokózó hatással bírnak és támogatják az emésztést. Hagyományosan a növény virágzó hajtásait használják nemcsak teának, hanem tinktúrát és kapszulát is készítenek belőle. A virágzási időszak júniustól szeptemberig tart.

A tyúkhúr (Stellaria media) egy alábecsült gyógynövény, amire sokan gyomnövényként tekintenek. Alacsony termetű, magassága 10-30 cm, szára vékony, elágazó és elterülő. Levelei tojásdad alakúak és a száron ellentétes állásúak. Virágai apró fehérek és öt szirmúak. Kora tavasztól késő őszig virágzik. A teához a virágzó, föld feletti részeket gyűjtjük. Enyhítheti a gyomorpanaszokat és elősegítheti az emésztést. Segíthet a székrekedésben és a puffadásban is, de csökkentheti a gyomorsavat is.

Ha úgynevezett „tisztítókúrát” folytatunk valamelyik növénnyel, figyeljünk arra, hogy az ne haladja meg a három hetet.

Mindemellett fontos kiemelnünk, hogy akut gyomorbetegség esetén, vagy gyógyszerfogyasztás során mindenképp egyeztetni kell az orvossal, ha kúraszerűen szeretnénk a gyógynövényeket alkalmazni. Várandós vagy szoptatós anyukák is konzultáljanak a szakemberrel.

korábban írtuk

Bartha Krisztina: A nimfománia nem a kielégülésről szól
Bartha Krisztina: A nimfománia nem a kielégülésről szól

Hasonlóan más pszichológiai és szexuálpszichológiai kifejezésekhez, a nimfománia szót a hétköznapi nyelvben többnyire rosszul, pontatlanul használjuk. A mindennapi beszélgetésekben elsősorban nőket illetnek ezzel a kicsit sem hízelgő jelzővel.