Mondják, hogy ez a motor, ha a pajzsmirigy rosszul funkcionál, előbb-utóbb a nagy egészben is negatív változásokat okoz. Gyakran a stressz, a lelki megterhelés vezet a panaszok kialakulásáig. A nők körében jellemzőbbek a pajzsmirigyproblémák, ám gyereknemzési gondok miatt most már a férfiak sem kerülik ki az endokrinológust.
A pajzsmirigy fontos szerepet játszik idegrendszerünk működésében, a gasztrointesztinális (gyomor, bél) rendszerben, köze van az értelmi képességek fejlődéséhez,
a megfelelő szív-érrendszeri működéshez is elengedhetetlen, tehát mindenhez is köze van, sorolja Fancsali Edina endokrinológus szakorvos.
Pocaklakó, gyerekek – alulműködésben
Ennek leggyakoribb oka az édesanya Hashimoto-tireoditisze (autoimmun gyulladás). Terhesség alatt nagyon fontos az első 20 hét, mert ahhoz, hogy megfelelően fejlődjön a baba, fontos az optimális pajzsmirigy hormon megléte. Hormonpótlás a megoldás ilyen esetben, és a havi kontroll. Ha elhanyagolt esetről van szó, vagy nem kap a beteg megfelelő kezelést, spontán vetélés, preeclampsia, fejlődési rendellenesség, károsodott intellektuális és kognitív fejlődés, akár koraszülés jelentkezhet.
Veleszületett alulműködésre az újszülött szűrése kapcsán derül fény, a későbbiekben autoimmun eredet áll fenn többnyire, illetve lány gyerekeknél gyakoribb az előfordulása.
Amikor az édesanya nincs tudatában a betegségének, onnan vehető észre az alulműködés, hogy a kisbaba rendkívül aluszékony, rekedt hangon sír, emellett köldöksérv is fennállhat, nagy nyelv, ami miatt nehézkes az etetése, és a bőr sárgás színe is sokáig megmaradhat. A későbbiekben fogzási probléma, gyér haj, száraz bőr jelentkezhet, a fejlődési ciklusok kitolódnak – nagyobb gyerekeknél romlik a teljesítőképesség, a növekedés lelassul, alacsonyabbak, esetleg meghíznak és aluszékonyak, késői pubertáshoz vezethet, magyarázza a szakorvos.
Nők és férfiak, kor és kór
A nők ciklusa pajzsmirigy alulműködés esetén felborul, csúszik, kimarad, csökken a libidó, általában nincs ovuláció, emiatt elmaradhat a teherbeesés. Aluszékonyság, csont- és ízületi panaszok, hajhullás (túlműködés esetén is), száraz bőr, lelassult gondolkodás, bélműködés, és pulzus jellemzi ezt a kórt. Férfiaknál erektilis probléma alakulhat ki, a libidó szintén csökken, sorolja Fancsali Edina.
Időseknél azért nehezebb felfedezni a pajzsmirigybetegséget, mert amúgy is együtt jár a kor előrehaladtával a lassulás, a feledékenység.
De egy aktív idősnél a hirtelen alvásigény megnövekedése feltűnő lehet.
Ha túlműködik
Pajzsmirigy-túlműködésre a magzatnál az esetek többségében az édesanya basedow graves betegsége áll (megnövekedett pajzsmirigy). Optimális kezelés hiányában komplikációk léphetnek fel: az édesanyánál magas vérnyomás, illetve vetélés, koraszülés fordulhat elő. A magzatnál pajzsmirigy-túlműködésben fejlődési rendellenesség, korai születés, akár halva szülés lehet. A nagyobb gyerekek hiperaktívak, vékonyak és nyurgák, hanyatlik az iskolai teljesítőképesség, mutat rá az orvos. Túlműködésben fogyás, izzadás, remegés, gyors bélműködés, hasmenés, általános gyengeség, ingerlékenység jelentkezhet felnőtteknél is.

A nők cikluszavarral küzdenek, a betegség hosszú távon csontritkulást és szívritmuszavart okozhat. Pajzsmirigy-túlműködésben az időseken is gyors fogyást és remegést lehet észrevenni. Terhesség után a pajzsmirigy diszfunkció oka az autoimmun gyulladás. Az esetek egyharmadánál túlműködés jelentkezhet, általában szülés után az első négy hónapban, leggyakoribb tünete a fáradékonyság. Az esetek felénél alulműködés léphet fel, főként azoknál a nőknél, akik a szülés utáni depresszió kialakulására hajlamosabbak.
A fentieken túl, mi a leggyakoribb probléma a pajzsmirigyet illetően?
A göbös golyva – ez ugyanis egyenes arányban nő a korral, a jódhiánnyal, az ionizáló sugárzással (Csernobil hatásai), és négyszer gyakoribb nőknél. Megnyugtatásképpen elmondható, hogy kevesebb mint 5%-uk rosszindulatú. Fontos a göb követése ultrahangos diagnosztikával, esete válogatja, hogy a továbbiakban elégséges-e ez, vagy szükséges biopszia (szövetminta vétele) vagy műtéti beavatkozás.
Az autoimmun pajzsmirigygyulladás igen gyakori, azonban azt látjuk többnyire, hogy a szerv működése nem érintett, vagy csak alig, esetfüggő, hogy kell-e kezelni. Évekig működhet anélkül, hogy hormonpótlásra szorulna, elégséges ilyenkor a követése, viszont működése idővel megváltozhat.
Laborban nézik
TSH: Olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy – nem a pajzsmirigy – állít elő, és szükséges a pajzsmirigy megfelelő működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, ha a TSH értéke lényegesen alacsony, akkor gyakran beszélhetünk a szerv túlműködéséről.
FT3, FT4: A pajzsmirigy által termelt hormonok. Nagy részük (99,7%-a) fehérjéhez kötötten fordul elő (T3 és T4), kis százalékuk pedig szabad formában kering (FT3 és FT4). Ezek is vagy alacsonyak, vagy magasabbak a pajzsmirigy betegsége esetén.
Kiemelt képünk illusztráció: Shuttertstock